< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Корпоративний імідж: підходи до визначення

Існує кілька концепцій корпоративного іміджу і, відповідно, низка методик його формування.

Д. Аакер та Е. Йохимштайлер розглядають корпоративний імідж як бренд-дім, батьківський бренд стосовно всіх брендів корпорації, а корпоративний імідж у вигляді батьківського бренду, бренду-дома, який не тяжіє над ними.

Дослідники пропонують п'ять питань, позитивна відповідь на два з яких визначає доцільність розвитку корпоративного іміджу в батьківський бренд-дом: чи допомагає батьківський бренд корпоративного іміджу пропозицією, наділяючи його:

 • • асоціаціями, що підвищують цінність пропозиції?
 • • довірою, завдяки асоціації з компанією?
 • • візуальною представленістю?
 • • ефективними комунікаціями?
 • • зміцниться батьківський бренд завдяки асоціації з новою пропозицією?

Піарологи О. Чечулин, Л. Азарова, Д. Гавра пропонують розрізняти корпоративний імідж за охопленням аудиторії – моноімідж та мультиімідж.

Моноімідж – це створення сталого образу об'єкта, однакового серед однорідної групи громадськості або аудиторії. Мультиімідж – результат позиціонування іміджу для деякої сукупності суспільних груп, при якому в різних груп актуалізуються різні (але синхронізовані за змістом) аспекти іміджу.

А.Ульяновський пропонує виділяти корпоративні іміджі трьох типів залежно від стратегічних цілей:

 • • корпоративний імідж на основі байдужості (імідж фонової присутності);
 • • на основі довіри;
 • • на основі даності.

Ця градація є інноваційною для сучасних соціальних комунікацій, оскільки зовсім недавно корпоративний імідж асоціювався з головними цілями ПР – встановлення і підтримання довіри між організацією і її навколишнім середовищем. Корпоративний імідж фонової присутності базується на тому положенні, що легше забезпечити фонову присутність, ніж працювати з ворожими думками. Імідж фонової присутності необхідний і вигідний спецслужбам; корпораціям у вигляді професійних спільнот, які об'єднані єдиними інтересами і цілями і володіють унікальним ресурсом; державним корпораціям, що займаються складною (або неможливою) для формування позитивної громадської думки діяльністю (наприклад, прийняття необхідних, але непопулярних рішень). Ця позиція суперечить загальноприйнятій серед представників піарології позиції, що нейтральний, тобто байдужий для спільноти, імідж вважається недоробкою піар-команди, оскільки "байдужість до корпорації утворює імідж її фонової присутності в інформаційному просторі" (А. Ульяновський).

ПОКАЗНИКИ ІМІДЖУ ФОНОВОЇ ПРИСУТНОСТІ

 • 1. Незначна присутність в медіапросторі.
 • 2. Невелика кількість повідомлень в ЗМІ.
 • 3. Суттєва дистанція від місця виникнення новини та аудиторії.
 • 4. Нейтральний або нецікавий характер новини для конкретної аудиторії.
 • 5. Наявність матеріалів загального характеру щодо діяльності організації, імідж якої формується.

Так, імідж фонової присутності притаманний інститутам розвідувальних служб, офіційні сайти яких утворилися відносно недавно і надають більшою мірою інформацію загального характеру, не орієнтуючись на конкретну цільову аудиторію. Виняток становлять розділи, присвячені профорієнтаційній діяльності (наприклад, служба за контрактом, "СБУ – дітям" тощо).

Третій тип корпоративного іміджу організації – імідж організації на основі даності – передбачає, що організація визнається і державою, і громадськістю як національна, культурна інституція, тобто присутність організації в смисловому полі, на думку А. Ульяновського, не піддається "регулюванню кожним окремо взятим представником або групами громадськості. Як вже історично склалося – це даність, подобається вона нам чи ні". Імідж даності більш стійкий, ніж імідж довіри. Він формується протягом тривалого історичного періоду, його переосмислення відбувається в критичних точках історії і саме в цей період необхідні комунікаційні зусилля з відновлення іміджу та приведення його відповідно до нових умов. Так, імідж інститутів сектору безпеки є іміджем даності. Тим не менш, значущі для держави періоди інститути сектору безпеки повинні формувати свій пабліцитний статус на основі завоювання довіри суспільства. У міжнародному дискурсі сектору безпеки розроблені стандарти й описані кращі приклади практики силових інститутів, спрямовані на формування їхнього іміджу як даності і фонової присутності: силові інститути забезпечують безпеку людини, суспільства, держави. Не зважаючи не те, що їх діяльність пов'язана з концептом секретності, можливий контроль над ними з боку громадянського суспільства. Цей контроль формує пабліцитний капітал інститутів сектору безпеки, закріплюючи їхній статус як організацій, що захищають інтереси як окремої особистості, так і держави в цілому.

В інформаційних війнах XXI століття трансформація іміджу силових відомств у парадигмі імідж фонової присутностіімідж даності – імідж довіри стає комунікативною технологією. За цією схемою будувалася російська пропаганда в Україні в 2014 році. Так, мем "зелені чоловічки", або ввічливі люди (російські військові без розпізнавальних знаків, які в лютому- березні 2014 року несподівано з'явилися в Криму і заблокували адміністративні будівлі й українські військові частини) активно застосовувався у 2014 році, під час російсько-українського конфлікту в Криму та на Сході України, його метою було зафіксувати фонову

присутність російських військ на території України. За даними сайту "Луркомор'є", ввічливі люди – це "перший в новітній історії мем федерального значення, який вживають усі – від інтернет-користувачів і журналістів до Путіна і Шойгу". Виникнення мему пов'язують з новиною про захоплення аеропорту Сімферополя, яку 28 лютого 2014 року опублікував російський новинний сайт "Навігатор". У повідомленні с така цитата: "Начальник охорони (аеропорту – Ред.) повідомив, що його людей ввічливо попросили вийти". Коли конфлікт перейшов у більш активну фазу, В. Путін визнав присутність російських військ в Україні імідж фонової присутності трансформувався в імідж даності.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >