< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Потреби (інтереси) людини

Потреби людини розділяються на життєво важливі (фундаментальні), суттєві і побічні (надумані, безглузді, пусті) або примхи. До життєво важливих можна віднести інтереси людини на її життя, безпеку, здоров'я, свободу, їжу, автономію і т. ін. Життєво важливі потреби (інтереси) людини – це те, чого люди дійсно потребують для того, щоб належним чином функціонувати, самореалізуватися, виконувати свою суспільну функцію.

До суттєвих – інтерес здобути освіту, відкрити свій бізнес, мати житло, оселю, домівку, автомобіль. До побічних інтересів – бажання розкоші, хвастощів, балощів, обжерливості, наркотиків, задоволення вишуканих гастрономічних смаків, пихатості, пустої розваги (азартні ігри, розваги вбивством тощо). Як правило, ці інтереси надумані, тривіальні, саморуйнівні (наприклад, нав'язана рекламою потреба палити або пити пиво) і стимулюються ринком і рекламою способу життя суспільства споживання.

У конфліктах побічних інтересів людини (примх) з інтересами живих істот (а вони в них завжди життєво важливі), примхами людини можна знехтувати. До таких примх (побічних інтересів) належать криваві забави або криваві потіхи (англ, blood sport), що позначає розваги, пов'язані з пролиттям крові, як правило, тварин. Деякі види кривавих забав: корида (ісп. corrida de toros), полювання на лисиць, полювання на зайця з хортами "по-зрячому", цькування борсука, цькування ведмедя, цькування бика собаками (англ. bull-baiting) або його переслідування (англ, bull-running), гусячі бої, півнячі бої, собачі бої, кидання лисиці (нім. Fuchsprellen), закидання півня (англ, cock throwing), розтягування гусака (англ. Pulling the Goose).

До цих примх можна віднести також спортивне полювання, спортивну рибалку, вживання символу гастрономічного шику фуагра (фр. foie gras)[1], бажання носити розкішну шубу з хутра рідкісної тварини, мати букет червонокнижних пролісків або живу ялинку перед Новим роком і т. ін.

Окремою темою є предмети розкоші для тварин. У великий європейських містах з'являються численні спеціалізовані бутіки, в яких продають ексклюзивні товари для собак. Великий вибір незвичних аксесуарів для домашніх тварин доступний також в Інтернет-магазин ах і на спеціальних виставках собак. У ФРН приблизно п'ять мільярдів євро витрачається щорічно власниками на своїх чотириногих друзів[2].

Стосовно істотних потреб людини, то існує дуже небезпечна тенденція перетворення цих потреб у жадібність (одна машина в сім'ї, дві машини, три машини і т. ін.).

Нерідко вони перетворюються у "надпотреби", що перевищують необхідне та достатнє для реалізації людини як біологічної істоти і творчої духовної особистості. В умовах жорстокої екологічної кризи також необхідно обмежувати і деякі суттєві потреби людини. Що стосується спірних інтересів між природою і людиною, то в майбутньому вони вирішуватимуться у суді.

  • [1] Виробництво фуа-гра заборонили в Аргентині, Великобританії, Данії, Фінляндії, Німеччині, Люксембурзі, Ізраїлі, Норвегії, Польщі, Швеції, Швейцарії, Чехії, деяких штатах США. Заборонено таким чином вирощувати гусей або качок, штучно збільшуючи печінку шляхом примусової відгодівлі, і в Україні.
  • [2] Мурат Коюнчу / Христина Ніколайчук. Як у Німеччині листонош від собак захищають [Електронний ресурс] Deutsche Welle. – URL : dw.de/%D1%8F%D0%B A-%D1%83-%D0%BD%D1%96%D0%BC%D0%B5%D1%87%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%96-%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%88-%D0%B2%D1%96%D0%B4-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%BO%D0%B A-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D0%B8%D1%89%D0%B0%D1%8E%D1%82%D1%8C/a-152S2529 (дата звернення 18.01.2015 p.).
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >