Д. Проекологічна співпраця з батьками вихованців ДНЗ
Підґрунтям співпраці педагогічного колективу з батьками в зазначеній проблематиці слід розглядати підвищення рівня екологічної культури всіх учасників процесу її формування. Відтак, стають можливими практичні дії, які спрямовані на охорону найближчого довкілля. До них належать:
- – опанування й донесення до батьків інформації про стан природного довкілля, в якому розташований ДНЗ, а також прилеглих до нього ділянок;
- – ознайомлення батьків із метою й завданнями програми з екологічного виховання, а також зі способами її реалізації за умови активної участі у спільних заходах;
- – організація т.зв. Днів відкритих дверей з метою ознайомлення батьків зі змістом діяльності всього колективу;
- – участь батьків у заняттях, іграх, екостежинах, конкурсах та ін.;
- – активна участь батьків у вирішенні проблем не лише певної групи, а й усього дошкілля загалом;
- – укладання кутків з літературними еконовинами, які доступні для використання і членами колективу ДНЗ, і батьками;
- – функціонування бібліотеки для батьків.
Програма співпраці
- – Забезпечення названих осередків програмами екологічного виховання дітей у ДНЗ і запрошення їх на цій основі до співпраці.
- – Активна участь лікаря, психолога і логопеда у колективних консультаціях з батьками, ознайомлення їх з діяльністю конкретних фахівців.
- – Охоплення психологічною опікою усіх дітей, які мають у цьому потребу.
- – Зміцнення співпраці психологічної консультації з педагогічним колективом ДНЗ.
- – Налагодження індивідуальних профілактичних контактів для родичів дітей з різних вікових груп із працівниками медичних закладів.
- – Систематичне консультування батьків лікарем-педіатром задля профілактики здоров'я дітей у ДНЗ (скажімо, щомісячно).
- – Спільне опрацювання педагогічним і медичним персоналом, у т.ч. й з консультантом-психологом, профілактичних технологій.
- – Організація у вищеозначених осередках куточків творчості дітей – вихованців ДНЗ.
- – Участь представників названих вище інституцій у спільних урочистостях, святкуваннях Дня Землі, зустрічі весни, зустрічі птахів тощо.
Співпраця
До числа пріоритетних завдань проекологічного виховання відносимо формування екологічної свідомості. Щодо дітей дошкільного віку – мовиться про її основи, які згодом стануть визначальним механізмом налагодження стосунків у системі “природа – людина – суспільство – природа”. Найуспішніше закладаються передумови формування екологічної свідомості на реальних прикладах взаємодії з об'єктами та явищами природи найближчого оточення. Відповідно мета такої діяльності полягає в наступному:
- – налагодження контактів з громадськими інституціями, які займаються проблемами екології і розташовані на відстані досяжності ДНЗ для спільних акцій;
- – співпраця з організаціями, які вивчають екостан найближчого довкілля ДНЗ і володіють інформацією про його якість;
- – поширення об'єктивної інформації за допомогою різних видів діяльності дітей, в т.ч.: а) театралізованої для того, щоб зініціювати зацікавлення дорослих станом найближчого середовища; б) зустрічей з практичними екологами, які можуть залучати дітей у доступну для них діяльність;
- – налагодження співпраці з мешканцями прилеглих до ДНЗ будинків, які адекватно сприймають екологічну програму “Мій дім”.
Проект програми “Зелене дошкілля”
- – У сучасних соціокультурних умовах реальною формою реалізації актуальних завдань екологічного виховання може стати діяльність “Зеленого дошкілля (ДНЗ)”.
- – Реалізацію проекту уможливлює налагодження співпраці ДНЗ із певними відпочинковими закладами (табори відпочинку, санаторії та ін.), які зацікавлені сприянням в проекологічному вихованні дітей (для молодшого – середнього віку – шість днів, для середнього – дванадцять).
- – Організація побуту дітей в період перебування поза родинним оточенням спрямована на їхнє якомога ширше залучення до пізнавальної та практичної діяльності з об'єктами й предметами природи.
Організуючими цілями екодіяльності дітей означеного віку повинні стати:
- а) якомога триваліше перебування на свіжому і чистому повітрі;
- б) загартування організму різними засобами і в різних формах;
- в) удосконалення рухової активності, вправляння у виконанні комплексних рухів з різними предметами;
- г) поглиблення і розширення екологічних уявлень шляхом дослідницької та експериментальної роботи з об'єктами природи;
- д) здійснення завдань проекологічного виховання у спосіб, який описано вище, повинно бути спрямовано на формування свідомого і позитивного ставлення не лише до природи і всіх її найрізноманітніших форм життя, а й до власного організму, тіла і думок.