< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Блок 19. Навчання Viking-2005: перший досвід українських СІМІС

Питаннями СІМІС в Україні почали займатися досить недавно. Перша проблема виникла при розгортанні та сумісних діях українських миротворців із силами НАТО в Косово.

Спочатку підготовка офіцерів СІМІС проводилася в учбових закладах США та країн НАТО. Міжнародне командно-штабне навчання "Вікінг-2005" проводилося в межах програми "Партнерство заради миру" під егідою королівських збройних сил Швеції із застосуванням систем и імітаційного моделювання та Інтернету. Навчання відтворювало сценарій проведення міжнародної миротворчої операції в країні, яка не існує, у відповідності до Розділу VII Статуту ООН (операція з примусу до миру).

Було визначено такі цілі навчання: організація цивільно-військового співробітництва (для чого до участі у навчанні запрошувались представники цивільної поліції ООН, міжнародних, урядових та неурядових організацій); вироблення нових підходів з планування і організації проведення ММО із застосуванням концепцій ООТС НАТО та створеннями тактичних груп Європейського Союзу за участю країн-партнерів програми ПЗМ з одночасним розширенням співробітництва з ООН та міжнародними, урядовими і неурядовими організаціями за їх безпосередньою участю у ММО.

До участі у навчанні "Вікінг-2005" з боку України було залучено представників цивільних урядових та неурядових організацій, було вироблено відповідний сценарій їх дій під час проведення навчання (від Міністерства внутрішніх справ України, представництва Червоного Хреста в Україні, представництва ООН у справах біженців в Україні та представництва Міжнародної організації з міграції в Україні).

Під час навчань слухачі мали змогу на практиці відпрацювати тактику ведення переговорів, особливості функціонування міжнародних урядових та неурядових організацій при проведенні миротворчих операцій, було зосереджено увагу на культурних особливостях країни перебування, роботі з місцевим населенням та зі ЗМІ.

Основні завдання СІМІС у зоні відповідальності;

 • 1. Забезпечення зв'язків військових частин із громадськими та міжнародними організаціями з метою координації діяльності KFOR в зоні відповідальності та обміну інформацією.
 • 2. Визначення найбільш важливих проектів СІМІС для громадських установ, організацій та населення регіону.

Велике значення має гуманітарна діяльність, яка передбачає впровадження різноманітних проектів щодо покращення життєвих умов місцевих жителів (ремонт доріг, будівництво та ремонт шкіл, удосконалення інфраструктури, забезпечення мешканців паливом на зимовий період та ін.). Визначення найбільш пріоритетних проектів для фінансування є одним із найважливіших завдань СІМІС. При вирішенні цього завдання потрібно:

 • • добре вивчити обстановку в зоні відповідальності, знати потреби населення регіону, врахувати релігійні, культурні та етнічні особливості населення, оскільки це має вплив на успіх виконання завдань;
 • • при визначенні найбільш перспективних проектів враховувати розміри фінансування, кількість осіб, що буде задіяна для виконання цього

проекту, значимість проекту з точки зору покращення ставлення населення регіону до сил KFOR;

 • • враховувати ставлення до цього проекту місцевої адміністрації та міжнародних організацій, що діють в зоні відповідальності;
 • • добре знати ставлення місцевого населення до цього проекту (не тільки в окремому населеному пункті, але загалом у регіоні). Відношення місцевого населення повинно бути вирішальним фактором при наданні переваги тому чи іншому проекту.
 • 3. Підтримка діяльності державних та недержавних організацій в зоні відповідальності, якщо їх діяльність легалізована та спрямована на покращення загальної ситуації.
 • 4. Організація та допомога у проведенні переговорів з місцевими лідерами за вказівкою військового командування.

Діяльність СІМІС тісно пов'язана з організацією та проведенням переговорів. Необхідність у переговорах може виникнути як під час загострення обстановки, так і в процесі повсякденної діяльності з метою отримання необхідної інформації (проведення виборів та ін.).

 • 6. Організація діяльності щодо надання допомоги у доставці гуманітарних вантажів населенню. Організація додаткових конвоїв.
 • 7. Моніторинг гуманітарної ситуації в зоні відповідальності разом із збором необхідної інформації для доповіді командуванню.
 • 8. Забезпечення підтримки у проведенні інформаційних операцій. Роз'яснення населенню політики KFOR для покращення співпраці між KFOR та цивільним населення, місцевими лідерами та міжнародними організаціями.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >