< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Торгівля

У ХІІІ-ХУ ст.. монастирі брали активну участь у торгівлі. Про це свідчать численні грамоти для різних монастирів, якими надавалися пільги у торгівлі: монастирські люди звільнялися від сплати мита в чужих областях; торговий монастирський човен міг перевозити товар у будь-який час (мирний чи воєнний).

Села, що належали монастирям, отримували митні грамоти, якими визначався розмір мита з іногородніх купців. Таку грамоту, наприклад, отримало 1653 р. село Весьєгонське, що належало Симонову монастирю. Сам монастир добився, щоб збір мита був відданий на відкуп йому, за що зобов'язався сплачувати в царську казну щорічно по 38 рублів.

За часів Іоанна IV продовжував існувати звичай надавати монастирям право на безмитну торгівлю. Так, астраханський Троїцький монастир оримав право поставити в Астрахані лавку і торгувати у ній безмитно для монастирських потреб. Також він одержав право тримати судно довжиною у 30 саженів для перевезення солі або риби з Астрахані уверх течією по Волзі до Ярославля і по Оці до Калуги.

1582 р. була підтверджена жалувана грамота Троїцькому Сергіїву монастирю, за якою він мав право посилати з Вологди на Двину в Холмогори і за море вози з хлібом, медом, хмелем та іншими товарами, купувати й продавати сіль у Холмогорах, по Двіні, у Каргополі, Угличі, Тотьмі та за морем безмитно. Крім того, монастир міг купити сто возів риби і везти сіль і рибу до монастиря і до Москви без мита, а в Москві також без мита торгувати.

За Василія III і на початку правління Іоанна IV Кирило-Білозер- ський монастир мав право торгувати 10 000 пудів солі, що приносило йому 600 рублів щорічного доходу (пізніше !оанн IV позбавив монастир цього права).

Син Іоанна IV Федір Іоаннович наказав брати мито з усіх без винятку, у тому числі й з монастирських торгових суден.

Проте за часів його правління монастирі мали право торгувати, збирати мито у своїх селах, а монастирські володіння, як і раніше, звільнялися від податей і повинностей.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >