< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Зведення героїв у ранг святих як процес історичної іміджетворчості

Зведення героїв у ранг святих впливає на культуру націй, формує свідомість поколінь, закріплює іміджеві риси народу в загальному культурному просторі.

У слов'янській культурі завжди шанувалася військова доблесть. Воїни у стародавні часи виконували, крім армійських, ще обов'язки завдання, які нині покладено на правоохоронні органи: арешт злочинців, їхнє конвоювання й утримання під вартою, страта, контроль за рухом людей і транспорту при в'їзді в місто й виїзді, збирання інформації про ворога й внутрішні безладдя. У християнстві, починаючи з апостольських часів, військове служіння використовувалося як метафора тієї духовної боротьби, що повинен вести кожний християнин. От як пише про це апостол Павло: Станьте, перепоясав чересла ваші істиною й облекшися у броню праведності, і взувши ноги в готовність благовістити світ; а паче всього візьміть щит віри, яким ви зможете вгасити всі розпечені стріли лукавого; і шолом порятунку візьміть, і меч духовний, котрий є Словом Божим (Еф. 6:14-17). Аналогії між образами святих і військових, що було сформовано в стародавності, можуть бути зведені до чотирьох пунктів: 1. Всі християни – воїни Христа. 2. Ісус Христос є полководець; 3. Хрещення – це таїнство й присяга прапору. 4. Церква – це військовий табір Бога.

Стародавні держави, що мали складну суспільну структуру, залишили у своїй культурній спадщині не тільки величні твори мистецтва й літературних пам'яток, але й нарочито створені, ретельно продумані образи правителів та героїв. Так, у православній культурі активно розроблялися іміджі кількох воїнів.

Георгій Переможець уважається заступником воїнства, скотарства, захисником від диких звірів. Зображення Георгія Переможця на коні символізує перемогу над дияволом – "древнім змієм". Це зображення відображено на древньому гербу Москви.

Блок 7. Чудо Георгія про змія

Великомученик Георгій був сином багатих і благочестивих батьків, що виховали його в християнській вірі. Народився він у Бейруті, у підніжжя Ліванських гір.

Надійшовши на військову службу, великомученик Георгій виділявся серед інших воїнів своїм розумом, хоробрістю, фізичною силою, військовою поставою й красою. Св. Георгій зробився улюбленцем імператора Діоклетіана, що ввійшов в історію, як один із самих жорстоких гонителів християн.

Почувши один раз на суді нелюдський вирок про винищування християн, св. Георгій запалився жалем до них. Передбачаючи, що його теж очікують страждання, Георгій роздав своє майно бідним, відпустив на волю своїх рабів, з'явився до Діоклетіана й, оголосивши себе християнином, викрив його в жорстокості й несправедливості. Імператор наказав піддати святого різним мукам. Св. Георгія поклали спиною на землю, ноги засунули в колодки, а на груди поклали важкий камінь. Але Св. Георгій мужньо переносив страждання. Тоді мучителі Георгія почали витончувати в жорстокості. Вони били святого волячими жилами, колесували, кидали в негашене вапно, примушували бігти в чоботах з гострими цвяхами усередині. Святий мученик все перетерпів. Зрештою імператор наказав відрубити мечем йому голову.

Великомученика Георгія за мужність і за духовну перемогу над мучителями, які не змогли змусити його відмовитися від християнства, а також за чудодійну допомогу людям у небезпеці – називають ще Переможцем. Моці святого Георгія Переможця поклали в палестинському місті Діда, у храмі, що має його ім'я, голова ж його зберігалася в Римі в храмі, теж присвяченому йому.

На іконах св. Георгій зображується вражаючим списом змія. Це зображення засноване на переказі й ставиться до посмертних чудес святого великомученика Георгія. Розповідають, що недалеко від місця, де народився св. Георгій у місті Бейруті, в озері жив змій, що часто пожирав людей тієї місцевості. Люди для угамування люті змія почали регулярно віддавати йому на поживу юнака або дівчину. Один раз жереб випав на дочку правителя тієї місцевості. Її відвели до берега озера й прив'язали, де вона в жаху стала очікувати появи змія.

Коли ж звір став наближатися до неї, раптом з'явився на білому коні світлий юнак, що списом уразив змія й урятував дівицю. Цей юнак був святий великомученик Георгій. Він припинив знищення юнаків і дівчат у Бейруті й звернув до Христа його жителів.

Кутковой В. О древнерусских иконах. "Чудо св. Георгия о змиє" [Електронний ресурс]. – Режим доступу: pravoslavie.ru/jurnal.ru

Орден Св. Георгія Переможця вважався однією з вищих імператорських нагород, його було засновано Катериною II – "з особливої Імператорської милості до службовців у військах, у відмінність і нагородження їх за зроблені в багатьох випадках ревнощі й службу, а дорівнює й для заохочення їх у воєнному мистецтві". Орден став піар- приводом для підняття престижу й формування іміджу армії.

Олександр Невський має імідж захисника воїнів, воїна-молитовника, будівельника слов'янських земель, захисника кордонів, дипломата.

Блок 8. Олександр Невський: воїн і дипломат

Святий благовірний великий князь Олександр Невський народився 30 травня 1220 р. у місті Переславлі-Заліському. Батько його, Ярослав, був молодшим сином Всеволода III Велике Гніздо. Мати св. Олександра, Феодосія Ігорівна, рязанська князівна. У 1227 р. князь Ярослав став княжити в Новгороді Великому. Він взяв із собою синів, Федора й Олександра.

Починався самий важкий час в історії Русі: зі сходу йшли монгольські орди, із заходу насувалися лицарські полчища. З невеликою дружиною князь поспішив на ворогів. Але була дивовижна ознака: воїн, що стояв у морському дозорі, бачив на світанку 15 липня туру, що пливе по морю, і на ній св. мучеників Бориса й Гліба, в одягах багряних.

Олександр, підбадьорений, мужньо повів з молитвою військо на шведів. "І була січа велика з латинянами, і перебив їхню незліченну безліч, і самому очільнику поклав печатку на обличчя гострим списом". За цю перемогу на річці Неві, здобуту 15 липня 1240 р., народ назвав св. Олександра Невським. У 1241-1242 році Олександр визволив російські міста від німецьких лицарів.

Щоб захистити Русь зі сходу, Олександр уклав договір із Золотою Ордою й дав можливість Батию виступити в похід проти Монголії. Олександр чотири рази здійснював дипломатичні місії в Золоту орду. В 1262 р. за вказівкою Олександра в багатьох містах були перебиті татарські збирачі данини й вербувальники воїнів – баскаки. Чекали татарської помсти. Олександр почав останню, четверту, поїздку в Орду й домігся того, що хан Берке припинив посилати данину в Монголію й проголосив Золоту Орду самостійною державою, зробивши її тим самим заслоном Русі зі сходу. По дорозі назад, не доїжджаючи до Володимира, у Городцю, у монастирі князь-подвижник 14 листопада 1263 р. прийняв чернечу схиму з ім'ям Олексій. Святе тіло його понесли до Володимира, дев'ять днів тривав шлях, і тіло залишалося нетлінним. 23 листопада 1263 р. при похованні його в Рождественському монастирі у Володимирі було виявлено Богом "чудо дивно й пам'яті гідно".

[Електронний ресурс]. – Режим доступу: days.pravoslavie.ru

У православній культурі сформувався імідж Іоанна Воїна – захисника й цілителя воїнів, великого помічника у скорботах та в різних життєвих обставинах.

Блок 9. Іоанн Воїн: захисник й цілитель воїнів

Святий мученик Іоанн Воїн служив в імператорському війську Юліана Відступника (361-363). Поряд з іншими вошами його посилали переслідувати й убивати християн. Залишаючись зовні гонителем, святий Іоанн на ділі дуже допомагав гнаним християнам: тим, які були схоплені, звільняв, інших попереджав про існуючі небезпеки, сприяв їхній втечі. Коли Юліан Відступник довідався про дії святого, то посадив його до темниці. У 363 році імператор був убитий на війні з персами. Святий Іоанн вийшов на волю й присвятив своє життя служінню ближнім, жив у святості й чистоті Помер він у глибокій старості.

Рік кончини його точно не відомий, місце поховання святого Іоанна Воїна поступово було забуто. За легендою, він з'явився одній благочестивій жінці й указав місце свого поховання. Воно стало відомо в цьому окрузі. Знайдені його мощі були покладені в церкві апостола Іоанна Богослова в Константинополі й отримали силу зцілення.

[Електронний ресурс]. – Режим доступу: days.pravoslavie.ru

Формування нового "сильного" іміджу інститутів сектору безпеки в теперішній час супроводжується комунікативними діями з повернення втрачених культурних змістів. Так, наприклад, усілякі силові структури звертаються до релігійних традицій. Наприклад, традиційно заступником воїнства вважається святий благовірний князь Дмитро Донськой. Святий великомученик Георгій Переможець шанується військовими всіх слов'янських держав. Військово-морський флот перебуває під охороною апостола Андрія й святителя Миколи Чудотворця. Секретні служби, охоронці, десантники (не лише християнські) перебувають під заступництвом архангела Михайла, командуючого всього Божого воїнства. Святий Себастьян (20 січня) уважається заступником військових і поліцейських, оскільки не тільки служив в імператорській гвардії, але й був її капітаном

Архангел Михайло шанується спецслужбами багатьох країн. Він високо цінується і у християнському, і в іудейському, і в мусульманському світі. В православ'ї його називають Архистратигом, що означає "глава святого воїнства Ангелів і Архангелів". Архангелові Михайлові приписувалися особливі комунікативні здатності: саме через нього, відповідно до Священного Писання, Бог доносив до людей свою волю.

Висновки

  • 1. Історія іміджбілдингу сектору безпеки має давні корні. Значущість іміджу правителів та військових було чітко усвідомлено, а процес створення іміджу мав цілеспрямований характер.
  • 2. Зведення героїв у ранг святих – процес історичної іміджетворчості, що впливає на культуру націй, формує свідомість поколінь.
  • 3. Моральні, етичні норми ще здавна вважалися важливою складовою іміджу інститутів сектору безпеки.
  • 4. Незважаючи на те, що слово імідж увійшло в арсенал комунікативних дисциплін лише у XX сторіччі, застосування ідей-символів, експлуатація образів людей-легенд складали ефективні комунікативні прийоми вже кілька сторіч, й досі активно використовуються в іміджетворчій практиці сектору безпеки.
  • 5. Актуалізація історичного компонента – невід'ємна складова діяльності із розбудови іміджу інститутів сектору безпеки.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >