< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Утримання кролю

Основні породи кролів

У світі налічується понад дві сотні порід кролів, із них найбільш затребуваними є близько 60 порід, а для господарських цілей успішно використовують близько 15 порід кролів. Своєю чергою, цих звірків ділять на групи за величиною (масою) тіла, довжиною волосу або продуктивністю, що має перевагу.

За середньою величиною тварин ділять на кілька груп: великі, середні, дрібні та карликові.

Маса дорослої особини великого кроля – понад 6 кг (наприклад, кріль породи фландр, або бельгійський велетень). Середні важать від 3 до 6 кг (наприклад, віденський блакитний). Дрібні мають масу 2–3,25' кг, як-от російський горностаєвий, а карликові (приміром, карликовий) важать близько 1 кг.

За характером волосяного покриву різні породи домашніх кролів поділяють на нормальношерсті (сірий велетень, радянська шиншила), короткошерсті (рекси) та довгошерсті (ангорський кріль, кріль-лисиця).

У нормальношерстих порід кролів довжина, товщина і склад шерсті такі самі, як у диких. Шерсть щільно прилягає до тіла, має довжину 25–35 мм. Це є характерним для більшості порід. У довгошерстих порід кролів довжина волосу перевищує 60 мм.

У короткошерстих кролів шерсть тонка, завдовжки 19– 24 мм, з укороченою остю, волосяний покрив перпендикулярний до поверхні тіла.

За напрямом продуктивності породи кролів поділяють на хутряні, що вирізняються густим волосяним покривом високої якості (білий велетень, метелик); пухові, що характеризуються різною тонкою і довгою шерстю з мінімальним вмістом Остьового волоса (ангорський пуховий кріль); м'ясні, що вирізняються швидким ростом, добре розвиненою мускулатурою та високим забійним виходом (каліфорнійський кріль, великий мардер), породи різної комбінованої продуктивності – м'ясо-шкуркові, що дають високоякісні м'ясо та шкурки (наприклад, гаванна, тюринген), спортивні породи кролів, яких розводять заради задоволення і для показу на виставках – сюди ж належать усі карликові породи (японський кріль, англійський баран, зайцеподібний кролик, різні метелики та інші кролі зі своєрідною будовою тіла та складним малюнком, що важко зберігається).

М'ясні породи вирізняються швидким ростом, добре розвиненою мускулатурою та високим забійним виходом. Іноді їх ще неправильно називають бройлерними кролями.

Породи комбінованої продуктивності (м'ясо-шкуркові) дають високоякісні м'ясо та шкурки.

Хутряні породи кролів вирізняються густим волосяним покривом високої якості.

Пухові породи характеризуються тонкою і довгою шерстю з мінімальним вмістом остьового волоса. Пух одержують, регулярно обстригаючи кролів.

Аляска. М'ясо-шкуркова порода, виведена у Німеччині. Маса кроля – 3–4,25 кг. У нього блискуча чорна шерсть.

Тіло менш міцне, ніж у віденського чорного кроля. Кролі невибагливі до умов утримання.

Англійський баран. Примхлива спортивна порода кролів середньою масою 3,5–5,5 кг. Це характерний представник баранячих порід із типовими вушними раковинами, відстань між крайніми точками вух не менша за 620 мм, а між вухами – за 140 мм. Допускають усі забарвлення волосяного покриву, у метеликів – тільки бічний малюнок.

Ангорський кріль. Належить до найдавніших порід. Це єдина порода кролів, від яких одержують пух за життя тварини. Довжина волосу – 60–80 мм, волос тонкий, із мінімальною кількістю ості. Волосяний покрив росте постійно, тому кроля потрібно регулярно стригти. Його маса – 3–4,5 кг. Ангорські кролі належать до середніх порід. Є кілька кольорових різновидів кроля. Найбільше використовують пух білого забарвлення, менше – чорного, блакитного, жовтого, гаванна та світло-коричневого. Ангорський кріль особливо вибагливий до умов утримання.

Білий велетень. Схожий на кроля-велетня, але трохи менший за нього і ніжніший. Жива маса – 5,5–6,5 кг і більше.

Білоостьовий. Кріль належить до м'ясо-шкуркових порід. Його маса – 3–4,25 кг. За типом відповідає середнім породам. Остьовий волос міцний, еластичний, із білими кінчиками. Забарвлення чорне, блакитне і типу гаванна. Ознаками білоостьової породи є біла облямівка носових отворів, обідків очей, скронь, вушних раковин та плям біля їхньої основи, живота, внутрішніх боків кінцівок та нижньої частини хвоста. Це гарний, невибагливий кролик, але поширений він порівняно мало.

Бургундський кріль. Порода середніх розмірів, м'ясного напряму, з живою масою 3,5–5 кг. Забарвлення волосяного покриву жовто-червоне. За типом кріль схожий на новозеландського білого, має ті ж продуктивні властивості й так само вибагливий до умов утримання.

Великий баран. Кріль великої м'ясо-шкуркової породи. Його жива маса – 5–5,5 кг і більше. Для нього характерна міцна статура, голова горбоноса, так звана бараняча, з обвислими вухами. Бувають однотонні й рябі кролі з малюнком сірого, залізистого, білого, жовтого агуті, блакитного, димчастого, чорного, жовтого кольорів, кольору гаванна й шиншила. Цей кріль невибагливий до умов утримання.

Великий мардер. Порода м'ясного напряму, жива маса – 3,5–5 кг, забарвлення волосяного покриву таке ж, як у коричневого мардера.

Великий світло-сріблястий. Подібний до французького сріблястого кроля. Забарвлення волосяного покриву світліше, аж до молочного кольору.

Великий сріблястий. Кріль м'ясо-шкуркової Породи масою 3,5–5 кг. Він стрункіший, ніж французький сріблястий. Колір забарвлення створюється завдяки чергуванню забарвлених і білих кінчиків остьового волосу. Різновиди забарвлення: чорне, блакитне, жовте, дике і гаванна. Для утримання кролів цієї породи потрібні просторі клітки.

Віденський білий. Кріль належить до м'ясо-шкуркових порід. Його жива маса – 4–5,5 кг, волосяний покрив білий, очі блакитні. Представник середніх порід кролів. Непримхливий і невибагливий, придатний для розведення навіть початківцями.

Віденський блакитний. Кріль належить до м'ясо-шкуркових порід із живою масою 3,5–5,25 кг й темно-блакитним забарвленням волосяного покриву. Це тип середніх порід, придатний для будь-яких умов утримання у кролівників.

Віденський сірий. Кріль належить до м'ясо-шкуркових порід середніх розмірів із масою 3,5–5 кг. За типом схожий на віденського білого. Забарвлення волосяного покриву – сіре (дике) з темним, середнім і світлим відтінком. Невибагливий до умов утримання.

Віденський чорний. М'ясо-шкуркова порода з живою масою 3,5–5,25 кг. За типом схожа на віденського блакитного кроля. Волосяний покрив чорний, як у кроля аляска. Дотримувати вимог стандарту при розведенні цього кроля важко.

Вогненний кріль. Порода комбінованої продуктивності, типово дрібна: жива маса кроля – 2,25–3,25 кг. Забарвлення чорне, блакитне, гаванна, білясте, сріблясте й золоте. Вогненні вкраплення на загальному тлі (подібно до білих – у білоостьового кролика) – характерні ознаки породи. Цей кріль невибагливий до умов утримання.

Гаванна. М'ясо-шкуркова порода з масою 3–4,25 кг, з шоколадним забарвленням волосяного покриву. Тулуб циліндричної форми, кістяк тонкий. Кріль невибагливий до умов утримання, добре підходить і для кролівників-початківців.

Голландський кріль. Одна з найстаріших порід. Кріль належить до спортивних порід, хоча не можна не враховувати і його м'ясної продуктивності: Маса – 2,25–3,25 кг. Тіло міцне, циліндричної форми, кінцівки короткі. Забарвлення волосяного покриву – так званий голландський метелик, тобто на основному тлі інакше забарвлені вуха, щоки й задня половина тулуба. Забарвлення чорне, блакитне, жовте, гаванна, світло-коричневе, залізисте, сіро-коричневе, марбурзьке, шиншилове та японське. Цей кролик дуже плодючий і невибагливий до умов утримання.

Каліфорнійський кріль. Належить до середніх порід м'ясного типу. За стандартом його жива маса – 3,5–5 кг. Забарвлення волосяного покриву горностаєве, причому стандартний малюнок чорний. За типом схожий на новозеландського кроля. Продуктивні властивості та вимоги до утримання такі ж, як у новозеландського білого кроля.

Карликова лисиця. Невибаглива спортивна порода кролів. Жива маса – 0,9–1,5 кг. За типом схожий на карликового. Довжина волосу – 3–5 см.

Карликовий баран. Представник невибагливої спортивної породи кролів. Жива маса – 1–2 кг. За типом нагадує великого барана. Відстань між крайніми точками вух – 220–280 мм. Забарвлення розведеного карликового барана таке ж, як у кролика великого барана.

Карликовий кролик. Найдрібніша порода нормальношерстих кроликів. Жива маса – 0,7-1,5 кг (ідеальна – 0,9–1,25 кг). Різновиди забарвлення такі ж, як у великих порід. Невибагливі до умов утримання.

Кастор реке. Кріль середніх розмірів, короткошерстий, шкуркового типу. Жива маса – 3–4,5 кг. Тулуб злегка подовжений, конусоподібний. Забарвлення волосяного покриву каштанове з чорною вуаллю. До годування невибагливий. Не витримує утримання на ґратчастій підлозі.

Кріль-велетень. Це найбільша порода: жива маса – від 6 до 7 кг і більше. Тіло цього кроля могутнє, довге й мускулисте, кінцівки сильні, товсті прямі вуха. Різновиди забарвлення: сіро-коричневе, залізисте, чорне, жовте, гаванна, блакитне, сіро-блакитне та шиншилове. Кролик вибагливий до годування, а також до умов утримання – для нього потрібні просторі клітки.

Кріль-заєць. Це англійська спортивна порода з масою 3,25–4,25 кг. Вирізняється струнким тулубом, довгими кінцівками і здатністю надзвичайно високо стрибати. Нагадує зайця; єдиний представник такого типу кроля. Забарвлення волосяного покриву сіро-коричневе (агуті) з червонуватим або вогненно-золотим відтінком. Кріль вибагливий до умов утримання, йому потрібні просторі клітки з вигулом.

Кріль-лисиця. Це невибаглива тварина шкуркового типу з довжиною волосу 60–80 мм. Маса кроля – 2,5–4 кг. Тулуб міцний, мускулистий із короткою шиєю. Волосяний покрив має жорсткі, грубі ості. Розводять кролів усіх різновидів забарвлення, крім метелика.

Мардер. Порода була виведена в багатьох країнах. Тіло кроля міцне, жива маса – 2,25–3,25 кг. Забарвлення коричневе й блакитне. На спині волосяний покрив темніший, із боків – світліший. У мардера спостерігаються й ознаки горностаєвого забарвлення. Кріль невибагливий, плодючий, його можуть розводити й початківці.

Мардер білоостьовий. Хоча цей кріль відзначається всебічною продуктивністю, його можна віднести й до спортивної породи. Маса – 2,25–3,25 кг. За типом схожий на звичайного мардера. Різновиди забарвлення – блакитне і коричневе. Забарвлення волосяного покриву подібне до забарвлення просто мардера, але є й білі ості. Кріль невибагливий, але поки що поширений мало.

Моравський велетень. Належить до порід м'ясо-шкуркового типу, жива маса досягає 5–5,5 кг і більше. Тулуб циліндричної форми, кінцівки – короткі, забарвлення світле, блакитно-сталеве. Кріль цієї породи невибагливий, придатний для розведення і початківцями.

Німецький великий метелик. Це великий кріль з живою масою 5–6 кг і більше. Для нього характерний довгий тулуб із витонченими лініями, з грубуватим чорним або блакитним симетричним малюнком типу англійський метелик. Малюнок створює забарвлення вух, обідків очей, краватки-метелика, плям на щоках, на ліктьових і скакальних .суглобах, на боках і поверхні хвоста. Цей кріль вибагливий до племінної роботи, годування та утримання.

Нітранський кріль. Це порода тварин середніх розмірів, м'ясного напряму. Жива маса 3,5–5 кг. За типом і контурами малюнка кріль схожий на каліфорнійського. Забарвлення димчасте. Продуктивні властивості й потреби при утриманні цього кроля такі ж, як у новозеландського білого.

Новозеландський білий кріль належить до середніх порід. Його жива маса – 3,5–5 кг. Тіло надзвичайно щільне, коротке, з широкими грудьми і тазом. Кролі цієї породи – альбіноси, плодовиті, скоростиглі, придатні для виробництва кроленят-бройлерів у будь-яких умовах утримання.

Новозеландський червоний. Кріль м'ясо-шкуркового напряму продуктивності, жива маса – 3,5–5 кг, забарвлення волосяного покриву яскраве вогненно-червоне. Тулуб видовжений, циліндричної форми, з широкими грудьми і сильними кінцівками. Порода вирізняється плодовитістю і скоростиглістю, придатна для схрещування, можна розводити у стерпних умовах.

Реке карликовий. Це найдрібніший спортивний короткошерстий кролик. Його жива маса – 0,9-1,5 кг. Довжина волосу – 14–15 мм. Має забарвлення всіх кольорових різновидів дрібних кроликів.

Російський горностаєвий. Кріль належить до м'ясо-шкуркової породи дрібного типу. Його жива маса – 2–3 кг. У забарвленні волосяного покриву спостерігається горностаєвий відтінок. Пігментований малюнок очей, маски, лапок і хвоста – чорний або блакитний. Цей кролик невибагливий. Рекомендується для розведення і кролівникам-початківцям.

Сіамський. Невибагливий кролик спортивної породи з живою масою 2–3,25 кг. Різновиди забарвлення – біле з жовтим відтінком і біле з блакитним відтінком. Обидва різновиди мають ознаки горностаєвого забарвлення, на спині буває темна смуга, а на лобі "дзеркало".

Сріблястий чорний. Це невибагливий кріль із комбінованою продуктивністю. Жива маса – 2–3,25 кг. Його первісні різновиди забарвлення (сріблясте жовте, сріблясте диких відтінків, сріблясте блакитне, сріблясте гаванна і нове світло-сріблясте) вважають самостійними породами. Сріблястість утворюється завдяки чергуванню білих і забарвлених кінчиків остьового волосу. Цих кролів можуть розводити початківці-аматори.

Триколірний метелик. За типом і розміром кріль схожий на чеського метелика, має однакову з ним масу – 3,25–4,25 кг На відміну від чеського метелика, забарвлення цього кроля має малюнок англійського чорно-жовтого метелика. До годування та утримання кріль невибагливий, однак племінну роботу з ним мають проводити досвідчені кролівники.

Тюринген. М'ясо-шкуркова порода кролів, жива маса яких коливається у середньому від 3 до 4,25 кг. За типом відповідає середнім породам. Забарвлення волосяного покриву світло-коричневе. У цього кроля, як у сарни, чорна вуаль на носі, вухах, стегнах і боках. Хоча він невибагливий, поширений мало.

Угорський білий. Порода м'ясного напряму, жива маса – 5–6 кг.

Угорський велетень. Жива маса – 5,5–7 кг і більше, за типом і потребами в умовах утримання схожий на кроля- велетня. Забарвлення волосяного покриву сіро-коричневе.

Французький сріблястий. Кріль породи м'ясо-шкуркового типу, живою масою 4–4,5 кг. Забарвлення волосяного покриву нагадує старе срібло.

Чеський альбінос. М'ясо-шкуркова порода з масою 3,25–5 кг і білим забарвленням волосяного покриву. Тулуб циліндричної форми, кінцівки середньої товщини, довжини і сили. Цей кріль не надто вибагливий, придатний для будь-яких умов утримання.

Чеський метелик. Цей кріль важить 3–4,25 кг. Він вирізняється гарними продуктивними якостями. У нього тіло циліндричної форми, тонкий кістяк, середньої довжини кінцівки. Забарвлення волосяного покриву – симетричний метелик, як у німецького великого метелика, але ніжніше. Різновиди забарвлення: чорне, блакитне, жовте, гаванна, світло-коричневе, сіро-коричневе та черепашаче. Чеський метелик вибагливий до племінної роботи, проте невибагливий до годування та утримання.

Чорноостьовий. Цей кріль має всебічну продуктивність. Належить до порід дрібного типу з масою 2,25–3,25 кг. Забарвлення волосяного покриву біле, кінчики остьового волосу чорні, що створює темну вуаль. Це невибагливий, але поки що мало поширений кролик.

Шиншила американська. М'ясо-шкуркова порода. Крім того що має значно більшу, ніж стандартна шиншила, вагу (близько 5 кг), в інших характеристиках схожа з нею. Тіло середньої довжини, трохи витягнуте, вертикальні вуха. Хутро красиве, м'яке, сріблясто-блакитне.

Шиншила гігантська. Великий кріль із трохи витягнутим округлим тілом. Груди глибокі, вуха вертикально-сто- ячі. Колір шерсті світло-блакитний із світлим колом навколо очей, світлим низом тулуба.

Шиншила звичайна. Середній за масою кролик (2,5– 3 кг). Тулуб компактний округлий. Вуха прямі стоячі. Кролиці мають складку жиру під підборіддям. Колір хутра блакитно-сірий. Підшерстя блакитне, середина перлиста, переходить у білий і має закінчення чорного кольору (бувають коричневі кролики). Низ кролика, облямівка навколо очей світлі, облямівка верху вух чорна.

Японський кріль. Це примхлива спортивна порода середніх розмірів, масою 3,35–4,5 кг. Забарвлення волосяного покриву являє собою чергування чорно-жовтих смуг або плям.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >