< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Монастирські багатства

Про фінансовий потенціал церковних установ може свідчити наявність великої кількості церковних предметів, до яких належать престоли, олтарі, ікони, потири, ковчеги, церковне убрання, митри, панагії, лампади, панікадила, підсвічники, хрести, дарохранильниці, царські врата, напрестольні книги тощо. Отже, мова йде про сотні тисяч предметів із золота, срібла, коштовного каміння. Крім того, у церковних установах було зібрано цінності — стародавні золоті та срібні монети, ювелірні вироби, ордени, медальйони, персні та інші світські прикраси, коштовне каміння тощо, що за своєю суттю складало церковний золотий запас, причому вартість його мала постійну тенденцію до зростання як з точки зору збільшення цінності історичних предметів, так і з точки зору зростання вартості золота і срібла. Загальну матеріальну вартість цих предметів оцінити практично неможливо, проте існують описи цінностей у різних церковних установах, що дає можливість скласти уявлення про вартість виробів церковного призначення та церковних скарбів.

Так, в Успенському соборі Київської лаври престол і олтар були обкладені срібними позолоченими дощками вагою понад 13 пуди (понад 208 кг.). У Московській лаврі покров на престолі з діамантами і перлинами оцінювався в ХІХ ст.. у 1,5 млн. руб. В Юріївому монастирі п'ять престолів були покриті срібними окладами вагою в 17 пудів 7 фунтів 18 золотників. В олтарі Соборного Святотроїцього храма у Москві золочена сень, прикрашена виноградними срібними гронами, важила 6 пудів 30 фунтів. Срібні сосуди — потири знаходилися у приходських церквах у великій кількості, причому середня вага становила від 3 до 5 фунтів срібла У Ниловій пустині визолочений і прикрашений коштовним камінням потир важив біля пуда.

У Московській лаврі зберігалися чотири сосуди вагою 6 і

18 фунтів. Відомо, що в монастирях серед церковних предметів більше всього знаходилося напрестольних хрестів. Так, у Києво-Печерській лаврі їх нараховувалося 80, у Задонському монастирі — 13 срібних хрестів, у Юріївському монастирі — 15 срібних хрестів. Золотий ковчег у Московській лаврі важив 9 фунтів (майже 4 кг.), срібні ковчеги у Псковсько-Предтеченському монастирі — 6 фунтів 41 золотник, у Юріївому монастирі п'ять ковчегів, з яких один важив 10 фунтів 5 зол., другий — 11 ф. 16 зол. У Соло- вецькому монастирі ковчег важив 28 фунтів (понад 12 кг.) срібла, у Тихвінському Богородицькому монастирі ковчег важив 1 пуд 6 ф. (понад 18 кг.). Отже, сосуди, напрестольні хрести, ковчеги, прикрашені діамантами, яхонтами, аметистами, смарагдами, з економічної точки зору являлися скарбами. За оцінкою мандрівника Гакстаузена, у книзі "Дослідження про Росію" робиться висновок, що у ризниці Троїцької лаври перлин більше, ніж у всій іншій частині Європі.

Своєрідною формою скарбів являвся одяг священиків, передусім, ризи, пошиті з парчі й прикрашені коштовним і напівкоштовним камінням. У ІІ пол. ХІХ ст. вміст ризниць монастирів оцінювався у десятки тисяч рублів, а церковне вбрання патріаршої ризниці в Москві, ризниць Троїце-Сергієвої лаври та Юріївського монастиря спеціалістами того часу оцінювали в десятки мільйонів рублів.

Особливе місце в церковних скарбах займали панагії — безцінні у художньому відношенні і багаті у своєму оформленні. Відомі панагії в Донському, Києво-Печерському монастирях були прикрашені діамантами, яхонтами, алмазами, смарагдами. У Патріаршій ризниці зберігалося біля 30 таких панагій. Кожен монастир володів митрами, причому їх зберігалося по декілька одиниць. Мітри були прикрашені великими алмазами, яхонтами, сапфірами, перлинами, діамантами. Так, у Воскресенському храмі Нового Єрусалиму митра патріарха Никона оцінювалася наприкінці ХІХ ст. у 27 тис. руб.

До скарбниць церковних установ можна віднести не лише самі ікони, але й їх оклади, покриті срібними і золотими ризами, перлинами, діамантами тощо. Прикраси чудотворної ікони Божої Матері у Юкській Дорофеєвій пустині оцінювалися у 15 тис. руб., прикраси Тихвінської ікони Божої Матері оцінювалися у 62 тис. руб. У Київському Михайлівському соборі образ Архистратіга Михаїла оцінювався у 50 тис. руб. У Чудовському монастирі іконостас, обкладений срібними листами, оцінювався у 100 тис. руб. У Юріїв- ському монастирі шість ікон Георгіївського собору були прикрашені діамантами та іншими коштовностями і важили 2,5 пудів, а разом зі сріблом окладу — 15 пудів.

Якщо оцінювати у пудах таку частину церковних скарбів, як царські врата, то в Чудовському монастирі срібні врата важили 13 пудів, у церкві Св. Никона Московської лаври литі срібні врата важили 4 пуди, у церкві Різдва Богородиці Київської лаври царські врата важили 2 пуди 8 фунтів.

Гробниці (раки), де знаходяться мощі святих угодників, виготовлялися переважно зі срібла. Відомою є вага цих гробниць, яка у різних монастирях складала від 20 до 45 пудів срібла.

У структурі скарбів можна виділити золоті й срібні лампади. Наприклад, у Києво-Печерській лаврі одна з золотих лампад важила 6 фунтів і була прикрашена 241 діамантом і 207 перлинами243.

У всіх монастирях, крім золотих, були срібні лампади. Зі срібла виготовлялися кадила, підсвічники, тарілки, ковші, водосвятні чаші.

Представляє інтерес склад скарбів, які належали Києво-Печерській лаврі. Лише у ризниці Успенського собору на поч.. ХХ ст. зберігалося 228 золотих і срібних хрестів, 98 книг у дорогоцінних оправах, 67 митр, оздоблених коштовним камінням і фініфтевими медальйонами, 66 потирів (з них 5 золоті), 51 панагія. Серед історичних цінностей, зокрема, зберігався золотий жезл фельдмаршала Румянцева-Задунайського (маса 1072 грами, обкладений діамантами до 47 каратів), кіотик з іконостасом, подарований Лаврі Петром І.

Фактично, Російська православна церква володіла скарбницею, яка дорівнювала або навіть була більшою за державну казну.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >