< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Система звертань

Будь-яке звертання, за допомогою якого ми визначаємо адресата мовлення,– це звертання-індекс: водій, лікар, профессор, коллеги, директор і под. Такі звертання активно використовуються в діловому мовленні:

  • Пане директор, чи можна до Вас звернутися з проханням про...
  • Шановні відвідувачі! У нашій аптеці ви можете отримати консультацію лікаря-кардіолога.
  • Шановні покупці! Пропонуємо вам скористатися послугами камери схову.

Клієнти, рекламодавці, партнери та ін.– усі ці слова використовуються як звертання-індекси в різних жанрах ділового мовлення: Шановні клієнти нашого банку! Повідомляємо вам, що виплата відсотків за строковими вкладами розпочнеться 15 січня 2015 року.

У діловому спілкуванні можна застосовувати звертання до людини, побудоване за такими формулами:

  • • назвати особу на ім'я та ім'я по батькові (у формі кличного відмінка): Петре Олексійовичу, Тамаро Геннадіївно;
  • • назвати спірозмовника на ім'я, додавши слово пан (пані) чи добродій (добродійко) (обидва іменники у формі кличного відмінка): пане Вікторе, пані Світлано, добродію Олександре, добродійко Маріє;
  • • назвати посаду чи звання адресата, додавши слово пан (у формі кличного відмінка): пане директор, пані професор.

Якщо форму звертання складно обрати, можна використовувати описові, непрямі звертання: перепрошую, чи не могли б Ви..., вибачте, що турбую..., будьте люб'язні...

Знайомство. Рекомендації

Ситуація знайомства – це ситуація, за якої мовленнєве спілкування зазвичай доводиться до автоматизму. Знайомство може відбуватися без посередника і за допомогою посередника, коли людей знайомить третя особа.

Якщо знайомство відбувається без посередника, його ініціатор у першій репліці називає ту організацію, яку він представляє, і мету, яку хоче досягти встановленням цього контакту. Краще, якщо в цьому випадку той, хто представляється, починає свою репліку з вибачення.

А. – Вибачте, будь ласка, я хотів би з Вами познайомитися! Фірма "Прометеус". Ми хотіли б запросити Вас на нашу виставку, для того щоб налагодити контакти на майбутнє. Ось моя візитна картка. Мене звати Сергій Любисток. Я директор фірми.

Б. – Дуже приємно.

У ситуації знаймомства за участі посередника слід пам'ятати, що існують правила представлення й рекомендації. Першим представляють "нижчого" "вищому". З погляду національного етикету, "нижчим" буде молодший за віком, соціальним статусом співрозмовник, чоловік стосовно жінки при однакових позиціях.

Стать співрозмовників в українському мовленнєвому службовому етикеті не має індексного значення при виборі етикетних формул і навіть форм:

Генеральний директор компанії "Промінь" Вікторова Ольга Вікторівна

Менеджер відділу логістики Масенко Ярина Тимофіївна

Експерт-аналітик Климчук Алла Георгіївна

Знайомство з допомогою посередника має свої переваги: посередник може не лише представити, але й схарактеризувати співробітника, дати йому рекомендації з урахуванням мети налагодження контакту. Окрім прізвища (імені, імені по батькові) в такій ситуації називають посаду, організацію, представником якої є людина, науковий ступінь, вчене звання:

А. – Дозвольте відрекомендувати Вам нашого перспективного працівника, фахівця з маркетингових досліджень Горошко Наталію Миколаївну: пунктуальна, відповідальна, завжди успішно завершує розпочаті проекти.

Б. Радий знайомству.

Отже, знання особливостей мовленнєвого етикету сприятиме налагодженню ділових відносин і забезпечить високий рівень культури ділового спілкування.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >