< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Погодуйте птахів узимку!

Мета: розвивати пізнавальний інтерес дітей до життя природних мешканців, дбайливе відношення до них; формувати практичні природоохоронні уміння.

Обладнання: дидактичні картки із зображенням звірів і зимуючих птахів найближчого приміського оточення; макети і схеми різних годівниць для птахів; диск “Голоси птахів”.

Методичні вказівки

Бесіду проводять у листопаді – грудні, коли зима вступає у свої права і для багатьох тварин починається дуже важкий період; коли допомога дітей може врятувати багато життів, особливо птахів.

Діти знають, що зимувати в наших краях залишаються птахи, які можуть знайти для себе їжу і в сувору пору року. Ці знання, одержані у різний спосіб, бажано підтвердити результатами особистих спостережень за горобцями, воронами, синицями, снігурями та ін. у природному довкіллі.

Організувати цю пізнавальну діяльність можна по-різному: в одному випадку – провести екскурсію або прогулянку в природу – у ліс, парк, на город, у сад, у двір – і подивитися, де переважно знаходяться ці птахи? Чим вони там займаються? Чим живляться?; у іншому – дати завдання для самостійних спостережень дітей у природі.

Окрім цього, можна запропонувати дітям й інше завдання, яке їм цікаве і доступне: зібрати малюнки, листівки зимуючих птахів і звірів для створення дидактичних карток. Дидактичні картки (на четвертинці альбомного листа клейстером або клеєм наклеюється малюнок природного об'єкта) – зручний наочний матеріал, який можна використати на заняттях, під час ігор, на екскурсіях, під час бесіди. На звороті доцільно підписати: “синиця велика”, “горобець будинковий”, “великий строкатий дятел” і так далі, а також записати загадки, зібрані дітьми (доберіть текст самостійно).

Хід бесіди

Бесіду можна розпочати із підведення підсумків виконаної роботи під час екскурсії та самостійних спостережень. З'ясовується, чи багато тварин можна побачити зараз у природі? Що є причиною їхньої нечисленності у зимовий період? Чому полетіли до теплих країв комахоїдні (шпаки, солов'ї) і водоплавні (качки, гуси) птахи? Чому не залишилися зимувати птахи, яких ми називаємо зимуючими? Чим вони живляться? Яку їжу люблять різні птахи?

Щиглі – насіння реп'яха, кінського щавлю, соняшника;

Горобці – різне насіння трав'янистих рослин;

Синиці, дятли – комах під корою дерев і кущів;

Снігурі – насіння горобини, бузку, бузини, берези, ялівця, клена, липи;

Ворони, сороки, галки – різні покидьки, рештки тварин.

Чи багато корму знаходять птахи взимку? Ні. Запаси кормів у зимовий період значно зменшуються. Для птахів, особливо комахоїдних, зима – дуже важкий час. З ранку до вечора усі вони зайняті пошуками їжі. Пухові теплі шубки птахів захищають їх від холоду, але не від голоду.

Читання вірша (тексти доберіть самостійно).

Лунає голос синиці (програвання фрагмента запису), лунає стук у двері і в кімнату “влітає” одягнена в костюм синиці дівчинка, звертається до дітей із проханням про допомогу (доберіть тексти про птахів).

Організація цього моменту може бути іншою. Наприклад, у двері кімнати стукає листоноша і передає пакет (конверт) із плакатом-зверненням від синиці. У зверненні – малюнки різних годівниць. Діти розглядають малюнки і діляться своїм досвідом: Які годівниці вони зробили? Де помістили їх? Чи прилітають птахи до годівниці?.. А якщо годівницю ще не зроблено, ухвалюють рішення терміново її зробити і повісити і почати підгодовувати птахів.

Але чим підгодовувати? Якщо зібране заздалегідь насіння бур'янів, дерев, кущів, то проблеми немає. А якщо не зібрані?! Слід сказати, що в зимовий період птахи стають менш розбірливими в їжі і нерідко їдять те, що влітку ніколи не стали би їсти. Отож, для підгодівлі птахів годиться деяка їжа з нашого столу.

Синиці – шматочки несолоного сала, маргарину, жиру, м'яса, сиру і навіть крихти білого хліба;

Ворони їдять очистки овочів, крихти хліба, залишки будь-якої їжі;

Горобці – крупу, насіння, крихти хліба;

Снігурі – насіння соняшника, гарбуза, кавуна.

Цікавими для дитини є завдання для спостереження: Які птахи прилітають до годівниці? Яку їжу вони їдять?

Рекомендації з виготовлення годівниці для птахів.

Існує безліч пташиних годівниць: у вигляді столика з краями, щоб корм не висипався; у вигляді столика, над яким підвішена пляшка догори дном; зовсім прості годівниці з порожніх пакетів з-під молока; шпагатики з шматочками несолоного сала для синиць, пучки з насіння, плодів і ягід. Деякі роблять годівниці у вигляді будиночків з дахом і невеликими вхідними отворами для птахів.

Звичайно, дах над годівницею – захист від видування, заметів снігу, але зробити її складніше, окрім цього, будиночок з дахом захищає птахів від переохолодження. Годівниці для птахів мають бути дуже скромною по забарвленню, а краще їх не розфарбовувати зовсім, щоб не відлякувати птахів і не притягати ворогів.

Деякі правила підгодівлі птахів:

Під час підгодівлі птахів не смітіть у лісі, парку, саду: не залишайте там газети, паперові та поліетиленові пакети, бляшані банки і коробочки, залишки каш і хліба.

Годуйте птахів систематично. Птахів не можна підгодовувати час від часу в зимовий період: саме в такий час їм потрібна наша надійна підтримка. У морози, заметілі, снігопади гине велика кількість птахів.

Кормів у годівницях повинно бути скільки потрібно птахам (не треба приносити фрукти, чорний хліб, цукерки і тому подібне). Адже завдання підгодівлі – не годувати досхочу, а тільки підтримувати птахів у скрутний час! Пам'ятайте про це: інакше при великій кількості кормів птахи перетворяться на справжніх ледарів.

Спостерігайте за птахами! Як тільки ви принесете корм (краще в один і той самий час), у пташиних їдальнях почнеться пожвавлення. Біля веселої годівниці можна із задоволенням спостерігати за птахами, за їхнім зовнішнім вигляд, поведінкою, як і що вони їдять... Якщо стояти тихо, не рухаючись, не шуміти, – можна відкрити для себе безліч пташиних таємниць!

Ухвала в кінці бесіди: зробити і вивісити годівниці на дворі, біля свого будинку, в саду і систематично підгодовувати птахів. А за це (читання віршів).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >