< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Обчислення національного доходу за Г. Кінгом

Перші обчислення національного доходу були здійснені в Англії. Ці розрахунки за 1688 р. зробив Грегорі Кінг і виклав їх у рукопису 1696 р. "Природні та політичні спостереження і висновки про становища і умови в Англії". Не вдаючись до подробиць обчислень Г. Кінга, відзначимо, що, виділяючи соціальні групи, кількість сімей, кількісний склад кожної сім'ї, а також середні дохід, витрати і збереження у розрахунку на сім'ю, Г. Кінг отримав не тільки сукупні національний дохід, витрати і збереження, але й дані про їх розподіл по соціальних і професійних групах. Зауважимо, що серед 27 виділених ним титулів і професій три пов'язані з релігійною діяльністю.

Так, соціальний склад, за Г. Кінгом, був наступним: світські лорди; духовні лорди; баронети; рицарі; есквайри; дворяни; вищі чиновники; нижчі чиновники; купці, що ведуть морську торгівлю, вищого рангу; купці, що ведуть морську торгівлю, нижчого рангу; юристи; священики вищі; священики нижчі; землевласники великі; землевласники дрібні; фермери (орендарі); особи науки та вільних професій; торгівці дрібні та великі; ремісники і кустарі; морські офіцери; армійські офіцери; матроси; робітники і слуги; батраки і бідняки; рядові солдати; бродяги. При цьому особи духовного звання при середньому річному доході на душу населення 7 фунтів 18 шилінгів мали такі доходи: духовні лорди — 65 фунтів, священики вищі — 10 фунтів, священики нижчі — 9 фунтів [1].

Отже, доходи священнослужителів значно перевищували середньорічний дохід на душу населення. Далі з розрахунків Г. Кінга можна зробити висновки, що на 5 500 000 населення Англії 1688 р. до служителів церкві відносилося 52 520 осіб, тобто один священик приблизно на 100 людей.

Крім того, розрахунки Г. Кінга свідчать про розміри церковної десятини. Обчислюючи річне національне споживання м'яса, він відзначає, що 1 280 000 людей через бідність не можуть робити внески до церкви, а 1 020 000 людей збирають милостиню. Отже, внески до церкви не роблять 2 300 000 людей, відповідно, інша частина населення — 3 200 000 людей — є платниками десятини. При зазначеному вище річному доході на душу населення такий платіж становив до 8 шилінгів на рік з особи. Таким чином, церква отримувала на рік якнайменше 2 млн. фунтів щорічних внесків.

Звісно, розрахунки Г. Кінга не були присвячені церковним доходам і видаткам, але надають нам, серед іншого, уявлення про дійсне становище церкви та її багатство.

  • [1] Студенский П. Доход нации (теория, измерение и агнализ: прошлое и настоящее) / Пер. с англ. В. М. Кудрова. — М.: Издательство "Статистика", 1968. — С. 15.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >