< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вода

 • 3-й рік життя. Особиста гігієна – вмивання. Ігри та вправи в басейні, які відповідають гігієнічним та вимогам безпеки. Підливання рослин. Ознайомлення в процесі гри з властивостями води, льоду, снігу.
 • 4-5-й роки життя. Поливання рослин. Вивчення під час забав змінних властивостей снігу, глини і піску залежно від їх зволоження. Інформація про небезпеку, що загрожує водному середовищу внаслідок діяльності людини.
 • 6-7-й роки життя. Небезпека купання у недозволених і незнайомих місцях. Розуміння негативних наслідків надмірних опадів, недостатності снігового покриву під час морозів для рослин і тварин, а також людини. Розуміння значення охорони природи та необхідності використання з цією метою різних засобів її збереження, наприклад, очищення стоків води. Діти повинні брати участь в охороні природи, тому слід вчити їх раціонально й ощадно витрачати воду. Вони не повинні викидати сміття, виливати нечистоти у водойми, черпати воду брудним посудом. Розповідь дітям про головні причини забруднення водойм.

Рослини

Ліс використовують не тільки як деревину. Він виконує багато інших функцій, впливає на життєве середовище людини, а також:

 • – оберігає ґрунт від знищення вітром та водою;
 • – додатково впливає на формування водних співвідношень (рослини збирають воду, чим регулюють водний режим);
 • – поліпшує кліматичні умови;
 • – постачає в атмосферу значну кількість кисню, затримує порох та інший бруд;
 • – утворює багато бактеріологічних субстанцій і тим самим є середовищем дуже корисним для здоров'я людини;
 • – джерело естетичних вражень, місце для відпочинку;
 • – місце життя тварин, рослин, грибів, фруктів, ягід.

Дерева можуть бути посаджені в лісі та місцях, де повинен бути ліс. їх також садять на невеликих територіях, навіть поза лісом, парком, садом чи городом, при дорогах, над водоймами, біля загорож. Діти разом з вихователем можуть виконувати такі завдання:

 • – садити дерева та кущі;
 • – збирати насіння дерев і кущів;
 • – збирати, сушити й висівати в лісі насіння лікарських рослин чи виконувати так звану лісову фітомеліорацію;
 • – здійснювати догляд за окремими деревами;
 • – оберігати дерева, кущі, підгодовувати звірів і птахів.

Дошкільнята з педагогом та за згодою лісника можуть виконувати корисну роботу з метою охорони рослин, які гинуть. Вона полягає у збиранні насіння, засіванні місць, де вони зникають. Діти пробують вирощувати такі рослини на придошкільних і шкільних ділянках. Це будуть формувальна, пізнавальна і виховна форми охорони рослин, що зникають.

Значно доступнішим видом роботи для малюків є догляд за газонами, клумбами з декоративними рослинами, живоплотами, поодинокими деревами, а також кущами, котрі ростуть у найближчому оточенні дошкільного закладу.

Екосистема

Екосистема – це біоценоз і його біотоп. Біоценоз – сукупність популяцій різних тварин і рослин, які перебувають на визначеній території – біотопи – і пов'язані взаємною залежністю.

 • 3-й рік життя. Дізнатися більше про тварин, які утримуються в дошкільному закладі та домашньому господарстві (кінь, собака), їх значення у житті людини. Розпізнавати та називати їх у натуральному середовищі (синиця, білка). Дотримуватися правил охорони природи.
 • 4-5-й роки життя. Довідуватися про походження предметів, виготовлених із натуральної сировини (дерева, металу), тварин і рослин, які живуть у дошкільному закладі та на ділянці. Вирощувати рослини, що є засобом харчування людей, тварин. Спосіб життя тварин, які живуть у природному середовищі (птахи). Дрібні тваринки (наприклад, жаба, дощовий черв'як), їх значення, перемога над анімозією. Основні знаряддя для вирощування, догляду та збору врожаю рослин на городі. Чергування під час поливання кімнатних рослин (графік). Товари, вироблені зі штучної модифікованої сировини. Економічність, енергетичні джерела (електричний струм, вугілля, нафта, вода), різні форми їх використання. Комплектування та зберігання знарядь праці, уміння користуватися ними на городі, у квітнику, парнику. Вибрані екосистеми, наприклад, поле, парк, тварини і рослини. Значення тварин у запиленні квітів, знищенні шкідників, розпушуванні ґрунту.
 • 6-7-й роки життя. Сад, ліс, поле восени, узимку, навесні. Тварини, риси їх поведінки, спосіб й умови життя. Птахи: відліт і приліт, підгодовування. Рослини: зовнішня будова, розвиток, значення, охорона. Нежива природа: погода, опади, зміна тіла під впливом температури, випаровування, кристалізація. Залучення дітей до практичної роботи на городі; розповідь про користь рослин чи тварин в екосистемах; ознайомлення зі способами їх охорони; залучення малюків до економного використання сировини й товарів натурального походження.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >