< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вчіться шкодувати і берегти!

Мета: пробудити співчуття і жалісливе ставлення до мешканців природи, які потрапили у біду; вчити відрізняти справжню жалість від вимушеної.

Обладнання: частина дитячих малюнків із серії “Ми – друзі природи”, таблиця “Ставкова жаба”, пластинка або касета “Голос птахів” (можна використати інші носії звуку).

Методичні рекомендації

Цю бесіду краще всього провести у весняний період, коли птахи висиджують пташенят, у більшості звірів з'являються дитинчата, починається масовий виліт комах... І саме в цю пору пробудження життя спостерігається полювання за красиво забарвленими метеликами, жуками, бабками; із жител з метою охорони знахідок у природі забирають безпорадних дитинчат звірів – вовченят, більчат, лисенят, зайчат, бобрят, їжаченят; не уникають подібної долі пташенята багатьох лісових птахів... їх приносять додому і зазвичай на них чекає трагічний кінець...

Проведення бесіди можливе і в зимовий період, коли старші дошкільники, молодші школярі та підлітки відловлюють зимуючих птахів для утримування у клітках, мотивуючи це тим, що рятують щигликів, снігурів від холоду і голоду і, найчастіше, прирікають невільників на загибель та ін.

Такі антигуманні вчинки дітей, начебто спрямовані на надання допомоги живим істотам у зимову пору року, можуть слугувати приводом для запланованого заходу, для того, щоб допомогти дитині з'ясувати для себе хороші та згубні вчинки відносно природних мешканців; визначитися у тому, які якості поведінки повинні мати істинні друзі природи!

Це буде логічним завершенням раніше розпочатої розмови про друзів природи і, окрім цього, дадуть педагогові можливість, не чекаючи трагічних історій з різними тваринами, яких приносять додому діти, нерідко із жалю, підготувати ґрунт для їх унеможливлення. Загибель принесених з природи звіряток, птахів, жаб діти-рятівники переживають дуже важко. Краще, коли вони відчують такі моменти не в реальній, а в уявній ситуації. Для збереження природних мешканців це буде теж безпечно.

Отже, другу бесіду із серії бесід “Ключі від природи” цілком розумно провести в листопаді-грудні. Прекрасний матеріал для її проведення можуть дати повчальні оповідання (доберіть їх самостійно).

Хід бесіди

Очевидно, що бесіду “Вчіться жаліти і берегти” можна почати і провести по-різному, залежно від умов і вибору педагогом ситуації (аналіз реального факту; аналіз малюнків дітей “Ми – друзі природи”, бесіди; знайомство з розповіддю). Самостійно доберіть твори.

Припустимо, що ви вибрали для цього одне із оповідань на дотичну тематику. З чого треба розпочати бесіду? Найімовірніше повернутися до раніше проведеної бесіди, адже тому що, діти вже стали друзями природи і намагаються допомагати природним мешканцям.

І ось тут треба формулювати проблему: А якими є справжні друзі природи? Чи завжди вони правильно піклуються про братів наших менших? Вирішити ситуацію дітям – юним друзям природи – допоможуть оповідання (вкажіть авторів). Послухаємо їх!

Читання одного з оповідань. Після читання у своїх розповідях діти розглядають відповідний плакат, і чується в потрібний момент дріб дятла (фрагмент пластинки “Голоси птахів”). Як правило, це справляє велике позитивне враження, викликає суперечні почуття: жалість, співчуття, здивування, непорозуміння і бажання виправити скоєне жалісливим хлопчиком.

На закінчення бесіди можна або дати завдання додому, або ж цього дня запропонувати дітям намалювати плакати за прочитаним і за розповідями або на основі свого власного досвіду. Треба вивісити їх на стенді, щоб враження від проведеної бесіди підкріплювалися образами героїв і антигероя із прочитаних сюжетів.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >