< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Ми вчимося у природи

Ми вчимося у природи

Мета: продемонструвати природу з іншого погляду – це джерело незліченних загадок і таємниць; їх відкриття дає знання, які людина використовує у своїй діяльності, створенні сприятливих умов для життя, праці та відпочинку.

Обладнання: набори ілюстрацій, карток, листівок із біоніки; таблиці із зображенням тварин, рослин, натуральні об'єкти, що стали прототипами технічних винаходів людини: птах, кульбаба, дзвоники, цибулинка, бабка, мурашка, кажан, дерево та ін.

Методичні рекомендації

Бесіда на цю тему безперечно є цікавою, адже діти цього віку всім і уся цікавляться, особливо предметами і явищами оточуючого світу. Не випадково старший дошкільний, молодший шкільний вік дістав назву чомучок. І саме ця дитяча допитливість, підігріта темою і змістом розповіді, може зародити іскру для нових пошуків, проектів, відкриттів і стане стимулом для зацікавленого вивчення багатьох природо-наукових дисциплін на подальших етапах шкільного навчання.

Бесіда проводиться на завершальному етапі. До цього часу у дітей вже накопичено певні знання і враження про світ природи і світ людини; про об'єкти природи і вироби, створені руками людини, її працею; про суперечливі взаємовідносини людей із природним оточенням і пошуки шляхів гармоніювання цих взаємовідносин.

I головне у цій бесіді – представити людину, як істоту, що пізнає і творить, людину, що постійно шукає і відкриває нові таємниці і закономірності природи, – дає їй певну могутність і уявну владу над природою, оскільки у своїй діяльності вона повинна використати відкриті закони природи і врахувати їх. А якщо вона ними знехтує, – природа жорстоко помститься за це.

Показати природу, як невичерпне джерело не лише матеріальних благ – природних матеріалів і дарів, а і як джерела знань, які людина може використовувати у своїй діяльності для благоустрою свого побуту, в створенні нових приладів, машин, тканин, ліків і безлічі виробів, що роблять життя людини багатішим, цікавішим і зручнішим.

Багато хто вважає, що людство зробило усі відкриття в природі. Це зовсім не так. І проведення цієї бесіди повинно показати дітям, що попереду – непочатий край роботи, досліджень, спостережень, що їх чекають ще нові відкриття таємниць і загадок природи. їх можна зробити, якщо світ природи існуватиме, тобто існуватиме і людина, що пізнає, допитлива і така, що відчуває.

Вихователь (учитель) повинен прагнути до того, щоб ця байдужість, відсутність допитливості не з'явилася у наших дітей. Щоб вони перейнялися інтересом до численних таємниць природи, навчилися читати 'її книгу, “невичерпне джерело знань для людини” (Ф. Вольтер). Безумовно, що інтерес до неї з'явиться, якщо старші дошкільники і молодші школярі замисляться самі над тими проблемами і питаннями, які, на їхню думку, вимагають вирішення, і самі зроблять спробу розв'язати їх – у процесі спостережень або при вивченні наукової (науково-популярної) літератури. Відтак, від педагога потрібні зусилля підтримати цей інтерес дітей, прищеплюючи їм прагнення дослідництва як натураліста, допитливої людини.

Ось, на зимовій екскурсії в ліс або в парк, педагог, помітив на свіжому снігу цілий ланцюжок різних слідів; частина цих слідів перетинається, зникає: Що це за сліди? Хто тут біг? Хто зістрибнув із дерева? Куди поділися сліди крихітного звірятка (миші)? – нехай діти спробують розгадати ці загадки! Нехай з вашою допомогою у душах дітей ці пошуки відповідей не минуть безслідно – вони розбудять у них солодкі, незабутні почуття відкривача.

Почуття, яке переживає людина, що пізнає історію свого існування, боротьби за своє життя!

Хід бесіди

Вступна частина. Сьогоднішню бесіду ми почнемо із загадки. Послухайте її:

Є на Землі Велетень.

У нього такі руки, що він без зусиль піднімає паровоз.

У нього такі ноги, що він може вдень пробігти тисячі кілометрів.

У нього такі крила, що він може злетіти над хмарами, вище за усіх птахів.

У нього такі плавники, що він може плавати під водою краще за усіх риб.

У нього такі очі, які бачать невидиме, і такі вуха, які чують, що говорять на іншому материку.

Він такий сильний, що пробиває наскрізь гори і зупиняє на ходу снігопади.

По своїй волі він перебудовує землю, насаджує ліси, сполучає моря, зрошує пустелі.

Хто ж цей Велетень? Як ви вважаєте, хто?

Так, звичайно, цей Велетень – Людина!

А як сталося так, що людина стала Велетнем? У кого вона вчилася? З яких джерел брала свою мудрість?

Із книг? Так, звичайно, у книгах сьогоднішній житель Землі може багато про що прочитати і багато чого дізнатися. У книгах вміщено увесь обсяг знань, який накопичили люди за всю історію свого існування. Захотіли ви більше дізнатися, скажімо, про комах – постежте за ними, зверніться до книги для дітей і книга допоможе вам розгадати багато загадок з життя комах – зеленого коника, бабок, мурашок, метеликів... (доберіть книги самостійно), (на виставку для дітей).

Чи завжди людина могла звернутися за допомогою до книг? І чи завжди, в наші дні, книга може допомогти в усіх випадках життя? При вирішенні усіх питань? Звичайно, ніі По-перше, коли на Землі з'явилася людина – десятки тисяч років назад, – ніяких книг не було взагалі! І, по-друге, хоча і люблять люди говорити фразу про те, що сучасній людині все доступно, – вона багато чого ще не знає ні про себе, ні про планету Земля, ні про моря і океани, ні про багато чого іншого.

Отож, у книгах цінуються лише ті проблеми, для вирішення яких знадобиться ще багато часу і зусиль.

Як, у кого вчилася давня людина? Вчиться досі? Звідки вона черпає свої знання? Як людина стала Велетнем?

Був час, коли людина була не велетнем, а карликом, слухняним сином природи. Вона жила в лісі, цілком залежала від нього. Жила, як усі інші істоти – звірі, птахи, комахи. Тобто жила дуже важко. Життя проходило у пошуках їжі, захисту від ворогів і турботі про дітей. Важко було давній людині добувати своє місце у лісовому світі. Лісова домівка була наповнена господарями. Вони заповнювали усі поверхи лісу своїми голосами, шелестом, скрипом, шумом...

Згодом змінилися умови на Землі, сталося похолодання, зникли дерева і щоб вижити людина повинна була змінити свій спосіб життя, повинна була вчитися... Чому?

Захищати своє тіло від холоду одягом...

Захищати себе від суворих умов життя – створювати дах над головою, штучне сонце в ньому – вогнище, освітлення...

Полювати на звірів і захищати себе від їх нападу.

Передбачати зміни погоди...

І Людина цьому навчилася.

Вона покрила своє голе тіло шкурами звірів, травами, а пізніше і різними тканинами.

Вона поселилась спочатку у печерах і почала створювати в них штучні світильники – тепло і світло... А поступово навчилася будувати прекрасні будинки з усіма зручностями.

Вона вивчила звички звірів, риб, птахів і навчилася полювати на них!

Вона зробила одне із перших найважливіших відкриттів про зміну пір року!

Вона багато чому навчилася як творчий житель Землі! У кого ж вчилася людина? У кого ж вчилась перша людина?

Людина вчилася у птахів, у звірів, у води, рослин, у всього, що її оточувало – у Природи! Природа була їй першим учителем і у Природи вона вчиться досі. Природа задає людям безліч загадок!

Наприклад, людина бачила, як швидко і легко біжить вовк, і думала:

– Ех, мені б так! І непогано було б придумати щось аби так само швидко перебирати лапами і щоб це несло мене на спині!

Чи створила людина таке “щось”?

Правда, людина, пересуваючись не дуже часто користується крокуючими механічними ногами, а вона придумала колесо!

Людина милувалася легким польотом птахів і майструвала собі крила із всіляких пір'їнок, трісочок і шнурків, сполучала їх воском, а потім піднімалася високо, прив'язувала крила до рук і стрибала, і ламала собі руки і ноги. Але мрії своєї про польоти в повітрі не залишала. Чи навчилася людина літати?

Так, навчилася! Махаюче пташине крило виявилося не доступним, але вона створила дивовижного птаха із нерухомими крилами. Його тягне вперед і ввись, тому що обертається гвинт – пропелер.

Багато чому людина навчилася у Природи, багато чого відкрила. Багато що створила. Відчула себе не карликом, а ким би ви думали?

Велетнем. Так, так воно і є. Страшно те, що вона відчула себе і Царем Природи! Коли ви читатимете книги нашого століття, коли здійснювалося безліч відкриттів, ви побачите з цим: цар, пан, завойовник природи! Зазналася людина: А чого мені вчитися у природи?! Нехай краще природа вчиться у мене! Так, звичайно, красиво і плавно парує в повітрі сокіл, але нехай він спробує позмагатися з моїми літаками! З моїми ракетами! Космічними кораблями і вертольотами! Адже я – всемогутня!

Однак, виявилось, що людина глибоко помиляється! І знову, і знову звертається вона до Природи за порадами. Якщо первісні люди були першими дослідниками Природи, то сучасні люди, сучасні учені продовжують їхню справу на основі нових наукових засобів дослідження. Народилася навіть нова галузь знань – біоніка, де разом працюють біологи, фізики, хіміки, інженери. Багато біологічних секретів вже розкриті дослідниками природи, багато різних пристроїв спорудили інженери на основі відкриттів.

– А як би ви, діти, розкрили зміст слова “біоніка”? Про що вона?

Біо – живе, ніка – техніка. Значить, це наука про те, як у техніці використати особливості будови живих організмів, їхнього способу життя.

Біоніка – дуже молода наука. Її народженням учені вважають 1958 рік, хоча окремі дослідження проводили набагато раніше: створені людиною літальні апарати; парашути і т.д. За біонікою велике майбутнє і вам, напевно доведеться потрудитися над створенням нових незвичайних приладів, машин, побутових виробів, як у мешканців природи.

Давайте з вами наведемо такі приклади, коли людина створювала своє оточення, спостерігаючи за життям природи і її мешканців!

Ілюстрація – зображення даху будинку – двосхилий дах над будинком. Як він з'явився? Як людина вирішила це завдання – дуже просте, і водночас дуже розумне? Чому? Чим такий дах зручний? У кого вона могла підглянути на таку конструкцію?

Так, звичайно, у мурашок. – Демонстрація мурашника-пірамідки.

Зображення цибулинок – маківок православних церков – що підказало будівельникам створення церковних маківок?

На дзвінниці церкви – мідний дзвін. Чи замислювалися ви про зв'язок цього церковного звукового апарата з рослинами, вінчик яких складається із зрощених пелюсток: конвалія, дзвоники, тирлич?

Не випадково є загадка:

(підберіть самостійно)

Спостереження за бджолами підказали людині багато різних проектів. Наприклад, будівництво житлових будинків за типом бджолиних сотів. У певних країнах уже приступили до будівництва таких будинків. Наприклад, зараз будують “круглі” будинки, які дуже економні, легкі, тому що в них більше порожнечі, ніж залізобетонних перекриттів.

Спостереження за рибами дозволило вирішити багато технічних питань. Підкажіть!

Обтічна форма риб допомогла створити обтічні підводні човни.

Лускате розташування рогових пластинок на тілі риби

– луски – дозволило покривати дахи черепицею за цим принципом. Міцно і зручно – легко стікає вода, сповзає сніг.

Таких прикладів безліч. Усіх сьогодні не перерахувати. Назвемо лише окремі: образ бабки послужив прототипом вертольота; вигляд гусениці, що пересувається, наштовхнув людину на створення рухливого зчеплення вагонів у потягів, електричок, трамваїв.

Підземний житель кріт допоміг створити землерийні машини з лопастями.

Прямі стовбури дерев стали основою для будівництва колон у палацах.

Сім'янки з парашутами, як у кульбаби, навели людину на думки про створення парашута, без якого неможливо сьогодні представити життя повітроплавців.

Спостереження за пташиними яйцями, використання їх у живленні навело давніх людей на створення домашнього посуду – горщиків, глечиків, барилець; а в загадках відбилися ці спостереження людей (доберіть загадки самостійно) про яйце, колеса та ін.

Спостерігаючи за рослинами, розташуванням жилок-посудин, якими пересуваються поживні речовини, людина також створила безліч будівельних проектів. Про ці відкриття можна говорити нескінченно, бо майже все, що оточує нас, підказане геніальними творіннями Природи і помічене спостережливою, проникаючою в її таємниці людиною.

Це допомогло їй створювати для себе сприятливі умови життя скрізь – у жарких і холодних країнах, серед льодовиків і пісків. Людина – частина природи, вона змогла звільнитися від деяких її обмежень завдяки своєму розуму. Для неї на Землі майже не залишилося місць, куди б вона не змогла проникнути; де був би напис: “Вхід заборонений”! Потрапивши з півдня на північ, вона, проте, не загине попри те, що її тіло не покрите теплою шерстю. Чому? Що врятує людину?

Одяг! Тепла шуба, взуття, шапка, шарф захистять її від холоду не гірше, аніж шерсть звірів або пір'я птахів. Людина сама створює собі сприятливі умови для життя – будинки, машини, прилади, знаючи закони природи і уміло використовуючи їх. Наприклад, закон природи свідчить: “Тут взимку холодно, а вночі темно”.

Люди не замерзають від холоду, тому що будують собі утеплені будинки, і не сидять у темряві, тому що створюють у себе штучне сонце. Людина, проникаючи в таємниці при роди, щоразу більше змінює природу навколо себе. У наші дні вона все глибше проникає в таємниці природи та природних мешканців і створює абсолютно нові прилади, які дозволяють “бачити” в темряві; “чути” звуки, яких людське вухо не здатне почути; відчувати запахи, яких не сприймає людський ніс; сприймати зміни температури і щонайменші коливання земної кори для передбачення землетрусів, які недоступні для органів нюху і дотику людей.

Хто допомагає людині у створенні таких надчутливих приладів?

Знову ж таки Природа, її мешканці – кажани, мухи, таргани, коники, риби, дощові черв'яки! Вірніше, спостереження за ними, вивчення їхніх особливостей бачення у темряві, нюх, дотик і т.д.

Останнім часом інженери все частіше і частіше вдаються до Природи за ідеями. І таких ідей Природа дає їм велику кількість. Можливо, ви, діти, вже зараз багато з цих ідей зможете назвати для себе, а в майбутньому і для біоніки, для будівництва свого близького оточення і дослідження далеких світів, океану, глибин Землі? Хто з вас може назвати таку ідею? Не бентежтеся, можливо, вона вже вирішена інженерами, але для вас важливо, що ви по-своєму можете побачити якусь проблему.

Не треба тільки пишатися своєю могутністю і використати свій розум, свої можливості для того, щоб завдати шкоди природі. Ви вже знаєте, що був у житті людства такий період, коли людина загордилася, назвала себе царем, паном природи. І що з цього вийшло?

Окрилена своєю могутністю, вона трохи не занапастила свій великий дім – Природу нашої планети. А оскільки людина – сама частинка природи, то без природи і вона приречена на загибель: не буде повітря, води, рослин і тварин, які дають їжу, одяг, безліч різних матеріалів, ліки і те ж повітря! У природи нема страшнішого ворога, ніж людина! Від нерозумних дій людини треба захищати природу!

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >