< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ПІАР-ТЕХНОЛОГІЇ В СЕКТОРІ БЕЗПЕКИ ТА ОБОРОНИ: ІСТОРІЯ, ФІЛОСОФІЯ, ТЕНДЕНЦІЇ, ІНСТРУМЕНТАРІЙ

Великі істини занадто важливі, щоб бути новими. С. Моем

Піар у суспільстві та секторі безпеки: історія формування

Словосполучення зв 'язки з громадськістю (від англ. Public Relations – взаємини з громадськістю) вперше використав майже двісті років тому, в 1807 році, третій президент США Т. Джефферсон, який у чернетці свого "Сьомого звернення до конгресу" замінив вислів "стан думки" на "суспільні відносини". Т. Джефферсон вважав, що без цілеспрямованого конструювання взаємин із громадськістю демократія неможлива.

Блок 1. Т. Джефферсон про конструювання зв'язків із громадськістю

Декларація незалежності Сполучених Штатів Америки Т. Джефферсон, 1776 р. (фрагмент)

Коли в ході людської історії для одного народу виявляється необхідним розірвати політичні зв'язки, що з'єднують його з іншим народом, і зайняти серед держав світу самостійне і незалежне становище, на яке він має право згідно із законами природи та її Творця, то повага до думки людства зобов'язує його викласти причини, які спонукають його до відокремлення.

Ми вважаємо самоочевидними істини: що всі люди створені рівними і наділені Творцем певними невід'ємними правами, до числа яких належить право на життя, на свободу і на прагнення до щастя; що для забезпечення цих прав люди створюють уряди, справедлива влада яких грунтується на згоді підлеглих; що, якщо який-небудь державний лад порушує ці права, то народ має право змінити його або скасувати і встановити новий лад, заснований на таких принципах і організуючий управління в таких формах, які повинні найкращим чином забезпечити безпеку і добробут народу. Розсудливість, звичайно, вимагає, щоб давно сформовані форми правління не змінювалися внаслідок маловажних і минущих причин, оскільки досвід минулого показує, що люди скоріше схильні терпіти зло, поки воно ще переносимо, ніж користуватися своїм правом скасування звичних форм життя. Але коли довгий ряд зловживань і насильств, незмінно переслідують одну й ту ж мету, демонструє прагнення підпорядкувати абсолютному деспотизму, то право і обов'язок народу змінити такий уряд і створити нові гарантії своєї безпеки в майбутньому.

[Електронний ресурс].Режим доступу: mail.geekrunner.org>32/167

Таким чином, термін піар вперше з'явився в політичній сфері. Далі інтенсивного розвитку піар набув у сфері економіки та бізнесу. Саме формування стосунків між робітниками й роботодавцями більше й гостріше мало потребу в якійсь "другій реальності", яка б камуфлювала негативні моменти цих взаємин за допомогою конструювання іншої, благополучної видимості партнерства.

Блок 2. Айві Ледбеттер Лі: перші піар-кампанії та піар-агенції

Систематично словосполучення "зв'язки з громадськістю" задля позначення певної діяльності, пов'язаної з інформуванням громадськості про цілі та можливості корпорацій, почав використовувати Айві Ледбеттер Лі, який перші кроки кар'єри зробив наприкінці 1890-х років репортером нью-йоркської "Уорлд", а у 1914 році став особистим радником Д. Рокфеллера.

У 1904 році А. Л. Лі разом з колишнім журналістом Д. Паркером створив фірму "Паркер енд Лі", що стала своєрідною віхою в історії піару: від імені цієї фірми Лі була сформульована у вигляді звернення до газетних видавців "Декларація принципів" – своєрідний перший професійний маніфест піару. "Це не секретне прес-бюро. Всю нашу роботу ми виконуємо гласно. Якщо ви вважаєте, що який-небудь ваш матеріал більш підійшов би вашому відділу реклами, не звертайтеся до нас. Наша справа – точність. Ми оперативно і з радістю надамо додаткову інформацію з будь-якого висвітлюваного нами питання, ми з радістю допоможемо кожному редактору особисто перевірити будь-який згаданий факт. Коротко кажучи, наша мета полягає в тому, щоб щиро і відверто від імені ділових кіл і громадських організацій давати пресі і громадськості США своєчасну і точну інформацію з питань, що становлять для громадськості цінність та інтерес".

У 1906 р А. Лі, оголосивши себе громадським консультантом з вирішення конфліктів між суспільством і бізнесом, організував в пресі кампанію проти однієї з дочірніх фірм фінансової імперії Морганів, змусивши її тримати відповідь перед громадською думкою. У тому ж році, після найбільшої катастрофи на Пенсільванській залізниці, він організував за рахунок компанії поїздку журналістів на місце події. Ознайомившись з достовірними фактами, преса змогла об'єктивно розібратися в ситуації і, відповідно, інформувати громадськість. Приблизно в ті ж роки Лі запропонував і реалізував цілу програму дій, спрямовану на подолання негативних наслідків серії публікацій, присвячених сумнівним фактам з передісторії Standard Oil і сімейства Рокфеллерів. На початку XX ст. в журналістиці був дуже активний жанр "розгрібання бруду". Завдяки енергійним діям, інспірованим А. Лі, вдалося досягти перелому в громадській думці і навіть сформувати принципи позитивного іміджу корпорації. Згодом А. Лі став особистим консультантом Д. Рокфеллера.

Особливої уваги заслуговує проведена А. Лі роз'яснювальна кампанія в 1914 р, коли на рокфеллерівських рудниках у Колорадо було застосовано зброю проти страйкарів:

  • • було залучено експерта з питань трудових відносин для з'ясування причин, які призвели до загибелі декількох гірників, що й послугувало причиною страйку;
  • • було створено спеціальний комітет робітників і керівництва компанії для уважного розгляду всіх скарг гірників;
  • • спеціальний штат найнятих працівників готував статті, памфлети і брошури, які поширювалися серед гірників і населення, випускався спеціальний бюлетень "Факти боротьби в Колорадо", який за затвердженими списками розсилався в органи влади, редакторам газет, вчителям;
  • • був проведений спеціальний комплекс заходів з трансформації іміджу Рокфеллера старшого – від жорстокого магната до глибоко релігійного літнього джентльмену, турботливого сім'янина, люблячого жарт.

Піар вирішує завдання комунікативної організації суспільства, причому вирішує їх креативно. Спираючись на символічний ряд, Г. Почепцов описує цей феномен так: "Тип комунікації стає більш узагальненим, видовищним. Це схоже на переміщення особи з потоку пішоходів на арену цирку, під промені прожекторів. Опинившись там у ролі, приміром, клоуна, ця особа, щоб спілкуватися з масовою аудиторією, повинна мати нафарбовані рум'янами щоки, яскравий ніс і руді буклі, навіть туфлі можуть бути неуявних розмірів. Відбулося утрирування всіх рис людини для того, щоб можна було розмовляти з масовою аудиторією задля заволодіння її увагою".

Тому прийомами піару користувалися із давніх часів мудрі правителі й воєначальники. Звертання до воїнів, народу виключають варіативність поведінки, вони спрямовані на кінцевий результат – отримання перемоги. Військовий наказ, посилений звертанням до слухачів, який побудований таким чином, щоб ні в кого не виникло сумніву в можливості перемоги, – прийом піару.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >