< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Невже діти різних країн п'ють різне молоко?

Пий молоко і будеш, наче той богатир, якого мати двадцять п'ять років годувала грудним молоком, і він став таким сильним, що переміг Змія Горинича, – так починає бабуся свою вечірню казку.

  • – Треба пити молоко, якщо хочеш швидше вирости! – не перестає повторювати мама.
  • – Якщо питимеш молоко, матимеш білі зубки.

Це можна почути всіма мовами в усьому світі, тому що діти повинні пити молоко – і без нього не можна так само, як і без води.

Радує те, що майже всі діти п'ють молоко з задоволенням, тому що будь-яке молоко по-своєму смачне.

Будь-яке молоко? А хіба молоко може бути різне? Звичайно. У різних кінцях земної кулі діти п'ють різне молоко. Найбільше вживаються, як і в нас, коров'яче. Але в деяких країнах Азії, в Італії, Греції, Румунії люблять овече молоко. В безмежних степах, де пасуться величезні отари коней, полюбляють кобиляче молоко. А на далекій півночі, в царстві північного оленя, ескімоси, чукчі вигодовують своїх дітей оленячим молоком. В цьому суворому краї найкращим є побажання: “Будь білий і рум'яний, як молоко з кров'ю!”. Відразу бачу, як ти гидливо зморщив носа. Та уяви собі, що діти вічних снігів ніколи в житті не бачили, як ростуть садовина й городина – наше постійне джерело вітамінів. Тому раніше, коли не було штучно створених вітамінів, а про садовину і городину жителі тих місць навіть і мріяти не могли, найпоживнішою і найкориснішою їжею, яка часто рятувала людям життя, було тепле, щойно здоєне оленяче молоко, змішане з теж іще теплою оленячою кров'ю. Не лякайся, оленя не вбивали, тільки робили маленьку ранку, яка не шкодила його здоров'ю.

І щоб стало зрозуміло, яке молоко п'ють діти в усіх кінцях земної кулі, перенесімося в думках із холодної півночі в жаркі краї, де росте кокосова пальма.

“З неба наче жар сиплеться”, – думає маленький хлопчик-негр, облизуючи пересохлі від спраги губи. Ти на його місці відразу ж напився б води з крана. А він у таких випадках залазить по тонкому стовбуру пальми високо вгору, туди, де висять грона кокосових горіхів. Там хлопець зриває один достиглий горіх. Одного йому цілком досить, тому що кокосові горіхи відрізняються від волоських – кожний із них важить більше 1 кг. На землі горіх розсікають ножем, і малюк з задоволенням випиває прохолодне кокосове молоко. До речі, запам'ятай, що кокосовий напій не має нічого спільного з молоком тварин. За зовнішнім виглядом воно подібне до звичайного молока, тому його так і назвали – кокосове молоко. Та смак його не всім подобається, декому він навіть нагадує мильну воду. Та все ж африканські діти звикли до нього і п'ють кокосове молоко з великим задоволенням.

Сподіваюся, ти вже сам переконався, що діти різних країн справді п'ють різне молоко, але знай: від якої тварини воно не було б надоєне, молоко однаково корисне.

Чому мама примушує тебе пити молоко?

Нумо разом спробуємо розділити молоко на його складові частини. Налий у склянку сирого молока з поліетиленового пакета, на якому написано: “Пастеризоване молоко”. Для нашої мети бажано взяти не дуже свіжий напій. Ти дивишся на мене здивовано: невже можна цю білу рідину розділити ще на щось?

Постав склянку з молоком на стіл і вийди погратися. Коли повернешся, побачиш, що молоко в склянці розділилося на дві частини. Зверху сплив більш густий, жирний, жовтуватого кольору шар, а внизу залишилося біле молоко. Верхній шар називається вершками і в ньому міститься майже весь жир із молока. Ложечкою зніми вершки, а рідину перелий у каструльку і постав на плиту. Коли молоко стане закипати, побачиш, як у ньому з'являються білі крихкі пластівці, які плаватимуть у зеленуватій прозорій рідині. Процідимо молоко, і в ситечку залишиться сир, а в каструльці сироватка. Сир у ситечку і білий наліт на стінках та на дні каструльки – це молочні білки.

Якщо дуже довго кип'ятити сироватку, а потім каструльку залишити, щоб вона охолола, на дні побачимо білі кристалики молочного цукру.

Отже, ми розділили з тобою молоко на головні складові частини. Найбільше в ньому води – в чотирьох склянках молока три з половиною склянки становить вода. Крім неї, ти сам у цьому переконався, є жири, білки і молочний цукор. Я не випадково сказала, що це головні складові частини, бо в молоці є понад сто корисних речовин. До найголовніших ми повинні додати ще й мінеральні солі та вітаміни, які теж відіграють важливу роль у житті дітей. А ось чому вони важливі для малих діточок, зараз дізнаєшся.

Ти добре знаєш, що всі новонароджені – і люди, і тварини – спочатку живляться тільки материнським молоком. І ростуть вони дуже швидко, просто не днями, а годинами. Що це значить? А те, що всі “будівельні" матеріали, необхідні для організму, містяться у молоці. Подумай сам: у білках є цеглинки, з яких будуються нові клітини. Жири і цукор забезпечують пальне для будівництва. З солей виділяється кальцій, завдяки якому кістки і зуби стають міцними. А вітаміни і мінеральні солі допомагають, щоб будівництво йшло швидким темпом і якісно, щоб організм був здоровий, міцний і бадьорий. І ще щось дуже цікаве є у свіжому, щойно надоєному, й у грудному молоці – речовини, здатні вбивати мікроби. Якщо ти питимеш тільки молоко, то менше хворітимеш і взагалі тобі не потрібні будуть антибіотики.

Мені здається, що тепер ти і сам зможеш пояснити друзям, чому всі мами мають рацію, коли змушують своїх дітей пити молоко. Але скільки треба його пити? Якщо діти ще не ходять до школи, вони повинні випивати на день в крайньому разі по дві склянки свіжого або кислого молока. І не тільки. Майже половину того, що ти з'їдаєш за день, повинні становити молоко і молочні продукти: кефір, сир, бринза, сметана, масло, плавлені сирки, фруктове молоко, морозиво. Як бачиш, вибір великий: їж і пий, що душа забажає. Тільки дивись, щоб тобі не закортіло половину їжі замінити морозивом.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >