< Попер   ЗМІСТ   Наст >

В. Ігри для дітей старшого шкільного віку

Два прапорці

Посередині майданчика площею 20x20 м проводять лінію. Від середини лінії відміряють 10 м у дві протилежні сторони. З одного боку, у точці відрахунку ставлять жовтий прапорець, а з другого – синій. На відстані 60-70 см від лінії стають дві команди обличчям одна до одної, наприклад А, Б. Прапорець команди А встановлений на території команди Б, а прапорець команди Б – на території команди А.

Члени кожної команди намагаються забрати свій прапорець і водночас не підпустити противників до їхнього прапорця. Якщо комусь удається вхопити прапорець, то суперники намагаються наздогнати його й доторкнутися до нього рукою. Доторкнувся – гравець завмирає на місці, поки до нього не доторкнеться хтось із членів його ж команди. Після цього він знову біжить із прапорцем на своє поле, а суперники знову намагаються зупинити його, доторкнувшись рукою. Перемагає та команда, яка швидше принесе прапорець на свою територію.

Жук

Учасники шикуються у дві шеренги обличчям одна до одної. їхні руки перехрещені так, що по них можна ходити "мостом", який гойдається. Ходять по ньому бажаючі сміливці. У шеренгах приспівують:

Ходить жук по жуках,

А дівчата – по руках.

Грай, жуче, грай, небоже,

Хай тобі Бог допоможе.

Ой грай, жуче, до суботи,

Будуть гроші та й чоботи.

Грай, жуче, грай.

Ходить жук по жуках,

А дівчина – по руках,

Г рай, жуче, грай, небоже,

Хай тобі Бог допоможе.

Ой, грай, жуче, до неділі,

Будуть сукні шовковії,

Грай, жуче, грай.

Перемагають гравці, які перейшли по руках, утримавши рівновагу, і не впали.

Перепелиця

Для гри потрібний просторий майданчик і палиці на всіх гравців. Із їх числа вибирають "перепелицю", решта учасників гри стають "кібцями". "Перепелиця" підкидає свою палицю вгору в довільному напрямі й промовляє:

Перепеличка – невеличка пташка,

Кібчик більший, та не вловить.

Слідом за "перепелицею", намагаючись улучити в неї палицю, "кібчики" кидають свої. Якщо чиясь палиця влучить – це означає, що "кібчик" схопив "перепелицю". Тепер цей гравець стає "перепелицею".

Нова "перепелиця" так само підкидає палицю вгору. Якщо в підкинуту палицю ніхто не влучив, "перепелиця" не складає своїх обов'язків. При першому ж улученні на її місце стає новий гравець.

Гілка проста

Гілкою називається палиця, якою б'ють м'яч догори, тому сама гра має таку назву.

Видозміни цієї гри залежать від кількості гравців. "Проста гілка" ведеться між двома чи трьома гравцями. Місце, із якого б'ють м'яча, називається городом, а де його ловлять, – полем.

Гравці вимірюються на гілці: кому випадає починати гру, той стає в городі, а його товариш (або ж кілька товаришів) іде в поле.

Хто спіймає м'яч на льоту, той іде бити, замість першого. Мистецтво гри полягає не лише в тому, щоб м'яч полетів якомога вище й горизонтальніше, а й у тому, щоб ті, хто в полі, не одразу могли його спіймати. Для цього удар спрямовується вбік від польових гравців або якимось іншим, незручним для них шляхом. Той, хто не вміє спрямовувати м'яч за власним бажанням, уважається поганим гравцем.

У "простій гілці" м'яча б'ють, як завгодно, – це гра для початківців. Роль того, хто активніше б'є, видається більш привабливою. Пасивне становище тих, хто ловить м'яч, менш цікаве. Але ті, що грають у "просту гілку", міняються ролями.

Гілка складна

Вона ускладнена більшою кількістю гравців і тим, що гравці виділяють зі свого числа того, хто починає гру, хто б'є м'яча, ще й того, хто піддає йому або "підгилює". Коли є кому підкинути м'яч, то той, хто б'є по ньому, бере гілку обома руками, а від цього удар значно сильніший і м'яч летить вище й швидше.

Той, хто б'є, і той, хто піддає, розташовуються в городі, а решта – на різних відстанях і кінцях поля, щоб на кожен удар – короткий чи довгий, високий чи низький – був готовий ловець. Хто спіймає м'яча на льоту, іде бити, хто затримає на стрибку – кидає його підгільному. Якщо той спіймає, то стає замість гравця, котрий бив, хто кинув – замість підгільного, а той, хто бив раніше, іде в поле. Гра продовжується.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >