< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Блок 16. Вікна ТАСС: від пропаганди до піару

Під час Другої світової війни в СРСР активно працювали "Вікна ТАСС". Вони були так само популярні, як народний патріотичний гімн "Священна війна" Олександрова або "Сьома симфонія" Шостаковича. Тому не випадково тільки за перші місяці війни плакати "Вікон ТАСС" так досадили фашистській верхівці, гітлерівському оточенню, що головний нацистський ідеолог – міністр пропаганди Геббельс присудив до страти всіх, хто брав участь у випуску "Вікон ТАСС".

Найбільш активну участь брали у випуску "Вікон ТАСС" художники Черемних, Герасимов, Кукринікси (Куприянов, Крилов, Соколов), Савицький, Шухмін, Костін, Ладягін, Єфімов... – усього 125 художників-професіонапів високого класу. Над текстами працювали 83 письменники й поети, у їхньому числі Антокольський, Асєєв, Лебедєв- Кумач, Жаров, Михалков, Симонов, Еренбург та інші. "Вікна ТАСС" друкувалися в кілька фарб за допомогою трафаретів і були продовжувачами традицій народних картинок і сатиричних "Вікон РОСТА" 20-х pp.: лаконічний, влучний малюнок, яскравий контрастний колір, хльосткий, дотепний текст, рима, що легко запам'ятовується. От деякі текстові підписи на перших плакатах: "Взяв фашист маршрут на Прут, але фашиста із Пруту прут", "Кожний удар молота – удар по ворогу!", "Смерть фашистській гадині!" тощо.

За 1418 військових днів і ночей було випущено працівниками редакції-майстерні "Вікна ТАСС" 1289 плакатів тиражем 842 550 примірників, вирізане 246 375 трафаретів, виготовлено 3 320 000 відбитків текстів, 1 500 100 літографічних плакатів.

Комунікативна діяльність радянських пропагандистів ускладнювалася тим, що фашистами було створено ефективну технологію обробки населення, що базувалася на техніках навіювання. Ще й січні 1937 року відбулася нарада з питань психологічної обробки особистісного складу німецько-фашистської армії. На цій нараді обергебітсфюрер Штельрехт заявив, що військове виховання молоді має починатися з десяти років. Вчити дітей необхідно насамперед вмінню долати біль, крім того, потрібно виховувати молодь так, щоб вона ніколи не змогла звільнитися від навіяних їй ідей. І навіть якщо віра буде зломлена, то останньою опорою боєздатності мають бути "дресирування, залізна звичка мовчки коритися і безмовно виконувати службу за наказом іншого". Один з ватажків фашистської партії, Рудольф Гесс, наголосив на цій нараді на необхідності готувати солдатів безумовно витриманих у націонал-соціалістинному дусі й відданих фюреру. Такий солдат повинен не тільки зразково нести службу, але й розуміти "рушійну духовну силу" фашизму, бачити мету війни і невідступно слідувати їй, прагнучи до остаточної перемоги Німеччини.

Майже весь особовий склад німецької армії пройшов курс "націонал- соціалістичної підготовки солдатів", розрахований на 16 занять: "Німецький народ", "Німецька імперія", "Німецький життєвий простір", "націонал-соціалізм". Солдати постійно забезпечувалися літературою (журнал "Вермахт" та до 10 газет фашистської спрямованості). У Лейпцигу видавалася масова література "для солдатського ранця". У кожному батальйоні діяв офіцер по пропаганді, що мав культурно спрямовувати солдатів, проводити спеціальні співбесіди, з квітня 1940 року для кожної співбесіди отримувалися спеціальні інструкції "Повідомлення для військ". Фашистською пропагандою враховувалися всі типи аудиторії. Так для офіцерів випускалися бюлетені "Повідомлення для офіцерського корпусу" і журнал "Що нами рухає?".

Саме в роки Другої світової війни були відпрацьовані технології усної пропаганди, які враховували типи цільових аудиторій, використовували різноманітні жанри комунікації й були орієнтовані на можливі зворотні реакції адресатів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >