< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Якщо вжалила бджола...

З усіх комах найбільшу небезпеку для людини становлять оси (шершень, звичайна оса тощо) і бджоли. При їх укусі під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція.

Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму на бджолину отруту. Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини.

Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола або оса: сильний біль, сверблячка й печіння, почервоніння та набряк. Особливо набрякають повіки, губи, статеві органи. Тривалість місцевої реакції – 1-8 діб.

Загальні реакції бувають токсичними й алергічними.

Токсична реакція виникає, коли людину одночасно ужалять декілька десятків або сотень комах. Помічено, що жінки та Діти більш чутливі до отрути перетинчастокрилих, ніж чоловіки.

Тяжкість загальної токсичної реакції залежить від кількості отрути, що потрапила в організм. Доза отрути від укусу 500 і більш перетинчастокрилих смертельна для людини. При загальній токсичній реакції, окрім місцевого набряку, може з'явитися кропивниця пухирчаста – висип по всьому тілу. Вона супроводжується підвищенням температури, різким головним болем, блювотою, бувають марення, судоми.

Алергічна реакція на отруту перетинчастокрилих виникає приблизно в 1-2 % людей і для її розвитку кількість отрути значення не має. Достатньо, щоб людину ужалила всього одна комаха.

Алергічна реакція не виникає, коли людину вперше ужалила перетинчастокрила комаха. Проте алергічна реакція після кожного подальшого укусу буде все більш тяжкою.

Ступінь тяжкості такої реакції може бути різний. Її проявом бувають кропивниця, набряк обличчя, вушних раковин. Дуже небезпечний набряк язика й гортані, що може викликати задуху.

Окрім кропивниці й набряків, у низці випадків спостерігають задуху, затруднений, хрипкий видих, сильне серцебиття, запаморочення, біль у животі, нудоту, блювоту, можливу короткочасну втрату свідомості.

Найважча алергічна реакція – анафілактичний шок, який загрожує життю. Він розвивається відразу за укусом: людина втрачає свідомість (іноді на декілька годин), у неї порушується діяльність багатьох органів і систем, насамперед серцево-судинної та нервової.

Перша допомога потерпілому від отрути перетинчастокрилих

Передусім слід ужити заходів, що перешкоджають надходженню отрути в тканини та її розповсюдженню.

Зі всіх перетинчастокрилих комах жало залишають тільки бджоли, оскільки їхній жалячий апарат має зазубрини. Тому, знайшовши жало, обережно видаліть його разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем (а краще – пінцетом або голкою) для ослаблення місцевої токсичної реакції відразу після жалення перетинчастокрилими комахами треба прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витяганню отрути з ранки й перешкоджає розвитку набряку. Якщо набряк хворобливий і не спадає – зверніться до лікаря.

При загальній токсичній реакції, щоб уповільнити всмоктування отрути, на місце набряку слід покласти грілку з холодною водою або рушник, змочений у холодній воді. Потерпілому рекомендується якомога більше пити. При кропивниці спостерігається значне зниження артеріального тиску, тому дайте потерпілому 20-25 крапель кордиаміну. Алкоголь категорично протипоказаний, оскільки він сприяє збільшенню проникності судин, що призводить до посилення набряків.

Не можна використовувати для місцевого охолоджування сиру землю, глину, як роблять деякі: це може призвести до зараження правцем або зараження крові.

Загальна алергічна реакція ліквідовується прийомом будь-якого антигістамінного препарату (димедролу, супрастину).

В іншому випадку перша допомога при гострій алергічній реакції така ж, як при загальній токсичній: холодна грілка до місця ужалення, 20-25 крапель кордіаміну.

Той, у кого хоча б один раз виникла алергічна реакція на отруту бджоли, оси, шершня або джмеля, повинен неодмінно звернутися до алерголога. Таким людям у літній період треба завжди мати при собі виданий алергологом так званий паспорт хворого на алергічне захворювання. У ньому вказують прізвище, ім'я, по батькові власника, його вік, домашню адресу, телефон, діагноз, телефон алергологічного кабінету, де спостерігається хворий, і ті невідкладні заходи, які треба зробити в разі укусу перетинчастокрилими. Потрібно, щоб людина носила із собою шприц-укладання й набір медикаментів, названих у паспорті.

Особливо термінові заходи необхідні в разі розвитку анафілактичного шоку, потерпілого слід укрити, обкласти грілками з теплою водою, дати одну-дві таблетки димедролу, 20-25 крапель кордіаміну й терміново викликати "швидку допомогу" або доставити його до медичної установи.

У важких випадках, коли в потерпілого зупинилося серце та припинилося дихання, треба до приїзду "Швидкої" робити серцево- легеневу реанімацію: штучне дихання й закритий масаж серця.

Люди, котрі страждають на алергію до отрути бджіл, звичайно цікавляться, чи можна їм їсти мед. Можна. Мед й отрута бджіл не мають загальних антигенів. Загальні антигени з отрутою має прополіс, тому користуватися прополісом не слід.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >