< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вплив куріння на організм людини: причини та наслідки.

Експерти ВООЗ на семінарі в Італії 1999 року заявили, що є дві основні причини передчасних смертей, які мають тенденцію до зростання. Це ВІЛ- інфекція і тютюн.

Якщо курців і далі більшатиме, то в 2020-2030 pp. кількість померлих від нікотину становитиме 10 млн. на рік, із них 70% припадатиме на країни, що розвиваються. Таким чином, через 30 років ця цифра перевищуватиме кількість смертей від СНІДу, туберкульозу, ускладнень при пологах разом узятих.

За останні 50 років тютюн позбавив життя 62 млн. людей, це більше, ніж кількість загиблих у Другій світовій війні. Найбільші темпи поширення куріння в Центральній та Східній Європі.

За оцінками експертів, тютюн уже спричинив 2,6% від усіх смертей, в 2020 р. ця цифра зросте до 8,9%, а в країнах що розвиваються – до 12 %.

Беручи до уваги небезпечну ситуацію, яка склалася у світі через тютюн, експерти ВООЗ зробили невтішний висновок: у недалекому майбутньому тютюн стане причиною, ще більшої кількості захворювань і смертельних випадків, ніж будь-яка найстрашніша хвороба.

Проблема тютюнокуріння в Україні залишається вкрай гострою.

Тютюн є фактором ризику понад 25 хвороб, які становлять майже 73% структури смертності населення в Україні. Жодна хвороба (навіть СНІД), не завдає такої шкоди здоров'ю, як куріння.

За останні 3 роки ця звичка призвела до загибелі в Україні більше ніж 120 тис. осіб щорічно.

З курінням пов'язані великі економічні збитки, які пов'язані із зниженням продуктивності праці внаслідок частої відсутності на робочому місці курців, зниженням працездатності, втратою робочої сили через високу смертність у допенсійному віці, збільшенням витрат на медичну допомогу, обумовлену захворюваннями, пов'язаними з тютюнокурінням, а також великою кількістю пожеж тощо.

Розрахунки, зроблені на підставі даних Світового банку, свідчать: щорічно для України втрати від куріння становлять близько 2 млрд, доларів.

Деякі експерти у галузі узалежнень вважають тютюн наркотиком, який не менш небезпечний, ніж героїн чи кокаїн. Фармакологічні процеси і поведінка узалежнених від тютюну осіб є дуже подібними до аналогічних процесів узалежнених від кокаїну або героїну.

Замисліться!

Кожних 10 секунд у світі від тютюну гине і людина.

На кожні 1 000 тон виробленого тютюну вмирає 1 000 осіб.

Нікотин викликає залежність у 7 разів сильнішу, ніж алкоголь.

Більше 90% курців-чоловіків та майже 70% жінок, що курять, прилучаються до цієї шкідливої звички в молодому віці.

Сторінками історії про тютюн

У жовтні 2002 року людство відзначило сумний ювілей – 600-річчя свого прилучення до куріння. Правда знайомство людини з тютюном відбулося задовго до відкриття Америки.

В Єгипті під час розкопок могил фараонів, що відносяться до XXI-XXVIII ст. до н.е., було знайдено глиняні курильні трубки.

Геродот, розповідаючи про скіфів, згадував, що вони вдихали дим рослин, що спалюються.

У давній китайській літературі можна знайти свідчення про куріння тютюну.

Зображення трубок збереглося на старих індійських картинах. Курили тютюн і в стародавніх країнах Азії. Однак більшість народів довідалися про тютюн після відкриття Колумбом Америки (1492р.).

Поширився тютюн в Європі після другого відвідування Кобумбом Америки (1496р.). його супутник – іспанських монах Роман Пано вивіз із провінції Табаго на острові Гаїті насіння тютюну й уперше посіяв його в Іспанії як декоративну рослину. З Іспанії тютюн потрапив до Португалії. Потім його плантації з'явилися в деяких південних країнах.

У 1560 р. французький посол Жан Ніко підніс у подарунок своїй королеві Катерині Медині листки тютюну, подрібнені на порошок для нюхання. На його думку, листки тютюну мали лікувальні властивості, зокрема могли рятувати від головного болю.

Від прізвища Ніко і з'явилася назва основного діючого компонента тютюну – нікотину. Мода нюхати тютюн охопила й інші країни. Лікарі того часу вважали, що тютюн лікує багато хвороб. Купці стали скуповувати тютюн в Америці й обмінювати його на коштовності. У Росії куріння поширилося лише в XVII ст.

Спершу куріння переслідувалося і курців жорстоко карали.

В Англії їх навіть могли стратити. Голови з трубкою в роті виставлялися на площах.

У Туреччині злісних курців саджали на кіл.

В Італії римський папа Урбан VII відлучав від церкви католиків, що курять чи нюхають тютюн.

Олексій Романов заборонив увіз в Росію тютюну, а курців наказав карати батогом.

Уже в XVIII ст. з'являються повідомлення про шкоду куріння. Із 40-х років XVIII ст. у медичній літературі вчені писали про шкідливу дію тютюну на організм людини. З цього часу втрачаються ілюзії щодо лікувальних властивостей тютюну.

Але виробництво тютюну в Європі дедалі більше розвивалося, бо торгівля ним приносила великі прибутки.

У Росії куріння поширилося з надзвичайною силою. За Петра І (сам цар був курцем) у 1697 р. було знято всі заборони. У Криму з'явилися цілі плантації тютюну, а перша тютюнова фабрика в Україні з'явилася на початку XVIII ст. у м. Охтирка.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >