< Попер   ЗМІСТ   Наст >

У дружбі й злагоді з природою

Ми допомагаємо природі

Мета: продемонструвати дітям можливості їхньої участі в захисті і благоустрої довкілля; вчити екологічно грамотно здійснювати цю діяльність.

Обладнання: виставка годівниць, шпаківень (будиночків для птахів), малюнків, виробів дітей на тему бесіди, малюнки-поради (як посадити дерево; як захистити мурашник і т.д.).

Методичні рекомендації

Проведення цієї бесіди можливе у будь-який час. У системі запропонованої тематики вона перша, оскільки настав час для дієвого внеску дітей в охорону довкілля – вони зміцніли фізично, засвоїли знання про об'єкти природи, умови їхнього існування і труднощі, які виникають. Важливо використати будь-яку можливість, щоб залучити дітей до активної природоохоронної діяльності. Чому?

Передусім тому, що лише в діяльності закладаються і формуються стосунки з довкіллям. І, окрім цього, практична діяльність є прикінцевим результатом виховання їхнього, як показника справжньої екологічної культури дитини (як і людини в будь-якому віці).

Із практики відомо, що дошкільників і молодших школярів мало залучають до подібної діяльності – “малі ще!”, “не уміють нічого робити правильно, нехай спочатку повчаться!” Слушно, дітей, передусім, потрібно навчити, що і як правильно робити, а вже потім залучати до різних природоохоронних справ. Недостатньо обмежуватися завданнями і гаслами “Охороняйте мурашок!”, – потрібно, щоб діти зрозуміли необхідність і важливість подібних справ і знали, як їх виконати екологічно грамотно, щоб не нашкодити мешканцям природи.

Не слід також обмежуватися лиш підгодівлею птахів та доглядом за кімнатними рослинами і окремими домашніми тваринами. Потрібно, щоб діяльність була різноманітнішою, поширювалася на різних мешканців природи і місця їхнього існування, щоб діти відчули свою причетність до цього почуття відповідальності за усіх, хто живе поряд з ними, а також за своє здоров'я і здоров'я навколишніх людей.

Такою діяльністю дітей може бути прибирання квартири, приміщення ДНЗ; турбота про домашніх тварин (кішки і собаки), про кімнатні та культурні рослини городу; озеленення подвір'я і двору біля будинку; підгодівля зимуючих птахів; збір лікарських рослин; збір макулатури, операція “сміття”. Загалом, для романтичного настрою таким акціям бажано надавати зміст, що викликає інтерес кожної дитини: “У подорож за здоров'ямі” (операція “Збір лікарських трав”); “Посади і вирости дерево!” і ін.

Потрібно, щоб діти усвідомили сенс висловлювання: “Усе прекрасне на Землі – від Сонця, а усе хороше – від людини !”.

Внесок друзів природи в охорону свого оточення може бути таким:

вирощування кімнатних рослин і догляд за ними;

догляд за деякими домашніми тваринами;

посадка дерев і кущів і догляд за ними;

підгодівля і догляд за птахами;

збір макулатури;

акція “Сміття”;

акція “Чисті джерела”;

збір і вирощування лікарських рослин на грядках;

турбота про культурні рослини городу, квітника;

акція “Мурашка”.

Очевидно, що ці справи складні й багатоаспектні за своїм змістом. Наприклад, підгодівля птахів – як діяльність дітей – складається із наступних окремих ситуацій: збір насіння, ягід і плодів дикорослих і культурних рослин для зимової підгодівлі птахів; виготовлення і розвішування пташиних годівниць; зимова підгодівля птахів. Потрібні знання про цю діяльність, певні практичні уміння і, звичайно ж, позитивна мотивація діяльності, якою займатимуться діти.

У кінці бесіди слід вирішити усі важливі запитання.

Ураховуючи свій досвід природоохоронної діяльності, педагог може запропонувати перед проведенням бесіди завдання: скласти розповідь чи виконати малюнок на тему “Ми допомагаємо природі”; принести свої годівниці (чи їхні макети), пташині будиночки, зібрані для підгодівлі птахів плоди і насіння (можна зразки); вивчити вірші з хрестоматії. Перед проведенням заходу роботи дітей та їхні матеріали оформити на стенді, розставити на столі, розвісити на дошці.

Хід бесіди

Бесіду можна розпочати із читання педагогом (учнем) вірша на тему: “Бережи свою планету” (підберіть самостійно).

Що означає берегти планету? Берегти її природу? Піклуватися про неї? Допомагати її мешканцям? Як допомагати? Про це ви, діти, повідомите у своїх розповідях і малюнках. Зараз ми з ними ознайомимося і дізнаємося, який вклад у справу охорони природи належить вам усім і кожному окремо.

(Слухання розповідей, розгляд малюнків, їх аналіз, оцінка вражень ).

Чи не ображаються на вас зимуючі птахи за те, що ви, можливо, підгодовуєте їх неправильною, не тією їжею? Яка їжа їм потрібна? Чи поселяються у ваших будиночках для птахів шпаки і синиці? А чи буває так, як про це описав у своєму вірші поет.

Послухаємо цей вірш і зрозуміємо, чому так сталося? (вірш добирає педагог, і читає напам'ять дитина.)

Чому ж була порожня шпаківня? Чому в добротній на вигляд шпаківні не оселилися шпаки? Тому що її, на жаль, низько повісили! Неправильно прибили і птахи бояться селитися в ній. Чому? Значить, щоб зробити добру справу, допомогти комусь із ваших сусідів на планеті, потрібно знати, як це зробити, як правильно потурбуватися про птахів і мурашок, про дерева і кущі, звірів і жаб!

Сьогодні ми спробуємо з'ясувати ці питання і допомогти нам усім порадами, як зробити нашу допомогу природі грамотною і корисною!

Турбота про птахів. На ваших малюнках і у ваших розповідях багато корисних справ присвячено птахам. Судячи з усього, ви їх підгодовуєте взимку і готуєте для них годівниці. Правила підгодівлі птахів ви вивчали в нашому дитячому садку і виявляєте цю турботу про пернатих правильно. Хочеться лише нагадати вам про те, що птахів потрібно привчати до підгодівлі вчасно. І зараз якраз настала пора, коли потрібно приступати до підгодовування (із середини жовтня – до кінця листопада) і привчати птахів до годівниць. Що для цього потрібно зробити?

Хоча надворі ще осінь – розвісити годівниці. Кормів у годівниці накладати зовсім небагато. Чому? Так, навкруги ще багато природної їжі і птахи поїдатимуть корм на годівниці дуже неохоче. Але вони до неї звикнуть і коли почнеться період нестачі кормів (випадуть сніги, ожеледь утвориться, буде заметіль) за звичкою птахи підлітатимуть до годівниці.

А ось починаючи з грудня – до кінця березня птахи особливо потребують підгодівлі. Тому в цей час їм дають більше кормів.

У квітні, у зв'язку із таненням снігів, доступні вже природні корми, тому у годівниці їх поступово слід зменшувати і закінчити підгодівлю із настанням теплих днів.

Навесні і влітку за проявлену вами турботу птахи віддячаться добром, оберігаючи наші сади, поля, городи від комах, які є шкідниками для культурних рослин.

Друга ваша допомога птахам – виготовлення і розвішування пташиних будиночків.

Із давніх часів у нашій країні багато птахів користуються захистом і любов'ю народу, турботою про них. Сьогодні розвішування гніздів'я різноманітного типу застосовується у багатьох країнах.

Навесні перелітні птахи повертаються в рідні краї. Для дрібних птахів, необхідних для захисту садів і городів, що прикрашають наше життя, слід робити прості, але спеціальні будиночки: шпаківні та синичники.

За допомогою батьків, старших товаришів, братів зробіть будиночки для пташиного новосілля! Для їх виготовлення потрібні шматки дощок, використані дерев'яні ящики, неотесані дошки.

Знайомство із моделями будиночків (виставлені на столі): до них додаємо інструкцію – таблицю “Як виготовити штучне гніздів'я для птахів” (діти пізніше можуть її запозичити для використання в домашніх умовах).

Однією із постійних ваших справ є турбота про кішок і собак.

Кішки, собаки – це ваші вірні друзі!

Батьки беруть цуценят і кошенят – маленьких, пухнастих, гарненьких – для вас, діти! На ваші проханнях! Однак, буває і так: сім'я Петрика тримає маленьку собачку – болонку. Петрика запитали:

  • – Хто годує собаку у вашій сім'ї?
  • – Мама.
  • – А гуляє з нею хто?
  • – Тато.
  • – Ну, а ти що робиш?
  • – А я її люблю!

Як, по-вашому, чи любить Петрик свою собаку? Чому ви так вважаєте? У чому повинна виявлятися любов до тварини?

Буває і так, що взяті кошенята і цуценята спеціально для вас, діти, швидко вам набридають і їх залишають, викидають, як покинули цього (самостійно підібрати тексти).

Значить, перша турбота про майбутнього кота або собаку повинна виявлятися у відповіді на запитання: “взяти або не взяти?” Ви, звичайно, знаєте, що часто собаку або кішку приносять для дітей, на їхнє прохання і бажання. Досить часто це закінчується погано для тварин. Страшно і боляче дивитися на покинутих! В жодному разі не можна брати тварину, якщо ви не впевнені в тому, що їй буде у вас добре. Якщо все проаналізувати, ось що виходить: батьки – на роботі, ви – у школі (садку). Візьмете ви, приміром, цуценя! А хто його годуватиме? Хто з ним гулятиме і навчатиме його? Не потрібно поспішати, якщо в сім'ї немає можливості створити потрібні умови для вашого вихованця! А які це умови?

Сьогодні ми з вами розглянули лише кілька справ, якими займаються друзі природи. Одна, поглянь навкруги! Допомоги від вас чекають дерева у лісі, які повинні зрізати, щоб зробити з них нові книги і зошити. А ви їх можете врятувати, якщо систематично збиратимете макулатуру (старий непотрібний папір) і дбайливо відноситися до своїх альбомів, книг, зошитів!

Чекають допомоги і джерельця, які заросли травою або засипані камінням; береги річок і озер, на які викинули сміття; мурашники в лісі, які потрібно обгородити і квітучі трави на лузі, які безжально рвуть за їхню красу; лікарські рослини, які нещадно виривають жадібні люди... Природа чекає від вас допомоги! І ви, друзі природи, маєте завжди бути на варті, пам'ятати і піклуватися про неї!

На закінчення бесіди можна показати діафільм “Що повинен знати юний захисник природи” або прочитати з хрестоматії казку (доберіть самостійно). Якщо діти втомилися, то читання цих матеріалів можна перенести додому, щоб їх можна було прочитати і обговорити у сім'ї.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >