< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Блок 5.Формування фонового іміджу та іміджу даності розвідки МІ-6

У промові промови сера Джона Соуерса,шефа британської розвідки (2010) The Chiefs speech – 28th October 2010

На початку цього року The Times опублікувала лист читача. У ньому говорилося: "...це не дивно, що МІ-5 і МІ-6, інакше відомі як спецслужби, в даний час звинувачуються в скритності".

Секретна розвідувальна служба Великобританії була створена в 1909 році. Не так давно ми опублікували офіційну історію перших сорока років. Я впевнений, що ви маєте прочитати всі 800 сторінок.

Перший начальник Менсфілд Каммінгс використовував для виплати зарплат чиновникам SIS особисті гроші. До 1994 року SIS не мала ніякої правової бази для свого існування й діяльності, а саме її існування не підтверджувалося урядом Сполученого Королівства. Ми, британці, повільно наважуємося на такі речі.

І цей виступ, я вважаю першим публічним виступом глави британської секретної розвідувальної служби.

"Чому зараз?" – Ви можете запитати. В даний час розвідка займає чільне місце у забезпеченні національної стратегії безпеки і стратегічної оборони і безпеки.

Ми часто з'являємося в новинах. У народі ми – МІ-6.

У нас є свій веб-сайт, його версії представлені арабською та російською мовами. Ми набираємо співробітників відкрито, наша реклама розміщується в національній пресі.

Дотримання секретності

Секретна розвідувальна служба МІ-6 працює за кордоном, проводить збір інформації в основному від фізичних джерел.

Служба безпеки MІ-5, працює тут, у Великобританії, захищаючи батьківщину від терористичних атак і інших загроз. Центр урядового зв'язку виробляє контррозвідку комунікацій і відіграє провідну роль у кіберсвіті.

Ці три спеціалізовані служби утворюють розвідувальне співтовариство. Технології набувають все більшого значення у нашій роботі. Таким чином, три установи тісно співпрацюють щоб у найближчі п'ять років поліпшити наші оперативні можливості, а також заощадити гроші. Так, навіть спецслужби повинні економити.

Що значить таємна розвідка?

Секретна розвідка володіє важливою інформацією, яка поглиблює наше розуміння про іноземні держави і розкриває їх справжні наміри. Це інформація, яка дає нам нові можливості для дій.

Ми в SIS отримуємо наші розвідувальні дані від секретних агентів. Це іноземні громадяни, які мають доступ до секретної інформації і які хочуть працювати з нами.

Наші агенти є справжніми героями. Вони мають свої власні мотиви і надії. Багато з них виявляють виняткову мужність, змагаючись у своїх країнах за права, які у Британії є само собою зрозумілим.

Наші агенти працюють сьогодні у багатьох дуже небезпечних місцях і вносять цінний внесок у нашу справу.

Агенти піддаються серйозним ризикам і жертвам, щоб допомогти нашій країні. У свою чергу, ми даємо їм урочисту обіцянку: наша співпраця залишиться в таємниці.

Для чого потрібна секретна спецслужба?

Тероризм

Більшість людей живуть повсякденним життям, ходять на роботу, не замислюючись про небезпеку теракту. Хоча бомба, можливо, закладена на їх шляху. Я радий, що вони не турбуються про це, адже це частина нашої роботи, щоб люди почували себе у безпеці.

Ви спокійно займаєтеся своїми справами в своїх містах, не замислюючись про небезпеку теракту, тому що британський уряд невпинно працює над тим, щоб запобігти загрозі теракту, виявити і зупинити потенційних терористів.

Розвідка складає список потенційних терористів. Деякі з них є британськими громадянами, навчені тому, як використовувати зброю, як зробити бомби. Інші – іноземні громадяни, які хочуть напасти на нас, щоб підірвати нашу підтримку силам світового прогресу.

Джонатан Еванс, глава МІ-5, нещодавно описав тенденції загрози, що посилюється. Саме тому, що у нас є певні успіхи в обмеженні простору вербування терористів у Великобританії, екстремісти все частіше готують свої атаки проти британських об'єктів за кордоном.

Справа не тільки в прикордонних районах Афганістану і Пакистану. Аль-Каїда в Ємені, Сомалі та Північній Африці становить реальну загрозу для Великобританії.

Ми працюємо, щоб мінімізувати ризики. Наші найближчі партнери – представники мусульманського світу також стурбовані терористичними загрозами.

Ми працюємо, щоб зірвати терористичні змови, спрямовані проти Великобританії, проти наших друзів і союзників.

Знищення терористичної загрози – кропіткий процес, що вимагає ретельної підготовки та наступних швидких дій. Всі деталі повинні бути продумані. Рішення повинні прийматися швидко і надійно. Ми не маємо права на помилку.

Все це відбувається 24 години на добу, кожен день у році.

Стратегія розвідки

SIS несе відповідальність за збір стратегічної розвідувальної інформації, відстежує військову та економічну міць інших країн, з'ясовує їх наміри. Ми намагаємося вистежити потенційних противників нашої політики і прогнозувати їхню поведінку.

Підзвітність

Ми є особливою системою забезпечення переваг уряду Великобританії. Ми є національним надбанням. Ми – таємний фронт нашої національної безпеки.

Громадськість має бути впевненою в тому, що робота, яка булла виконана нами таємно, не виходить за рамки законності, етики і відбувається в її інтересах.

Дозвольте мені пояснити, як все це працює на практиці.

SIS не вибирає, чим займатися. У 1994 році Закон про розвідувальні служби встановив правову основу нашої діяльності. Ми знаходимося під егідою Ради національної безпеки.

Як начальник SIS, я несу відповідальність за операції SIS. Я відповідаю безпосередньо перед Міністром закордонних справ.

Існує система нагляду і контролю з боку парламентаріїв і суддів.

Комітет Розвідки і безпеки очолює сер Малкольм Ріфкінд, у нього також входять багато високопоставлених політиків, багато з яких є колишніми міністрами. Вони контролюють нашу діяльність на предмет законності.

Ці процеси контролю і звітності є надійними. SIS повністю їх підтримує. Ми хочемо користуватися довірою громадськості.

Партнерство

Ми не діємо самі по собі. Розвідка – це командна гра. Якщо нам потрібно відстежити британського терориста в іншій країні або зупинити відвантаження комплектуючих для секретної ядерної програми, ми повинні працювати зі службами за кордоном.

Ми працюємо з більш ніж 200 партнерами по всьому світу з надзвичайно конструктивними результатами.

Правило номер один обміну розвідувальною інформацією: запобігання ризиків шкоди джерелам, контроль над циркулюванням отриманої інформації. Всякий раз, коли відстежується розвідувальна діяльність, спостерігаються спроби вистежити джерело. Агенти можуть бути виявлені, заарештовані, піддані тортурам та вбиті самими організаціями, які працюють проти нас.

Таким чином, якщо принцип управління не дотримується, розвідка втрачає свою міць.

Права, етика та розвідка

Ми не можемо виконувати нашу роботу, якщо будемо працювати тільки з дружніми демократіями. Небезпечні загрози, зазвичай виходять від небезпечних людей в небезпечних місцях. Ми маємо справу з світом, який він є.

Припустимо, ми отримаємо достовірні відомості, які можуть врятувати життя кому-то туг або за кордоном. У нас є професійний і моральний обов'язок діяти. Зазвичай ми хочемо поділитися інформацією з тими, хто може врятувати ці життя.

Крім того, ми зобов'язані зробити все можливе, щоб гарантувати повагу прав людини партнерами. Це не завжди просто.

Інші країни поважають наш підхід. Незважаючи на глибокі відмінності в культурі і традиціях, ми можемо домогтися прогресу – повільно, але вірно.

SIS – це служба, яка є обличчям нашої країни.

Висновки

Отже, повернемося до листа читача в The Times.

Недавні дебати про таємниці відображають проблему, що стоїть перед розвідкою

про безпеку та необхідності дотримання таємниці, щоб захистити інтереси Великобританії і наш спосіб життя, від тих, хто їм загрожує.

Ми повинні бути впевнені, що наші секрети не стали доступні тим, хто загрожує нашій країні. Ми повинні захистити секрети наших партнерів.

В даний час необхідно пояснити, чим займається SIS і навіщо. Чому наша робота дуже важлива, і чому ми не можемо працювати відкрито. Багато поставлено на карту.

Секретні організації повинні залишатися таємницею. Якщо наші операції і методи стають публічними, вони не будуть працювати.

Агенти схильні до ризику. Вони не будуть працювати з SIS, не будуть передавати нам інформацію, якщо не будуть довіряти нам.

Іноземні партнери повинні мати впевненість, що те, що вони говорять нам залишиться в таємниці – не тільки більшу частину часу, але назавжди.

Таємниця відіграє важливу роль у підтримці безпеки і надійності Великобританії. Без таємниці не було б ніякої розвідувальної служби або інших національних агентств, як наш спецназ. Без таємниці ми не зможемо усунути джерело загроз.

Пані та панове, чудові чоловіки і жінки – співробітники SIS є одними з найбільш лояльних, відданих та інноваційних по всій державній службі. Ми цінуємо їх більше, ніж інших державних службовців не в формі. Виняткові люди роблять незвичайні речі для своєї країни. Вони отримують визнання за свої досягнення тільки в рамках служби. Ви їх не знаєте, а я знаю. Це велика честь керувати ними.

[Електронний ресурс]. – Режим доступу: bbc.co.uk/news/uk-11643633

Таким чином, корпоративний імідж інституту сектору безпеки (далі – ІСБ) – це його образ, трансльований різним цільовим аудиторіям, "міра координованості повідомлень щодо репутації в баченні цільової аудиторії" (А. Ульяновський). Концепція іміджу – це відповідність можливостей організації очікуванням її цільових груп.

Складові іміджу інститутів сектору безпеки

Імідж – інструмент досягнення стратегічних цілей організації.

Стратегічні цілі – цілі, які зачіпають основні сторони діяльності організації й орієнтовані на перспективу.

Імідж інститутів сектору безпеки різний для різних цільових груп, тобто один і той же інститут сектору безпеки може по-різному сприйматися (або прагнути до специфічного сприйняття) держструктурами, громадянським суспільством, міжнародною громадськістю, власним персоналом (внутрішній імідж). Можна говорити про певну кількість іміджів інституту сектору безпеки. Синтез уявлень різних цільових аудиторій створює більш загальне і ємне уявлення про організацію (рис. 1).

Система корпоративного іміджу інституту сектору безпеки

Рис. 1. Система корпоративного іміджу інституту сектору безпеки

Керування корпоративним іміджем як напрям теорії і практики з'явилося у США понад півстоліття тому. На сьогодні він має назву керування корпоративною ідентичністю. Про те, що парадигма корпоративного іміджу склалася свідчить сформований понятійний апарат.

Місія організації (від латин, missioпосилка, доручення) – призначення, покликання, мета існування організації.

Місія інституту сектору безпеки та оборони

Рис. 2. Місія інституту сектору безпеки та оборони

1 – стратегічні параметри; 2 – модель поведінки в секторі безпеки; 3 – модель організації діяльності щодо забезпечення безпеки різних рівнів; 4 – операційна модель; 5 – організаційна структура; 6 – показники діяльності щодо забезпечення безпеки

Проектування місії інституту сектору безпеки – значимий момент стратегічного планування, її формулювання має містити такі положення;

• що може очікувати суспільство від інституту (які потреби в

забезпеченні безпеки будуть задоволені);

• що чекає інститут від своїх членів.

Обов'язкові елементи місії відображають:

 • • основні функції інституту сектору безпеки із забезпечення безпеки;
 • • зовнішнє середовище стосовно до організації (робочі принципи інституту, обмеження, умови функціонування);
 • • корпоративну культуру організації.

Визначення місії інституту сектору безпеки спрямовано на вирішення низки завдань, а саме:

 • • виявити область активних дій інституту і відмовитися від шляхів розвитку, що ведуть у нікуди;
 • • визначити основні принципи функціонування;
 • • напрацювати загальну базу для розробки цілей інституту;
 • • виробити концепцію діяльності, що надихає співробітників інституту.

При розробці місії враховуються такі групи факторів:

 • 1. Історія виникнення та розвитку інституту сектору безпеки, його традиції, досягнення, імідж.
 • 2. Існуючий стиль поведінки та спосіб дій співробітників і керівників.
 • 3. Ресурси, тобто все те, чим організація може керувати: матеріально- технологічна база, навчальні заклади і центри, періодичні, документальні і художні видання; унікальні технології, талант співробітників тощо.
 • 4. Навколишнє середовище – сукупність усіх факторів, що впливають на можливості ІСБ досягати своїх цілей за допомогою обраних стратегій.
 • 5. Відмінні якості організації.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >