< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Хто любить пити айран на сніданок?

Раджу і тобі покуштувати айрану, тому що він дуже смачний і корисний.

Як же роблять айран? Про це тобі скаже кожен болгарський хлопчик, кожна дівчинка: “Розмішай добре ложечкою кисле молоко, а відтак розведи його водою за смаком”. А як же робиться кисле молоко, теж, мабуть, не кожен знає.

Ще в давнину болгари помітили, що коли кобиляче молоко налити в бурдюк із конячого шлунка, воно заквашується і стає смачніше від свіжого, до того ж не так швидко псується. Цей напій називається “кумис”. Там, де пасуться великі табуни коней, усі з задоволенням п'ють кумис. Він дуже корисний і навіть допомагає лікувати туберкульоз.

Як же ти сам можеш заквасити молоко? Спочатку його кип'ятять, потім охолоджують до температури, за якої ти можеш спокійно тримати палець, опущений у молоко. Тепер візьми одну-дві ложечки кислого молока з банки – це буде твоя закваска – і добре розмішай її в чашці зі свіжим молоком. Влий закваску в кип'ячене молоко і знову розмішай. Посудину постав у тепле місце. Через 2-3 години молоко готове і набагато смачніше, ніж у крамниці.

На світі багато видів кислого молока, бо для заквашування використовують різноманітні закваски – молочнокислі бактерії. Болгарське кисле молоко-йогурт заквашують двома видами молочнокислих бактерій – болгарською молочною паличкою і стрептококами, їх можна побачити під мікроскопом; виглядають вони як палички і кульки. Не дивуйся, не всі бактерії викликають хвороби. Є серед них і корисні, наприклад, молочно-кислі. Люди навчилися їх використовувати і вирощують на спеціальних заводах.

Якщо поставити сире молоко в тепле місце, молочнокислі бактерії, які завжди є в ньому, почнуть швидко розмножуватися, молоко загусне і стане приємно кислувате на смак. Це і є простокваша. Діти люблять не тільки її, а й кефір. Для виготовлення кефіру до молока додають трохи кефірних грибків, тому він злегка газований. В Україні заквашене молоко запікають у духовці й таким чином одержують ряжанку.

Болгарське кисле молоко – йогурт, простокваша, кефір, ряжанка, кумис – усе це різновиди заквашеного молока, яке подобається дітям різних країн. А в спеку нема нічого смачнішого й повного свіжості, ніж холодний айран.

У Франції діти люблять пити холодну маслянку, яку одержують зі знежиреного молока при збиванні масла. Часто її продають навіть газованою.

Тепер ти вже знаєш, що коли до тебе прийдуть гості, зможеш їх пригостити холодним айраном і побажати їм довголіття і здоров'я.

Чай із молоком або молоко з чаєм?

Бачу, ти вже готовий відповісти: “По-перше, чи не все одно, а по-друге, хто п'є чай із молоком?”.

У тому-то й річ, що багато дітей в Англії, США, Канаді на сніданок люблять пити чай із молоком. Там добре дотримуються правила – завжди наливати чай у склянку з гарячим молоком. Це дуже смачний і корисний напій.

До речі, що знаєш ти про чай? Якщо, наприклад, ти забув купити молока, мама запарює на сніданок чай. Або коли ти простудився і маєш високу температуру, тобі відразу ж дають чаю з лимоном і медом або малиновим варенням. Оце, мабуть, і все, що ти знаєш про чай.

А розгляньмо пачку з написом: “Чорний чай”. У ній темно-коричневі, майже чорні, сухі чаїнки. Як вони виглядали до того, як їх висушили? Де росте чай?

Люди стали вживати цей напій дуже давно – п'ять тисяч років тому. Вічнозелені чайні кущі ростуть у країнах з теплим і вологим кліматом (Китаї, Японії, Індії, на острові Цейлоні). Вони можуть жити 60–70 років. Цвітуть кущі гарними білими квіточками з приємним запахом. Але цінуються в чайних кущах не квітки, а молоді зелені листочки і бруньки на кінчиках пагонів, які ще не розпустилися. Китайці перші навчилися запарювати ці листочки і готувати духмяний напій. Саме вони відкрили чудодійні якості чаю, який підбадьорює, зміцнює сили і навіть лікує деякі хвороби. Щоб листочки могли зберігатися тривалий час і не втрачали стійких пахощів та інших своїх властивостей, їх обробляють спеціальним методом. У крамницях продають вже оброблені листочки.

Завдяки своїм незвичайним властивостям, чай поступово поширився усім світом і став найпопулярнішим напоем. Багато цікавих історій розповідають про появу чаю в Європі.

Один мореплавець привіз мамі пачку китайського чаю і попросив її: “Мамо, зроби, будь ласка, чаю і запроси гостей покуштувати його”. Коли через деякий час він зайшов до гостей, то ледь утримався від сміху. Всі старанно жували тверді чорні чаїнки і тільки з ввічливості захоплено хвалили чай. А воду, в якій запарювалися чаїнки, мама вилила як непотріб. Тепер навіть дитина не зробить такого!

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >