ПАСИВНІ ОПЕРАЦІЇ БАНКІВ ПО ЗАЛУЧЕННЮ ТА ЗАПОЗИЧЕННЮ КОШТІВ
Питання:
- 5.1. Капітал комерційного банку, його склад та структура.
- 5.2. Власний капітал банку та його формування.
- 5.3. Залучений капітал банку та його характеристика.
- 5.4. Управління залученим капіталом банку.
Капітал комерційного банку, його склад та структура
Для виконання своєї першочергової функції, посередництва у кредиті, банківські установи вимушені, перш за все, акумулювати фінансові ресурси з метою їх подальшого перерозподілу та вкладення для досягнення максимальної доходності. При функціонуванні дворівневої банківської системи комерційні банки вимушені самостійно шукати шляхи накопичення та концентрації грошевих коштів з метою наступного перерозподілу у найбільш вигідні форми. Таким чином банківські ресурси створюються шляхом проведення пасивних операцій, що відображаються у пасиві балансу банка. Структура банківських пасивів відображено на рис. 5.1.
Рис. 5.1. Структура банківських пасивів
Термін "капітал" ( лат. Capitals – головний) – означає багатство (грошові кошти, цінні папери, майно), яке використовується його власниками для накопичення.
Капітал банку – сума джерел власних коштів банку. До них відносяться:
- – статутний капітал;
- – резервні та інші фонди;
- – страхові резерви (на покриття ризиків);
- – додатковий капітал;
- – нерозподілений прибуток.
Зобов'язання кредитних установ мають наступну структуру (рис. 5.2).
Рис. 5.2. Зобов'язання кредитних установ
Власний капітал банку становить незначну питому вагу в сукупному капіталі – близько 10 – 12
Основні види пасивних операцій – залучення коштів на банківські рахунки: поточні, строкові, ощадні, валютні та ін.
Кошти, залучені на банківські рахунки, прийнято називати депозитами, а ці операції – депозитними. Недепозитні кошти залучаються для підтримки ліквідності банку.
Власний капітал банку та його формування
Ефективність діяльності банку, як специфічного фінансового інституту, залежить від створення відповідної ресурсної бази, тобто коштів, що надходять у розпорядження банку та використовуються ним для здійснення активних операцій. Значну роль у процесі діяльності відіграє формування власного капіталу. Аналізуючи нормативні акти залежно від структури, способів формування оцінки можна виділити наступні поняття банківського капіталу:
- – капітал банку – залишкова вартість активів банку після вилучення його зобов'язань;
- – капітал підписний – письмова згода акціонерів банку (пайовиків) на внесення коштів за акції (паї);
- – капітал статутний – зареєстрований підписний капітал;
- – капітал регулятивний – власні кошти, які складаються з
основного та додаткового капіталу, та визначаються нормативними актами НБУ.
Капітал банку – сукупність ресурсів, що внесені засновниками для отримання юридичного статусу банку, а також резерви та фонди, створені в процесі діяльності банку.
Останні створюються за рахунок перерозподіленого прибутку, надбавок до курсу акцій і додаткових внесків акціонерів у капітал, загальний фонд покриття ризиків, що створюється при проведенні банківських операцій. Роль капіталу досить значна для забезпечення його надійності та ефективності діяльності. Призначення банківського капіталу виражається в його функціях:
- 1. Захисна функція – банки функціонують в умовах ринку, що передбачає повну економічну самостійність та економічну відповідальність. Банківський капітал являє собою економічну складову гарантії відповідальності перед його вкладниками та кредиторами.
- 2. Регулююча функція – органи банківського нагляду (НБУ) за допомогою визначених інструментів регулюють розмір власного капіталу, ступень ризиків діяльності, проводять політику зближення вітчизняних та міжнародних стандартів капіталу.
- 3. Оперативна функція – за рахунок власного капіталу банки покращують матеріальну базу, банківські технології, системи зв'язку, впроваджують досягнення науки і техніки.
Структурна побудова власного капіталу складається з двох рівнів:
- – основний капітал ( капітал першого рівня);
- – додатковий капітал ( капітал другого рівня).
До основного капіталу належать:
- – фактично зареєстрований статутний капітал – формується з акціонерного або приватного капіталу під час створення нового банку шляхом накопичення внесків засновників чи реалізації акцій. Формування капіталу, залежно від форми інвестування, здійснюється у грошовій, матеріально – речовий, та у формі фінансових активів. В Україні законодавчо встановлена практика формування та збільшення статутного капіталу банку виключно шляхом грошових внесків (для резидентів – у гривнях, не резидентів – в іноземній вільно конвертованій валюті або в гривнях).
- – розкриті резерви, що створені за рахунок нерозподіленого прибутку, а саме: дивіденди, емісійні різниці, резервні фонди (відповідно до законодавства України), загальні резерви банку під невизначені ризики, прибуток минулих років.
Додатковий капітал складається з наступних елементів:
- – резерви під заборгованість інших банків;
- – резерви під заборгованість клієнтів за кредитами;
- – розмір переоцінки статутного капіталу з урахуванням індексу девальвації чи ревальвації гривні;
- – прибуток поточного року;
- – субординований борг (субординований капітал ).
До субординованого капіталу включають кошти залучені від юридичних осіб (резидентів і нерезидентів) у національній та іноземній валюті на підставі угоди на термін не менше 5 років зі щорічним зменшенням розміру цих коштів на 20%. До капіталу банку вони включаються з дозволу НБУ.
Резервний капітал у структурі основного капіталу формується на покриття непередбачених збитків від банківських операцій. Він формується за рахунок прибутку банку. Розмір резервного фонду визначається у межах від 5% до 50%, а також може бути збільшений за вимогою НБУ.
Нерозподілений прибуток – частка чистого прибутку, що залишається у банку після перерозподілу і як правило, Направляється на реінвестування його діяльності.
Визначення розміру капіталу банку
Капітал банку розраховується за формулою
К = А – З, (5.1)
де:
К – капітал банку;
А- активи банку;
З – зобов'язання.
У наш час відомо кілька способів оцінки розміру капіталу:
– визначення за бапансом( балансовий капітал)
(5.2)
де: БК – балансовий капітал;
БВа – балансова вартість активів;
БВп – балансова вартість пасивів.
– визначення капіталу за ринковою вартістю:
(5.3)
де: БКр – балансовий капітал за ринковою вартістю;
РВа – ринкова вартість активів;
РВп – ринкова вартість пасивів.
Регулятивний капітал – це обов'язковий капітал, який банк повітаний мати для функціонування за вимогою НБУ;
Українська методика визначення капіталу банку і розрахунку його достатності спирається на рекомендації Базельського комітету:
(5.4)
де: РК – регулятивний капітал;
ОК – основний капітал;
ДК – додатковий капітал;
В – відвернення.
Відвернення (В) – цінні папери в портфелі банка на інвестиції та вкладення в асоційовані та дочірні установи.
Алгоритм розрахунку нормативного розміру власного капіталу банку має такий вигляд:
(5.5)
де: НВК – нормативний-власний капітал;
ОК – основний капітал, зменшений на суму недосформованих резервів за активними операціями банку;
СК – субординований капітал;
В – відвернення;
ОЗ – перевищення основних засобів над невідкорегованною на основні засоби сумою власного капіталу.
Склад основного та• додаткового капіталу, а також відвернення визначає НБУ.
Капітал, необхідний для покриття неочікуваних витрат у сучасній західній теорії називається економічним. Сформований економічний капітал в обсязі достатньому для покриття неочікуваних ризиків являє собою третій рівень захисту банку. Концепція економічного капіталу базується на статистичній моделі, що дає можливість оцінити ймовірність їх виникнення:
- – очікування і ризики (надійного очікування);
- – неочікувані ризики (статично ймовірні втрати).
Для управління малоймовірними ризиками у банківській практиці використовуються наступні обмеження:
- – розмір кредитного ризику;
- – ліміти (внутрішні для. економічного капіталу, зовнішні – для регулятивного капіталу).
Розмір власного капіталу банку залежить від багатьох факторів. До основних належать:
- – граничний розмір активних операцій та їх структура;
- – особливості складу клієнтів банку;
- – стан ринку кредитних ресурсів і кредитної політики НБУ.
Нормативи регулювання діяльності банківських установ є основними економічними заходами контролю та впливу з боку НБУ. Регулятивні нормативи зведені у чотири групи:
- – нормативи капіталу;
- – нормативи ліквідності;
- – нормативи кредитного ризику;
- – нормативи інвестування.
Термін "достатність капіталу" відображає загальну оцінку надійності банку, ступінь його схильності до ймовірних ризиків.
Проблема рівня капіталізації – це невідповідність капіталів банків розміру сформованих особистих активів, тобто проблема співвідношення кількісного та якісного характеру капіталу. Визначення методології оцінки банківського капіталу стало предметом дискусії у міжнародних фінансових організаціях . У грудні 1987 р. Банк міжнародних розрахунків у місті Базелі затвердив основні критерії і стандарти оцінки банківського капіталу. Введено в практику норматив достатності (коефіцієнт Кука), який встановлює мінімальне співвідношення між капіталом банку і його балансовими і позабалансовими активами, зниженими за ступенем ризику (8%). В Україні з метою підтримання рівня ліквідності балансу та забезпечення економічної стабільності банків постановою НБУ встановлені наступні нормативи капіталу:
- – мінімальний розмір регулятивного капіталу (НІ);
- – адекватність регулятивного капіталу (Н2);
- – адекватність основного капіталу (Н3).
Мінімальний розмір регулятивного капіталу (Н1) встановлюється НБУ залежно від економічного становища країни, стану світових фінансово-кредитних і валютних ринків, зміну курсу національної валюти. НБУ може переглядати мінімальний розмір регулятивного капіталу, встановлювати перехідний період для нарощування капіталу згідно з розробленими банками програмами капіталізації. Норматив адекватності регулятивного капіталу (Н2) розраховується за формулою:
(5.6)
де: РК – регулятивний капітал;
Ар – активи, з урахуванням коефіцієнту ризику групи активів.
Значення нормативу Н2 має бути не менше ніж 10%. Норматив адекватності основного капіталу (НЗ) розраховується за формулою:
(5.7)
де: ОК – основний капітал (першого рівня);
ЗА – загальні активи.
Нормативне значення нормативу НЗ має бути не меншим, ніж 4%.
Для забезпечення реальної капіталізації банків України всі банки поділяються за рівнем достатності капіталу на:
- – добре капіталізовані – (Н2≥17%; Н3>8%);
- – достатньо капіталізовані – (H2≥8%; H3≥4%);
- – недокапіталізовані- (Н2>6%; Н3 >3 %);
- – значно недокапіталізовані – (H2≥2÷6%; H3=1,3÷3%);
- – критично недокапіталізовані – (Η2<2%;Η3<1,3%).
Залежно від рівня достатності капіталу банку НБУ рекомендує перелік заходів щодо розвитку його капіталу (програму капіталізації) або питання про реорганізацію шляхом приєднання чи злиття.