< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Взаємини медичної сестри і хворого

Однією з найважливіших ланок лікувального процесу є допомога хворому, що надається медичним персоналом, в першу чергу, медичною сестрою, яка найтісніше контактує з ним відповідно до своїх обов'язків. Враховуючи, що хворий часто буває психологічно виснажений своєю хворобою і залежністю від оточуючих, особливо важливі увага, турбота і пошана до нього. Неприпустимо безцеремонне звертання до пацієнта на "ти", незалежно від його віку і положення. Необхідні теплота, турбота, увага, які не повинні носити відтінок інтимності, провокувати фамільярність із боку пацієнта. Важливим моментом у відносинах сестри і пацієнта є довіра, що ґрунтується на оцінці останнім професійних і особистісних якостей медичної сестри. Підсилює довіру до сестри її уміння берегти таємниці хворих.

Особистість медсестри, стиль її поведінки можуть мати на хворих як позитивний (лікувальний), так і негативний (психотравмуючий) вплив. Цікава типологія медичних сестер, що враховує їх особистісні особливості і ставлення до роботи, представлена Г. Харді в його керівництві "Лікар, сестра, хворий" (1988).

  • 1. Сестра-рутинер (або практичний тип), відрізняється точністю і сумлінністю у виконанні своїх обов'язків, але випускає з уваги самого хворого. Механічне виконання своїх функцій може призвести до парадоксальної ситуації, наприклад, коли сестра будить сплячого хворого, щоб дати йому снодійне.
  • 2. Артистичний тип характеризується прагненням наслідувати кого-небудь і грати завчену роль. Така медична сестра прагне справити враження на хворого, виступаючи в ролі добродійниці або наставниці, підкреслюючи свою значущість або безкорисливість. Нещирість поведінки часто виявляється хворим, що може ускладнити формування довіри.
  • 3. Нервовий тип відзначається дратівливістю, частою втомою, відчуттям, що її праця не цінується оточуючими. Емоційна напруга сестри передається пацієнтам, які також почувають себе неспокійно, побоюються звертатися з якими-небудь проханнями, зокрема такими, що мають значення для успішності лікувально-діагностичного процесу. Нерідко в таких випадках у медичної сестри виявляється невротичний стан або психопатичні риси особистості. У деяких медичних сестер з патологічними рисами вдачі може виникнути залежність від ліків (токсикоманія), до яких вона вдається, намагаючись впоратися з своїм станом.
  • 4. Чоловічоподібний тип характеризується дебелою статурою, рішучістю, енергійністю, самовпевненістю, безкомпромісністю. Хворі трактують її поведінку як "солдафонську". При високому інтелекті і хорошій освіті вона може стати прекрасним організатором, виконуючи роль старшої медичної сестри, успішно виховувати і навчати молодих медичних сестер. У несприятливих обставинах при невисокому інтелекті і примітивності особистості такі сестри бувають негнучкими, прямолінійними, нерідко агресивними і деспотичними щодо пацієнтів.
  • 5. Материнський тип медичної сестри характеризується пікнічною статурою, душевністю і дбайливістю.
  • 6. Сестри-фахівці, що працюють, наприклад, на електрокардіографі або електроенцефалографі, зазвичай віддані своїй професії і іноді відчувають перевагу над медичними сестрами, що працюють у відділенні.

Порушення принципів деонтології медичною сестрою може завдати хворому такої ж шкоди, як і ятрогенний (лікарський) вплив. Лікар зобов'язаний контролювати і оцінювати роботу медичних сестер у медико-психологічному плані, проводити з ними виховну роботу як безпосередньо, так і через старшу медичну сестру, керівництво відділення.

Лаборанти своїми необережними висловами і оцінкою результатів дослідження можуть викликати тривогу хворого, побоювання відносно щирості лікаря, а іноді і його кваліфікації. Тому необхідно слідувати правилу, що визначає взаємини лікаря-клініциста з лаборантами і іншими лікарями-консультантами. Це правило сформульоване А.Р. Лурія на прикладі рентгенологічної служби: "Рентгенолог є консультантом лікаря, а не хворого".

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >