< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Головне розвідувальне управління Генерального штабу Збройних сил (ГРУ ГШ ЗС РФ)

Начальник ГРУ ГШ ЗС РФ підпорядковується лише начальнику Генерального штабу та Міністру оборони РФ. Він не має прямого зв'язку з політичним керівництвом держави. На відміну від директора СЗР, якого Президент РФ приймає щотижня по понеділках, начальник військової розвідки не має "своєї години" – суворо закріпленого в розпорядку дня і часу для доповіді Президенту держави. Існуюча система "розмітки", тобто одержання високим начальством розвідувальної інформації та аналізів позбавляє політиків можливості прямого виходу на ГРУ.

Структура ГРУ ГШ ЗС РФ складена за зразком структури ГРУ часів СРСР: 1. Перше головне управління (агентурна розвідка) має п'ять управлінь, які відповідають за свій набір європейських держав; кожне управління має регіональні секції по країнах. 2. Друге управління (фронтова розвідка).

3. Третє управління (країни Азії). 4. Четверте управління (країни Африки і Середнього Сходу). 5. П'яте управління оперативно-тактичної розвідки (розвідка з позиції військових об'єктів). П'ятому управлінню підпорядковані всі армійські підрозділи розвідки. Військово-морська розвідка підпорядкована Другому управлінню Штабу ВМФ, який, у свою чергу, підпорядкований П'ятому управлінню ГРУ. Управління – координаційний центр для тисяч розвідувальних структур в армії (від розвідувальних управлінь округів до особових відділів частин). Технічні служби: вузли зв'язку і шифрувальна служба, обчислювальний центр, спеціальний архів, служба матеріально-технічного і фінансового забезпечення, Управління планування і контролю, а також Управління кадрів. У складі Управління існує також напрямок спеціальної розвідки, який курує спецназ. 6. Шосте управління (електронна і радіотехнічна розвідка) включає Центр космічної розвідки, так званий "об'єкт К-500". Офіційним посередником ГРУ по торгівлі космічними супутниками є Совінформ супутник. У складі зазначеного Управління знаходяться підрозділи особового призначення "ОСНАЗ". 7. Сьоме управління (за підрозділами держав НАТО) має шість територіальних управлінь. 8. Восьме управління (робота зі спеціально виділеними країнами). 9. Дев 'яте управління (військові технології). 10. Десяте управління (військова економіка, військове виробництво і продаж військової продукції, економічна безпека). 11. Одинадцяте управління (у стратегічних ядерних силах). 12. Дванадцяте управління. 13. Перший (самостійний) відділ ГРУ (виробництво документів прикриття). 14. Восьмий (самостійний) відділ ГРУ (безпека внутрішніх комунікацій ГРУ). 15. Архівний відділ ГРУ. 16. Війська спеціального призначення (спецназ) становлять еліту армії, помітно перевершуючи за рівнем підготовки та озброєння ВДВ і прикордонні частини. Бригади спецназу – це кузня кадрів розвідки: кандидат у слухачі ВДА зобов'язаний мати звання не нижче капітана і 5 -7 років відслужити у спецназі. 16. Допоміжні підрозділи: 16.1) адміністративно-технічне управління; 16.2) фінансове управління; 16.3) оперативно-технічне управління; 16.4) дешифрувальна служба; 16.5) Військово-дипломатична академія і два НДІ.

Військово-топографічне управління Генерального штабу ЗС РФ

У Росії існує дві структури, які оперують угрупованням супутників фоторозвідки. Обидві входять до структури Генерального штабу ЗС – Головне розвідувальне управління (центр космічної розвідки) і Військово-топографічне управління. Спеціальна посередницька комерційна структура "Совінформспутник" торгує супутниковими знімками, пропонує фотографії, зроблені супутником "Комета" (ТКК"Космос"). Зазначений клас супутників розроблявся і функціонує в інтересах Військово-топографічного управління ГШ ЗС Росії. Саме з такого супутника були зроблені фотографії секретної американської військової бази "Зона 51", які викликали скандал. За чутками, тієї самої бази, на якій нібито з 40-років XX ст. американський уряд ховає рештки прибульців з космосу.

Наявність сил, засобів і матеріалів, зйомки місцевості дозволяють ВТУ обновляти карти раз у 10 – 15 років. Щорічне "старіння" карти масштабу 1:50 000 (основної карти командира в тактичній ланці) становить до 3 %, невідповідність її місцевості за 10 – 15 років може сягати 40 %. Як засвідчив досвід чеченської кампанії, такі карти викликають цілком обгрунтовані претензії штабів і військ до їхньої якості. За оцінками ВТУ, для задоволення вимог військ до змісту топографічних карт останні необхідно обновляти в суворо визначений термін: на малообжиті райони – з періодичністю в 8 – 10 років, на обжиті та розвинені в промисловому відношенні райони – у 3 – 5 років.

Виходячи із переліку загроз ІБ РФ та напрямам протидії иим, основна роль у ЗІБ, відповідно до своїх функціональних обов'язків, відведена безпосередньо Федеральній служба безпеки та Міністерству внутрішніх справ РФ.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >