< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Як молоко потрапляє на стіл?

Люди почали пити молоко від того дня, коли приручили вівцю, коня, а згодом і корову. Бувало, надоять молока і поспішають його випити, щоб у теплі воно за кілька годин не зіпсувалося.

Але тепер, коли б ти не зайшов до крамниці, завжди можна купити свіжого молока, незважаючи на те, що поблизу нема ні овець, ні корів. У чому ж річ?

Корови живуть на фермах, далеко від великих міст. Ферми майже повністю механізовані. І корм, і воду подають спеціальними трубами і каналами. Якщо корові захочеться пити, вона натисне мордою на посудину перед собою, і та наповнюється водою. Не посміхайтеся недовірливо – корови теж розуміються на техніці. Доять усіх корів у приміщенні одночасно автоматичними доїльними апаратами. Просто з вимені молоко тече прозорими трубами до спільного бака. Там воно відразу проціджується й охолоджується, щоб не прокисло від тепла.

Можливо, ти бачив, як дорогами вашого міста мчать великі сріблясті автоцистерни, на яких написано: “Молоко”. У цих машинах везуть молоко з ферми на молокопереробний комбінат. Тут перші зустрічають молоко лаборанти в білих халатах. Вони беруть проби з кожної цистерни і перевіряють, чи свіже молоко, яке воно на смак, як пахне, які його густота і жирність. Тільки з дозволу лаборантів молоко приймають на комбінат для переробки.

Після цього молоко з різних цистерн змішують, щоб одержати продукт однакової жирності. Розглянь пакет свіжого молока, який ти купив у крамниці. Попроси сестру чи брата прочитати, що на ньому написано: “Пастеризоване молоко, жирність 3%”. Жирність 3% означає, що молоко досить жирне і не знежирене. А ось що значить слово “пастеризоване”, ти не знаєш. Зараз тобі поясню. Щоб кожна дитина будь-якої хвилини мала свіже молоко, на молочних комбінатах його переробляють, щоб воно відразу не псувалося – не скисало і не вурдилося. Для цього молоко нагрівають до високої температури, але на дуже короткий час, після цього його відразу ж охолоджують і розливають у пляшки, картонні або поліетиленові пакети. При такій обробці, яка називається пастеризацією, всі мікроби в молоці гинуть. Пастеризоване молоко можна пити і сире, але тільки першої доби після пастеризації. Якщо ти ще ніколи не пив сирого молока, спробуй, але не забудь переконатися, що воно пастеризоване не далі, як учора.

Сире молоко смачніше і корисніше, ніж кип'ячене. Але якщо ти відкриєш пакет і залишиш молоко, не випивши його відразу, воно дуже швидко прокисне. Тому його треба скип'ятити і поставити в холодильник.

І запам'ятай: щоб молоко не прокисло під час його довгої мандрівки від корови до вашого столу, найважливішим було дотримання чистоти: корови і стійло, доярки, труби і посуд, цистерни та й сам молочний комбінат повинні бути завжди бездоганно чисті. Ось чому і вдома наливай молоко в абсолютно чистий посуд.

А чи знаєш ти, яке свіже молоко дуже довго не псується і придатне до вживання навіть через вісім місяців? Найстійкіше – сухе молоко або молоко, згущене з цукром, подібне на крем. І те, і друге одержують шляхом випаровування води зі звичайного свіжого молока. Де б ти не був – у туристичному поході в горах чи на відпочинку біля моря – достатньо розбавити порошок або крем гарячою водою і молоко готове. Пий на здоров'я!

Ти, звичайно, відразу ж подумав: “Оце якраз для мене. Хай би завжди вдома був запас згущеного і сухого молока, тоді вже мама не сердитиметься на мене, коли я забуду купити в крамниці свіжого молока!”.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >