МАРКЕТИНГОВИЙ ПЛАН
Дослідження ринку паливних гранул (пелет)
За своїми характеристиками пелети конкурують з природним газом, дизельним і вугільним паливом, за екологічними показниками вони значно випереджають всі інші види палива.
В Україні, Росії і Білорусі – країнах багатих різноманітними біоресурсами, біопаливна промисловість також почала інтенсивно розвиватися. Передумови для активного зростання наступні:
- – попит на біопаливо, що безперервно збільшується, стимулюється на державному рівні з боку західноєвропейських споживачів;
- – обмеженість біоресурсів в Західній Європі;
- – зростаюча проблема утилізації відходів біологічного походження в Україні і країнах СНД;
- – наявність в Україні значних об'ємів біомаси, яку можна застосовувати як паливо. При цьому ці ресурси не монополізовані гігантськими компаніями, і їх вартість не схильна до дії кон'юнктури світових ринків;
- – розвиток ринку обладнання для спалювання біопалива, а також інфраструктури самого біопаливного ринку в Україні поступово зрівнює економічні показники котельних на копалинному і поновлюваному паливі. Простіше кажучи, спалювання паливних гранул в промислових масштабах, так само як і для опалювання приватних будинків, у багатьох випадках виявляється не менш вигідним, ніж спалювання вугілля, мазуту або газу.
В той же час, існують і проблеми, пов'язані з особливостями розвитку біопаливної промисловості в Україні:
- – висока вартість і складність отримання довгострокового фінансування виробничих процесів;
- – низький рівень концентрації сировинних джерел для виробництва біопалива, які формуються, насамперед, за рахунок відходів лісової і деревообробної промисловості і сільськогосподарського виробництва;
- – недостатньо сприятливий інвестиційний клімат;
- – низький рівень розвитку транспортної і виробничої інфраструктури в місцях концентрації сировинних ресурсів.
В світі зараз виробляється більше 15 млн. т. деревних пеллег в рік.
За останні декілька років заводи по випуску паливних гранул з'явилися в таких країнах, як Франція, Болгарія, Іспанія, де раніше пелети не вироблялися зовсім.
Найбільші виробники пелет – Швеція, Канада, США, Австрія, Німеччина, Росія, Литва, Фінляндія, Італія, Данія. Потенційні серйозні виробники – Бразилія, Аргентина, Чилі і Нова Зеландія, які перебувають на стадії планування необхідної інфраструктури.
Ринок біопалива в Україні сформувався всього за декілька останніх років. Виробництво паливних гранул почалося на початку 2000-х років. Перші підприємства були побудовані в 2003 році. Перше обладнання було вживаним обладнанням для виробництва комбікормів. У зв'язку з цим гранули виходили поганої якості і неможливо було добитися стабільного технологічного процесу, ціни на них були низькі. Спочатку виробництво гранул в Україні було 100% орієнтованим на експорт в Західну Європу.
З середини 2000-х років (2005-2006 роки) в Україні почалося масове будівництво пелетних заводів на обладнанні таких фірм як Andritz, Kahl, СРМ тощо, а також колишнього радянського заводу Радвілішського, що випускає преси ОГМ.
Внутрішнє споживання пелет в Україні значно нижче, ніж обсяг виробництва, проте попит постійно зростає.
Основним експортним ринком для українських виробників є країни Західної Європи, такі як Швеція, Норвегія, Фінляндія, Німеччина, Данія, Італія. Невеликі партії пелет поставляються в Азіатські країни, насамперед до Китаю.