Впровадження концепції технологічного нормування на основі найкращих доступних технологій
Аналіз закордонного досвіду показує, що в цей час у європейських країнах законодавче регулювання навантаження на навколишнє середовище (викиди в атмосферу, скидання у водойми, розміщення відходів) здійснюється на основі стратегії найкращої доступної технології (НДТ), яка є прямим результатом накопиченого досвіду й досліджень, пов'язаних із застосуванням стратеги більш чистого виробництва або запобігання забруднення навколишнього середовища й утворення відходів безпосередньо на джерелі (Програма захисту навколишнього середовища ООН і
Державна стратегія й політика в області більш чистого виробництва, 1994 р.)• При цьому використовується комплексний (інтегрований) підхід до запобігання й контролю забруднень, уперше на рівні Європейського союзу законодавчо закріплений у Директиві Ради Європейського Союзу 96/61/ЕС від 24 вересня 1996 року "Про комплексне запобігання й контроль забруднень". Діюча процедура видачі природоохоронних дозволів дає можливість державним контролюючим органам і господарюючим суб'єктам розглядати й планувати заходи щодо зменшення викидів/скидань/утворення відходів на основі встановлюваних нормативів і прийнятих стандартів.
Це стало можливим завдяки впровадженню моделі технологічного нормування стосовно до джерел забруднення навколишнього середовища, до яких були віднесені власне технологічні виробничі процеси. У європейських країнах процедура видачі дозволів на право господарської діяльності з урахуванням моделі технологічного нормування (на основі НДТ) була законодавчо закріплена згаданою Директивою 96/61/ЄС, яка ввела два нові регулятивні підходи: комплексний підхід (розуміння навколишнього середовища як єдиного цілого замість підходу, що відноситься до окремих компонентів навколишнього середовища); гнучкість (індивідуальне регулювання для конкретного об'єкта господарської діяльності залежно від умов місцевого навколишнього середовища). Тут необхідно згадати, що ще до прийняття в 1996 році згаданої Директиви такі комплексні природоохоронні дозволи були впроваджені в 1969 р. у Швеції, в 1972 р. у Данії й в 1990 р. у Великобританії. Основні принципи згаданої Директиви лежали в основі Рекомендації Ради ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку) (90)164 1991 р. "Про комплексне запобігання й контроль забруднення".
У США термін "найкраща існуюча технологія контролю" (Best Available Control Technology) застосовується у Федеральному законі про чисте повітря (Clean Air Act), який вимагає від певних підприємств (що є великими джерелами викидів шкідливих речовин в атмосферу) застосовувати найкращу існуючу технологію контролю над шкідливими викидами.
Основні терміни і поняття
- • екологічні катастрофи;
- • функції екологічної складової корпоративної "щільної відповідальності;
- • екологічно орієнтований бізнес;
- • екологічні проблеми соціальної відповідальності;
- • інструменти вирішення екологічних проблем;
- • оцінка впливу на навколишнє середовище;
- • екологічний зовнішній і внутрішній аудит;
- • екологічне страхування;
- • концепція технологічного нормування