< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Види шкіряної сировини та їх характеристика

З метою раціонального використання шкур тварин у шкіряному та шубно-хутровому виробництві їх поділяють на визначені групи за однорідними зоотехнічними, виробничими та заготівельними ознаками.

Зоотехнічні ознаки: вид, стать і вік тварин, порода (для грубововнових овець), напрям вовнової продуктивності для інших порід овець.

Виробничі ознаки: маса шкури, її площа, стан вовнового та волосяного покриву, кількість пошкоджень та розмір корисної для виробництва площі шкури, спосіб консервування та ін.

Заготівельні ознаки: характеристика шкіряної сировини за групами дрібна, велика, свиняча, овчини хутрові, шубні та романівські тощо.

Шкури великої рогатої худоби

Топографія кури великої рогатої худоби

Рис. 10. Топографія кури великої рогатої худоби:

1 – черпак; 2 – вороток; 3 – голова: 4 – пахвина; 5 – поли; 6 – лапи: 7 – огузок

Шкури великої рогатої ху доби – один з основних видів шкіряної сировини. Основу шкури складає її центральна частина (чепрак). Крім того, топографією шкур виділяють головну частину, огузок, шию і лапи (рис. 10). Залежно від статевовікових ознак їх поділяють на категорії: 1) шкури телят – склизок, опойок, виросток: 2) шкури однорічних бугайців і телиць – напівкожник; 3) шку ри дорослої худоби – ялівка, бичок, бичина. бугай.

Склизок – шкури ембріонів, які одержутать після забою тільних корів, а також мертвонароджених телят. Приймають за площею, яка складає 40-70 дм2.

Опойок – шкури телят, які одержані в період від народження до переходу на рослинний корм. Шкура вкрита гу стим, гладеньким і блискучим волосяним покривом. Приймають за площею. розмір якої складає 50-80 дм2.

Виросток – шкури телят, які перейшли на рослинний корм. Вкриті

грубим, довгим і тьмяним волосом. Приймають за масою, яка не повинна перевищувати 10 кг.

Напівкожник – шкури бугайців і телиць. Неконтуровані – масою 10-13 кг, оконтуровані – від 9,3 до 12,1 кг включно.

Ялівка – шкури корів, які за масою поділяються на три категорії:

  • – легка неконтурована – масою 13-17 кг, оконтурована – від 12,1 до 15.8 кг включно;
  • – середня неконтурована – масою 17,1-25 кг, оконтурована – від 15.8 до 23,2 кг;
  • – важка неконтурована – масою понад 25 кг, оконтурована – понад 23,2 кг.

Бичок – шкури кастрованих і некастрованих бугайців; неконтуровані – масою 13-17 кг, контуровані – від 12,1 до 15,8 кг включно.

Бичина – шкури кастрованих бугайців, які за масою поділяються на дві категорії: легка неконтурована – масою 17-25 кг, оконтурована – від 15.8 до 23,2 кг та важка неконтурована – масою понад 25 кг, оконтурована – понад 23,2 кг.

Бугай – шкури некастрованих бугаїв, які за масою поділяються на дві категорії: легка неконтурована – масою 17-25 кг, ко шурована – від 15.8 до 23,2 кг та важка неконтурована – масою понад 25 кг, контурована – понад 23,2 кг.

Шкури буйволів, яків і лосів поділяють на такі ж вагові категорії, що і шкури великої рогатої худоби.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >