< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Сезонні явища у світі рослин

На цільових прогулянках, екскурсіях та під час спостережень формувати уявлення про сезонні зміни в природі.

Осінь

Завдання. Систематизувати уявлення про послідовність змін у природі восени. Розкрити зв'язок між настанням холоду і станом рослин, зникненням комах, відльотом птахів, підготовкою тварин до зими. Розвивати в дітей допитливість, стійкий інтерес до об'єктів природи. Виховувати бережливе ставлення до рослин.

Періодичні явища, які відбуваються в житті рослин і тварин у різні пори року, розглядати як результат впливу сонячної енергії. Рослини і тварини визначають пори року, як і тривалість дня і ночі, за сходом і заходом сонця. Звідси неоднакова реакція рослин й активність тварин восени, узимку, влітку чи навесні.

У житті рослин восени найяскравіше виражені такі явища: забарвлення листя, листопад у листяних і періодичне оновлення у хвойних рослин, підготовка до зими одно-, дво- і багаторічних трав'янистих, дозрівання. Формуючи елементи наукового пізнання світу, пояснити явища повторного цвітіння дерев – каштана, калини, горобини, акації, форзиції (золотого дощу), бузини, вишні, яблуні та інших як результат теплої дощової осені. Значної частини поживних речовин вони не встигають використати й знову ростуть, від сплячих бруньок відростають молоді пагони, що можуть і цілком нормально плодоносити.

Сприятливими є й затяжні дощі за порівняно теплої погоди. Саме цим пояснюється повторне цвітіння трав'янистих рослин – ромашки непахучої, конюшини, льону, полуниць.

На ділянці дошкільного навчального закладу для доведення ознак тривалого цвітіння рослин за належних умов доцільно висаджувати ремонтантні сорти полуниць, троянди та інших, які цвітуть і плодоносять до пізньої осені. Кілька екземплярів можна перенести взимку в приміщення, щоб продовжити спостереження.

Осінні явища в житті тварин стають очевидними при похолоданні, скороченні світлового дня та зменшенні зеленого покриву на рослинах. Найпомітнішими подіями в тваринному світі є сезонні міграції, наближення до житла людей, впадання в сплячку. Нестача нектару й пилку зумовлює сезонні зміни в поведінці деяких комах: метеликів, бджіл.

Дослід 1. На деревах ділянки дитсадка розмістити де-не-де ловильні пояси для комах. У другій половині жовтня – першій листопада оглянути складки вільної кори і ті, що захищені поясами. Висновок: личинки короїда зимують у корі дерев, а гусінь золотогрузки – кублах на гілках.

Дослід 2. Утримуючи дафній і циклопів, діти спостерігають за їхньою поведінкою в “Кутку природи” та на водоймі восени. Куди вони зникають? Чому?

Синтез. Аналізуючи осінні відльоти птахів, основну увагу потрібно звернути на відсутність звичного для них корму, ускладнення його добування з-під снігу. На основі цього спостереження пояснити відліт диких гусей, качок, порівняти їхню поведінку зі свійськими птахами.

Цікаві та змістовні осінні явища в житті ссавців. Пояснити сутність зимової сплячки, процесу линяння, зміни кольору шерсті, запасання кормів на зиму.

Зима

Зимові явища в рослинному світі пов'язані з періодом глибокого спокою, що доцільно пояснити на дослідах, які ми наводили в розділі “Рослини”.

Дослід 1. Передвесняний запал можна спостерігати в другій половині зими внаслідок збільшення сили та тривалості сонячного опромінення. На вкритих паперовими або марлевими поясами відрізках кори запал не виявляється. Для досліду беруть фруктові або декоративні дерева.

Дослід 2. Танення снігу в другій половині зими навколо стовбурів дерев, які ростуть на добре освітленій частині ділянки. Одне з двох-трьох дерев “заховати” щитом з фанери. Чи утвориться навколо стовбура ямка, чому?

Дослід 3. Узимку відкопати шматок дерну й перенести його в приміщення. Порівняти зміни, які відбулися зі шматками, перенесеними восени та взимку, життя рослин під снігом.

Синтез. Висновку про значення тепла, світла, вологи та догляду діти доходять самостійно на прикладах дослідних результатів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >