< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Утримання корів у зимовий період

Перш ніж переводити корову на зимове утримання, необхідно підготувати корівник: ретельно закрити щілини, підігнати вікна і двері, щоб вони щільно закривалися. Двері бажано утеплити додатковою обшивкою. Особливо добре потрібно утеплити стелю. Приміщення корівника, а також годівниці, стійло, перегородки, стійки, прив'язь повинні бути відремонтовані і ретельно продезінфіковані, вікна – відкриватися для провітрювання. Розташовувати їх слід ззаду або збоку від тварини вище за рівень її голови.

Сміття на тваринному дворі може бути причиною розвитку шкіряних і інших захворювань і обумовлює забруднення молока. Щоденне прибирання приміщення, годівля тварин і зміна підстилки є головними умовами підтримки доброго здоров'я і отримання високоякісного молока.

Важливо мати достатній запас підстилкового матеріалу, для чого використовують суху житню солому, торф, тирсу і деревні стружки, ялинове гілля, сухе листя. Кращою вважається солом'яна підстилка оптимальною довжиною різки 15-30 см, якої потрібно до 2,5 кг в день на корову. У такому вигляді вона краще вбирає рідку фракцію гною і зручна для прибирання.

Торф – гігроскопічний підстилковий матеріал. Він добре вбирає вологу, але незручний тим, що забруднює тварину, тому його треба застосовувати як додаткову до соломи підстилку. Витрачають на підстилку по 1 – 3 кг торфу на корову за добу.

Ялинкове гілля, як додатковий підстилковий матеріал, має малу поглинальну здатність, дещо краща вона у тирси листяних дерев, якої потрібно 2 – 5 кг на корову за добу. Сухе листя прирівнюється до тирси.

В присадибних господарствах прийнято два способи утримання великої рогатої худоби взимку: з щоденним прибиранням гною і на глибокій незмінній підстилці. При першому – гній з корівника забирається у гноєсховище, при другому – не забирається, а щодня настеляється нова підстилка, в результаті утворюється багатошарова подушка. Гній з таких дворів прибирають тільки навесні і вивозять на город або садову ділянку. При утриманні на гнойовій подушці в приміщенні встановлюється сприятливий температурний режим, утворюється гній кращої якості, але при цьому потрібно підстилки для однієї корови до 4 – 5 кг на добу. Тому утримувати корів на незмінній глибокій підстилці доцільніше в північних районах за умови, що в господарстві заготовлено достатньо підстилкового матеріалу.

Необхідною умовою підтримання високої молочної продуктивності у корів є раціональна організація їх відпочинку.

У нормальних умовах корова повинна відпочивати у лежачому положенні у теплому, сухому і м'якому лігві не менше 9-10 год. на добу. Це становить від 8 до 13 періодів відпочинку по 40 – 90 хв. кожний. На жуйку вона витрачає 7-8 год. за добу, у тому числі близько 5 год. пережовує корм лежачи. Протягом доби у корів спостерігається 13 – 19 жуйних періодів, тривалість яких досить стабільна – 25 – ЗО хв.

За прив'язного способу утримання, тварини вночі тривалий час спокійно відпочивають у стійлах завширшки 1,1 – 1,2 м і завдовжки 1,7-2,1м. Підлогу у стійлах доцільно утеплювати, застосовувати підстилку. Прив'язь повинна бути такою, щоб при необхідності можна було швидко звільнити тварину. Вона не повинна заважати корові лягати і вставати. Один кінець мотузки прикріплюють до дна годівниці, інший – до ошийника корови.

Для забезпечення зручного відпочинку корів на глибокій солом'яній підстилці площа лігва повинна становити не менше 5 м2/гол. У лігві повинно бути чисто і сухо.

Для підтримання належного стану здоров'я, а також відтворної здатності протягом тривалого терміну використання молочним коровам необхідний регулярний моціон, який організовують на вигульних майданчиках.

Необхідно постійно стежити за станом здоров'я тварин. Згідно вимог Європейського Союзу при підозрі зараження інфекційними хворобами (найнебезпечніші: бруцельоз, туберкульоз, лейкоз, паратуберкульоз, короста, сказ) власник тварини зобов'язаний терміново повідомити місцевий орган ветеринарно-санітарного нагляду або місцеву адміністрацію чи ветлікарню про інцидент. Закон зобов'язує власника тварин: залишити тварин на місці, заборонити стороннім особам доступ до приміщень і тварин, утриматися від вивозу, продажу харчових продуктів із господарства. Корови не повинні мати ознак інших інфекційних хвороб, які передаються людині через молоко, наприклад: колібактеріоз, лістеріоз, сальмонельоз, ку-лихоманка тощо. Крім того, корови не повинні мати інших ознак хвороби: виділення з статевих органів, дизентерія, запалення вимені, ушкодження та рани вимені. Корови повинні отримувати лікарські препарати та корм тільки під контролем ветеринарного лікаря.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >