Розвиток міжрегіонального співробітництва
Розвиток міжрегіональних економічних зв'язків та транскордонного співробітництва забезпечує підвищення ролі регіонів у зовнішньоеко
номічному співробітництві, їх активну участь у діяльності міжнародних організацій.
Основу поглиблення співробітництва регіонів повинна становити економічна складова як вихідна для активізації інших видів відносин між регіонами. Складовою міжрегіональних відносин є економічне, торговельне, науково-технічне, інформаційне, культурне співробітництво.
Пріоритетний напрям – розширення міжрегіональної економічної взаємодії.
Розвитку міжрегіонального економічного співробітництва сприяє виконання заходів щодо:
розширення виробничої кооперації підприємств різних регіонів;
розроблення спільних інвестиційних проектів, регулярного обміну інформацією про потреби суб'єктів господарювання в інвестиціях;
об'єднання зусиль, спрямованих на створення національної мережі міжнародних транспортних коридорів;
проведення наукових досліджень і соціологічних оптувань із зазначеної проблематики, проведення конференцій, семінарів, зустрічей, засідань за круглим столом та інших організаційних заходів для прийняття узгоджених рішень.
Пріоритетний напрям – розвиток транскордонного, у тому числі єврорегіонального співробітництва.
Завданням розвитку транскордонного співробітництва є ефективне використання природно-ресурсного, демографічного, виробничого і науково-технічного потенціалу з метою вирішення питань комплексного розвитку територій.
Розвиток транскордонного співробітництва відбувається шляхом:
пайового державного фінансування програм та проектів розвитку транскордонного співробітництва;
сприяння розвитку єврорегіонального співробітництва в межах європейських регіональних структур;
синхронізації дій Української Сторони та інших країн щодо реалізації транскордонних проектів у сфері економічного розвитку;
поглиблення зв'язків із сусідніми державами, проведення спільних заходів щодо захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій, розбудови міжнародних транспортних коридорів.
Державна підтримка спрямована на розвиток прикордонної співпраці, а також міжнародної співпраці між регіонами у сфері планування територіального розвитку.
Найвищого рівня розвитку прикордонне співробітництво набуло у формі єврорегіонів. В Україні створені та функціонують шість єврорегіонів (на західному кордоні – "Буг", "Карпатський", "Нижній Дунай" і
"Верхній Прут", на північно-східному – "Дніпро" та "Слобожанщина"),
Всі єврорегіони уклали угоди про співпрацю між органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади та відповідними органами влади інших країн, що є суб'єктами транскордонного співробітництва.
Держава надає підтримку в проведенні роботи із створення нових єврорегіонів як на західному, так і на східному кордоні України, а саме:
створення єврорегіону "Дністер" на території Вінницької та Одеської областей і прикордонних територій Республіки Молдова;
розширення території єврорегіону "Дніпро", до якого належать Чернігівська область, а також Гомельська та Брянська області Республіки Білорусь, шляхом приєднання Житомирської області:
створення єврорегіону "Сян" на території Львівської області та Підкарпатського воєводства Республіки Польща.
У рамках зазначеного напряму виконуються завдання щодо розбудови та модернізації транспортної інфраструктури, митних переходів, охорони навколишнього природного середовища, господарської, культурної та науково-технічної співпраці.
Вживаються заходи, спрямовані на розвиток туризму в прикордонних регіонах, зокрема щодо формування туристичної інфраструктури, поширення рекламної та довідкової інформації.
Для розвитку міжнародної співпраці між регіонами у сфері планування надається державна підтримка у розробленні спільних проектів містобудівного розвитку транскордонних регіонів Україна – Білорусь, Україна – Росія, Україна – Молдова, Україна – Словаччина, Україна – Угорщина, а також схеми планування територій міжнародних транспортно-комунікаційних коридорів та зон їх впливу.
Політика регіонального розвитку держави спрямована на стимулювання діяльності органів місцевого самоврядування з метою підтримки нових ініціатив та розроблення проектів транскордонного співробітництва.