< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Смак

Усі заготовлені лісові плоди, трави заздалегідь доброякісно підготувати до споживання в різному стані задля їх диференціації за смаком.

1. Завдання на пильність.

Весна, літо, осінь:

 • – відшукати та скуштувати лісові цілющі трави, лісові ягоди (меліса лікарська, рута звичайна, глід, журавлина, сосна, ромашка лікарська, шавлія лікарська). Як вони різняться за запахом і смаком;
 • – розглянути отруйні рослини, у тому числі гриби; запам'ятати, що їх не можна збирати за будь-яких обставин.

Літо, осінь:

 • – розглянути їстівні гриби для подальшого приготування, відрізнити їх з-поміж усіх дарів лісу.
 • 2. Вправи на концентрацію смаку.

Весна, літо, осінь:

 • – співвіднести натуральні дари лісу з консервами й концентратами, рекомендованими для харчування;
 • – під час прогулянки до лісу зібрати лісові трави-прянощі для споживання.

Під час реалізації зазначених вище заходів актуальним є організація діяльності дітей відповідно до правил екологічної етики. Особливо це важливо у випадках, коли діти організовують досліди та експерименти з рослинами і тваринами, уникаючи ситуацій, коли доводиться демонструвати нестачу факторів неживої природи в їхньому розвитку.

Подаємо орієнтовну програму для роботи з дітьми молодшого – старшого дошкільного віку.

Повітря

 • 3-й рік життя. Свіже повітря. Його значення. Звертати увагу на прості явища і зміни в навколишньому середовищі (наприклад, дим із димарів, різні запахи).
 • 4-5-й роки життя. Порівняння різних запахів. Систематичне витирання пороху зі своєї полиці в шафках для одягу, взуття. Відомості про небезпеку, що загрожує атмосфері своєю діяльністю.
 • 6-7-й роки життя. Допомогти усвідомити дітям: повітря – необхідний складник середовища, у якому живе людина, тому воно мусить бути чистим. Систематично провітрювати і зволожувати приміщення, зокрема, під час опалювання. З цією метою можна використати глиняні посудини, електричні зрошувачі, а передусім, рослини, які треба час то поливати (папірус, папороть). Призвичаїти дітей до систематичного витирання пороху з меблів. Вирощування в приміщеннях рослин з листям, яке затримує порох (рослини з листям, що має ворсинки, велике листя). Забрати з городу і приміщення рослини, котрі виділяють речовини, небезпечні для людського здоров'я (примула), мають негативні заряди (кактус). Пояснювати дітям, що не потрібно накопичувати іграшки, які зберігають порох (наприклад, плюшевих).

Поінформувати малюків, що палити цигарки, як і перебувати в приміщеннях, де палять, шкідливо, бо з них виділяються шкідливі гази. Навчити їх дихати носом, який є органом, що фільтрує порохи, бактерії, що містяться в повітрі.

Ґрунт

 • 3-й рік життя. Пізнання властивостей піску та глини під час гри.
 • 4-5-й роки життя. Пізнання під час гри змінних властивостей піску, глини залежно від зволоження (сухий чи мокрий). Інформація про вугілля, нафту, газ, електроенергію. Ознайомлення з тваринками, які розпушують ґрунт. Спостереження за впливом морозів, опадів та сонячного тепла на стан вологості ґрунту.
 • 6-й рік життя. Значення підживлення ґрунту, особливо там, де вирощують рослини. Діти повинні пам'ятати такі правила: не знищувати тварин і рослин, що живуть у ґрунті; не знищувати рослинності, яка вкриває ґрунт (запобігає ерозії). Використовувати на городі органічні добрива, наприклад, компост. Заборонити вживання мінеральних добрив і хімічних засобів для росту рослин. Не спалювати рослинних решток на городі, бо можна знищити корисні живі організми в ґрунті, а складати ці рештки для підживлення. Виконувати землеробські роботи у визначений час за допомогою певного знаряддя і за встановленими правилами. Застосовувати біологічні та механічні методи боротьби зі шкідниками. Максимально використовувати кожен шматок землі на ділянці. Створювати газони в малородючих місцях. Вчасно використовувати добре підібране насіння та саджанці для висіювання й садіння. Систематично та своєчасно доглядати рослини. Висаджувати нові найпридатніші для цієї території рослини. Місцем для цих робіт мають бути город і “Куточок природи”, а також території за межами дошкільного закладу.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >