< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вимоги до утримання курчат-бройлерів на великих промислових підприємствах

Бройлерне птахівництво в Україні сьогодні на досить високому рівні виробництва сільськогосподарської продукції. Частка виробництва м'яса бройлерів становить 85,7 % від всього промислового виробництва м'яса птиці.

Зараз, як відомо, основне виробництво м'яса бройлерів в Україні зосереджене в кількох великих холдингах. Найбільш потужними з них є ПАТ "Миронівський хлібопродукт", ТОВ "Комплекс Агромарс", ЗАТ "Лангуд Бройлер". Всі вони утримують курчат-бройлерів на підлозі.

На думку фахівців деяких українських підприємств по виробництву м'яса курчат-бройлерів, основними перевагами сучасної підлогової технології вирощування бройлерів є:

 • 1. Простота та порівняно низька вартість застосовуваного устаткування. Обладнання пташника розмірами 18 χ 96 м місткістю 30 – 34 тис. гол. разом із системою мікроклімату коштує 45 – 50 тис. € (без ПДВ зі складу в Європі), в той час як обладнання аналогічного пташника з клітковими батареями обходиться не менше 200 тис. €. З розрахунку на одне птахомісце вартість обладнання становить: для вирощування курчат-бройлерів на підлозі – 1,5-1,7 €, у кліткових батареях (разом із системою мікроклімату) – 4 – 5 €. Термін окупності підлогового обладнання коливається у межах 1,5 – 2,5 роки, кліткового – 3 – 5 років.
 • 2. Високий рівень механізації та автоматизації технологічних процесів, низькі трудовитрати. Наприклад, на птахофабриці "Миронівська" ВАТ "Миронівський КХП" майданчик, на якому розміщено 14 пташників при поголів'ї птиці у 640 тис. гол., обслуговує персонал у складі всього 10 працівників. За використання ж кліткових батарей у кожному пташнику має бути не менш, ніж два працівника.
 • 3. Більш зручно, ніж у кліткових батареях здійснювати огляд птиці та видалення загиблої.
 • 4. На підлозі значно простіше створити необхідний температурно-вологісний та світловий режими, оскільки птиця знаходиться в одній площині і відсутні перешкоди для потоків повітря та світла. На всіх же ярусах кліткових батарей це зробити практично неможливо.
 • 5. Припинення електропостачання і як наслідок – роботи системи вентиляції у кліткових батареях дуже швидко призводить до загибелі птиці. На підлозі це займе значно більше часу.
 • 6. Легше здійснювати відлов птиці на забій. Нині для цього існують спеціальні машини. Травматизм птиці при цьому не перевищує 3 %. При клітковому утриманні травмується до 7 %.
 • 7. Спрощується проведення операцій, пов'язаних із санацією пташників: видалення підстилкового посліду, миття та дезінфекція. Ці роботи виконує значно менша кількість працівників. На санацію пташника витрачається 5-7 днів, в той час як при застосуванні кліткових батарей – не менш ніж 2 тижні.
 • 8. Кращі якісні показники тушок: менша кількість наминів, гематом, зламаних крил тощо (від 2 до 5 % залежно від маси птиці та деяких інших факторів, у кліткових батареях – від 7 до 20 %).

Переваги кліткового способу утримання курчат-бройлерів:

 • 1. Збільшення у 1,5-3 рази (залежно від ярусності застосовуваних кліткових батарей) кількості птиці в пташнику, а отже – виходу продукції з кожного м2 його площі.
 • 2. Менші на 5 – 10 % питомі витрати кормів та на 10 – 15 % питомі енерговитрати, які є основними складовими собівартості продукції. Внаслідок цього, у такій же пропорції знижується собівартість м'яса бройлерів.
 • 3. Не дивлячись на дорожчу вартість обладнання, сукупний прибуток за 5 – 8 років експлуатації із кліткового пташника на ЗО – 50 % вищий, ніж із підлогового.
 • 4. Покращується ветеринарно-санітарний стан у пташнику. Відсутній прямий контакт птиці із послідом. Послід регулярно видаляється із пташника, що сприяє покращенню мікроклімату, зокрема, зниженню вмісту аміаку, сірководню, пилу. Знижується небезпека захворювання птиці такими хворобами, як кокцидіоз, аспергильоз, зараження гельмінтами.
 • 5. Відсутня потреба у підстилкових матеріалах.

Як показує досвід багатьох птахівничих підприємств, кліткове вирощування бройлерів дає змогу птахофабрикам мати великі резерви для нарощування потужностей і зменшення матеріально- технічних та фінансових витрат. При порівняльних дослідженнях різних способів вирощування бройлерів було встановлено, що при використанні кліткової технології порівняно з підлоговою жива маса бройлерів була більшою на 0,5 – 5,2 %, забійний вихід – на 1,2 – 2 %, вихід м'яса з 1 м2 площі пташника – утричі, прибуток з 1 м2 – у 3,8-4,1 рази, рентабельність виробництва м'яса – на 8,3 – 10,8 %. При цьому витрати кормів на 1 кг приросту живої маси зменшилися на 7,3 – 10,7 %, термін вирощування птиці – на 2,5 дні, собівартість 1 кг м'яса- на 12,5-16,2%. Результати було отримано на птиці поширеного в Україні кросу Cobb-500.

В Україні випуск багатоярусних кліткових батарей ТББ налагодив провідний виробник обладнання для птахівництва ВО "Техна" (рис. 6.18).

Кліткові батареї ТББ відповідають останнім світовим тенденціям у вирощуванні бройлерів і поєднують переваги кліткового та підлогового способів.

Годівля бройлерів здійснюється з круглих бункерних годівниць, що дає змогу збільшити фронт годівлі. Так, при порівнянні ефективності кліткового і підлогового способів вирощування бройлерів не враховують вартості будівель і споруд, зовнішніх і внутрішніх інженерних комунікацій. Найпростіші розрахунки показують, що витрати на ці цілі при застосуванні підлогової технології у 2,5 – 3 рази перевищують аналогічні витрати при використанні кліткової технології. Для напування у клітках встановлені ніпельні напувалки, ніпель яких має 2 ступені свободи (вверх і вбік). Це значно полегшує напування добових курчат. Прибирання посліду здійснюється за допомогою стрічкових

Триярусні кліткові батареї, для вирощування бройлерів з автоматичним вивантаженням птиці компанії ВО

Рис. 6.18. Триярусні кліткові батареї, для вирощування бройлерів з автоматичним вивантаженням птиці компанії ВО "ТЕХНА"

транспортерів.

Особливістю кліткових батарей ТББ є наявність автоматичної системи вивантаження птиці. Це досягається за допомогою спеціальної системи висувних підніжних решіток, які дають можливість легко перемістити бройлерів на стрічковий транспортер видалення посліду, звідки вони потрапляють в кінець батареї, потім птицю ліфтовим транспортером подають до місця завантаження у транспортну тару. При цьому значно зменшуються витрати праці. Кліткова батарея розрахована на вирощування бройлерів з добового до 43 – 47-денного віку. Місткість пташника розмірами 18 × 96 м при застосуванні 4-ярусних батарей ТББ досягає 100 тис. гол. до 43- денного віку. В такому ж пташнику за підлогової технології розміщується не більш як 30-35 тис. бройлерів. Тобто для вирощування такої ж кількості птиці на підлозі необхідно побудувати 3 пташники, вартість кожного з яких становить 700 – 1000 тис. грн.

Утримання курчат-бройлерів на підлозі

Рис. 6.19. Утримання курчат-бройлерів на підлозі

ТОВ "Комплекс Агромарс" на сьогодні один з найбільших виробників курячого м'яса в Європі. Продукція компанії відома під торговою маркою "Гаврилівські курчата". Компанія використовує найбільш поширену в Європі технологію утримання курчат- бройлерів на підлозі (рис. 6.19).

Щільність посадки в зимовий час становить 17 голів на 1 м , у літній період – 16 голів на 1 м .

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >