< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Облаштування монастирських готелів

Маючи велику кількість богомольців, церковні установи облаштовували будинки для прочан і готелі. Перші були призначені для не заможніх людей, другі — для людей з певним рівнем статків. Фактично, монастирські готелі за своїм внутрішнім наповненням відповідали світським готелям найбільших міст імперії.

Так, у Сергієвому Посаді 1872 р. функціонували два готелі, в одному з яких було 78 номерів, а в другому — 59 номерів. У Київській лаврі діяло чотири великі цегляні корпуси, в яких знаходилося — в одному 36, у другому — 39, у третьому — 34, у четвертому — 25 номерів; всього в комплексі лаври було 134 номери. У Валаамському монастирі готель розміщався у двоповерховому кам'яному будинку і нараховував 100 номерів. Доходи надходили також від готельного буфету, лавок і приміщень на нижніх поверхах (трактир, кабак, відерна, два винних погреби, дві цирульні, дві булочні, чайна), які діяли не тільки для богомольців, але й для звичайних постояльців.

Доходи від готелів були вельми значними. Плата за готельні номери Московської лаври становила від 40 до 70 коп., дорожчі номери коштували 2-3 руб.. У 1873 р. готель приніс прибуток у 23 760 руб. 44 коп. Якщо додати до цієї суми доходи магазину, то дохід зростає на 13 тис..

Доходи від будинків для прочан знаходилися на рівні доходів від нічліжних будинків. Так, плата за перебування у будинку для прочан Києво-Флорівського монастиря становила копійку або півкопійки.

Збереглися відомості про витрати на будівництво готелю з надворними спорудами і будинком для прочан в Угрезькому монастирі. В "Історичному начерку Угрезького монастиря" зазначено, що на готель витрачено 26 тис. руб., а на будинок для прочан — 1 200 руб., тобто у 22 рази менше.

Щодо вартості церковної нерухомості, то існує думка дослідників, що у звітах Святішого Синоду ніде не показана цінність рухомого і нерухомого майна білого і чорного духовенства, церков, подвір'їв і монастирів. Тільки при підрахунку всього цього майна ми могли б скласти для себе більш-менш точне уявлення про фінансове і господарське значення православної церкви у загальній економіці країни.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >