< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Психогігієна навчання

Правильна система навчання забезпечує гармонійний розвиток особистості. Дефекти навчання також можуть сприяти формуванню аномальних рис характеру дітей.

Дуже відповідальним моментом для дитини є перший шкільний рік. Тут вона вперше зустрічається з новими вимогами, незвичним режимом дня і новими обов'язками. Легше адаптуються до школи діти, що відвідували підготовчу групу в дитячому садку, чим так звані "домашні" діти. Правильно підготувати дитину до школи – завдання не з легких. Велику допомогу батькам в цьому можуть надати дитячі лікарі і клінічні психологи дитячих йол іклінік. Знаючи індивідуальні особливості дітей, вони можуть дати батькам конкретної дитини відповідні рекомендації.

Найважливіша умова збереження здоров'я полягає в адекватності вимог, що пред'являються учневі, його індивідуальним можливостям, мірі зрілості його нервової системи. На жаль, ця обставина не завжди належним чином враховується вчителями і батьками. Втома після учбових занять цілком природня, але важливо щоб вона не виходила за допустимі межі і не приймала хворобливого характеру.

Передчасній втомі сприяють тривала одноманітність, однотипність матеріалу, що вивчається. Це особливо важливо враховувати при формуванні розкладу уроків у самих молодших школярів. Шкільний лікар і психолог повинні контролювати цей процес, стежити за тим, аби розклад передбачував необхідне переключення з одного виду діяльності на інший. Здвоєні уроки (підряд два уроки по одному предмету) стомлюють учнів значно більше, чим звичайні. При побудові конкретного уроку необхідно також пам'ятати, що кількість нової інформації повинна до кінця уроку зменшуватися.

Оскільки учбові заняття завжди викликають ту або іншу ступінь втоми, надзвичайне значення має правильна організація відпочинку учнів під час шкільних змін і після уроків. Режим дня для школяра вкрай необхідний: для домашніх занять, читання, розваг, перебування на свіжому повітрі, спортивних ігор і так далі, має бути передбачений певний час. Додаткові заняття в позаурочний час (заняття в музичній, спортивній школах, вивчення іноземних мов і тому подібне) можуть призвести до перевантаження і сприяти перевтомленню дітей. Відносно позашкільних занять батькам і вихователям необхідно слідкувати за гігієнічними нормами і не допускати перевантажень з метою досягнення зовнішнього ефекту.

Особливу значущість дотримання загальногігіенічних і спеціальних психогігієнічних норм набуває для молоді, що поєднує працю з навчанням в середніх і вищих учбових закладах. Ця категорія тих молодих людей, що працюють і одночасно навчаються, користується певними пільгами: додатковими оплачуваними відпустками, вихідними днями і так далі. Учбові програми і розклад занять на заочних відділеннях технікумів і інститутів повинні складатися з врахуванням трудового навантаження студентів. Розробка і реалізація відповідних програм психогігієнічної підготовки, в яку включені питання гігієни праці на промислових підприємствах, аналіз причин і засобів профілактики перевтоми та неврозів, набувають особливої важливості для молодих людей, що поєднують працю і навчання.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >