< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Конфуціанство: діяльність заради суспільства

Інший підхід до економічної діяльності ми спостерігаємо в конфуціанстві. Простий перелік якостей людини у своїй основі передбачає успішність побудованого на них суспільства. Точно вивірені судження створюють моральну основу для економічних дій суб'єктів, що їх сповідують. "Завжди добре там, де є людяність, мораль, тому людині краще селитися там, де відсутня всіляка нелюдяність і зло". "Хто щирий у своїй людяності, той не скоїть зла" [1]. Або: "Люди постійно прагнуть до багатства, почестей, чинів, посад, проте, якщо житимеш за неправильними принципами, то не отримаєш ані того, ані другого. Приниження й бідність — це те, що відразливе для людей, але, якщо не керуватися точними правилами, то навряд чи зможеш позбавитися них. Якщо ж сам благородний муж втратив людяність, то хто може називати його благородним мужем" [2]. У розвитку цієї теми знаходиться наступна думка Конфуція: "Благородний муж Піднебесної нічим не бажає нехтувати, дорожить багато чим (порядністю, праведністю, доброчесністю) і слідує велінню свого обов'язку" [3]. "Головне правило — це турбота про людей і відданість государю й вітчизні" [4].

Таким чином, вчителя Куна більше цікавило не питання економічної діяльності індивіда на власне благо, а його діяльність заради суспільства — адже Конфуцій все життя присвятив пошуку шляху до спокійного процвітання держави. Перше місце у його вченні займало "виправлення імен" — кожен повинен поводитися відповідно до свого становища. "Коли людина дізнається про місце, де вона має залишитися назавжди, тоді ви значиться настрій її душі. Коли настрій її душі визначиться, тоді припиниться будь-яке душевне хвилювання". Тобто, за висловом О.Меня, конфуціанство обіцяло "соціальний рай" на землі, натомість вимагаючи від кожного виконання свого обов'язку [5].

Сам Конфуцій, працюючи наглядачем за продовольчим постачанням, подавав приклад сумлінного виконання обов'язків. Він турбувався про якість товарів, цікавився способами підвищення врожаїв, дізнавався про досвід обізнаних людей, проявивши себе чесним і надзвичайно порядним урядовцем. Але його служіння справі, як і його вчення, були прикладом господарської діяльності чиновника, а не підприємця.

  • [1] Конфуций. /Сост. В.В.. Юрчук. — 2-е изд. — Мн.: “Соврем. слово”, 2005. — С. 36
  • [2] Конфуций. /Сост. В.В.. Юрчук. — 2-е изд. — Мн.: “Соврем. слово”, 2005. — С. 37.
  • [3] Конфуций. /Сост. В.В.. Юрчук. — 2-е изд. — Мн.: “Соврем. слово”, 2005. -, С. 38.
  • [4] Конфуций. /Сост. В.В.. Юрчук. — 2-е изд. — Мн.: “Соврем. слово”, 2005. -, С. 39.
  • [5] Мень А. У врат молчания. — М.: Фонд имени Александра Меня, 2002. — С. 50.
 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >