< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Особливості вирішення у Бундесвері проблем протидії загрозам кібернетичним війнам

У військовому відомстві та уряді Німеччини надають особливу увагу новим загрозам, котрі надходять з мережевих систем. З метою забезпечення відповідного різновиду інформаційної безпеки ФРН і здійснення активних заходів протидії кіберзагрозам у лютому 2009 р. у структурі Бундесверу було створено спеціальне Управління інформаційних операцій. Однією з головних підстав створення даного управління стали масовані атаки на обчислювальні мережі ЗС ФРН. Так, з 14 по 16.02.2009 р.у результаті кібератак декілька сотень комп'ютерів було тимчасово виведено з ладу, зокрема, сервер головного інформаційного сайту МО Німеччині.

Протягом 2009 р. Управління займалося вирішенням учбово-бойових завданьщодо відпрацювання методів прихованого проникнення до різних обчислювальних мереж цивільного і військового призначення іноземних держав. При цьому в ході проведення тренувань не виключалася можливість використання інформаційних систем іноземних держав, котрі не є членами НАТО і ЄС. У зв'язку з високою чутливістю проблеми німці сприймають активні заходи щодо ліквідації джерел проникнення, а також запобігання спробам дій у відповідь комп'ютерним атакам. Нині в Управлінні інформаційних операцій проходять службу фахівці в області інформаційних технологій, більшість з яких є випускниками факультетів інформатики та електроніки Гамбурзького і Мюнхенського університетів.

У лютому 2009 року підрозділ був залучений до заходів електронної розвідки в Афганістані. За оцінками деяких західних експертів, воно може також мати відношення до здійснення з території ФРН у березні 2010 року 12-ти атак на видалені комп'ютери в Китаї.

Основними завданнями даного Управління були визначені наступні: 1) приховане проникнення в комп'ютеризовані системи управління і зв'язку супротивника; 2) діставання доступу до зацікавленої інформації; 3) її знищення або спотворення; 4) порушення роботи або повний вивід з ладу об'єктів інформаційної і телекомунікаційної інфраструктури, котрі діють при цьому з позицій території ФРН або з території третіх держав; 5) забезпечення безпеки інформації; 6) захист систем управління, зв'язку і розвідки ЗС ФРН від зовнішнього несанкціонованого проникнення.

Відділ інформаційних і комп'ютерних мережевих операцій – ВІКМО (Abteilungder Informationund Comp uter netzwerkoperationen AICNW) сформований наприкінці 2010 p. як спеціалізований підрозділ у структурі командування Бундесверу став реалізацією на вимоги концепції інформаційної безпеки у ФРН, котрі стимулюють посилення ефективності заходів боротьби з кіберзлочинністю. Нині зазначений відділ налічує близько 100 експертів в області інформаційних технологій, які орієнтуються на застосування методик хакерів віддаленого несанкціонованого проникнення до комп'ютерних систем потенційного супротивника. Відповідно до визначеної мети сформовані наступні завдання ВІКМО: 1) створення нових методів кібератак; 2) проникнення до комп'ютерних мереж іноземних держав та організацій з метою добування розвідувальних даних; 3) проведення операцій деструктивної дії в мережах та управляючих системах супротивника, блокування їх роботи або знищення.

Проте, поки що залишається невирішеним питання правомірності подібних дій, оскільки у кримінальному законодавстві Німеччини передбачено покарання за комп'ютерні злочини, включаючи стадію підготовки. Нарощування потенціалу для проведення кібервійн свідчить про перехід Німеччини до принципу "активної оборони", оскільки раніше основна увага приділялася лише питанням забезпечення інформаційної безпеки в межах компетенції Федерального відомства з захисту Конституції і Федерального відомства з безпеки інформаційної техніки.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >