< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Кульова блискавка

Статистика свідчить, що більшість людей ніколи навіть не бачила цю блакитну, зелену, жовту або червону кулю, сантиметрів до двадцяти діаметром, що повільно пливе в потоці повітря. З'являється вона звичайно в грозу або після грози.

Зустріч із кульовою блискавкою не обіцяє людині нічого доброго. Свідків такої зустрічі мало: контакт найчастіше закінчується загибеллю. А ті, хто залишився в живих, як правило, тяжко й довго хворіють.

Симптоми недуги такі ж, як при тяжкому радіоактивному опроміненні та ураженні центральної нервової системи.

При зіткненні із землею кульова блискавка пробиває ями на півметра завглибшки та півтора метра діаметром.

Температура в епіцентрі сягає 10 000-15 000 С.

"Таємнича гостя" поширює навколо себе потужне випромінювання невідомої природи, а також спроможна іонізувати повітря та змінювати фізико-хімічні властивості предметів, із якими вступає в безпосередній контакт.

Що робити, якщо у вашу кімнату залетіла кульова блискавка?

Оскільки траєкторія польоту кульової блискавки практично не передбачувана, то й поводиться вона непередбачувано, як крапля води на розпеченій сковорідці. Проте:

  • • не варто робити різких рухів і тим більше втікати: цим можна викликати повітряний потік, у якому згусток енергії полетить цілеспрямовано за вами;
  • • можна обережно взяти в руки Неметалевий предмет та виставити його поперед себе. Якщо блискавка "прилипне" до нього, обережно покладіть предмет на підлогу. Постарайтеся повільно вийти з приміщення, не викликаючи коливань повітря;
  • • можна затаїтися, затамувавши подих;
  • • якщо кульова блискавка наблизилася до обличчя, можна обережно дмухнути на неї, володіючи високою парусністю, кульова блискавка обов'язково відлетить убік;
  • • тримайтеся подалі від електроприладів та електропроводу, не торкайтеся до металевих предметів.;
  • • блискавка зникне сама по собі – іноді безшумно, іноді з вибухом. Вона може залишити після себе дірку або лише запах озону;
  • • не втрачайте пильності: після таких "візитів" бувають пожежі.

Якщо ударила блискавка...

Електричний розряд блискавки при проходженні через організм людини викликає загальні порушення. У місцях входу й виходу електричного розряду утворюються опіки тканин, що нагадують опіки III–IV ступенів. Іноді на шкірі помітні деревоподібні розгалужені червоні смуги. Рана має кратероподібні форму. При дії електричного розряду може спостерігатися повне відривання кінцівок. Людина втрачає свідомість, знижується температура тіла, зупиняється дихання, пригнічується серцева діяльність, можливе спостереження стану "уявної" смерті, при якому не прослуховуються дихання та пульс, зіниці широкі, не реагують на світло. Шкіряні покриви бліді. При легкому ураженні спостерігається запаморочення, шум у вухах, слабкість, утрата свідомості.

Надаючи першу допомогу, потерпілого насамперед потрібно роздягнути, облити йому голову холодною водою та, по можливості, обгорнути мокрим холодним простирадлом.

Якщо людина ще не опритомніла, слід зробити штучне дихання "рот у рот", а при зупинці серця – непрямий масаж, поверхню опіку закрити пов'язкою та якнайшвидше викликати медичну допомогу або відправити до лікарні, не забуваючи, що в будь-який момент може наступити зупинка дихання й серця.

Навіть якщо людина опритомніла, у неї можуть виявитися серйозні ушкодження внутрішніх органів.

Існує думка, що ураженого блискавкою потрібно швидше на кілька хвилин закопати в землю, але такий намір не просто марний, а й небезпечний (це відтягує не тільки застосування справді ефективних засобів допомоги – ви можете просто вморити постраждалого, якщо він наковтається землі).

Кажуть, людей, які залишаються живими після удару блискавки, усе подальше життя супроводжує удача. Але ще кажуть: береженого Бог береже. Тож радимо дотримуватися наших порад, щоб безпечно почувати себе під час грози.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >