< Попер   ЗМІСТ   Наст >

ОСНОВИ ІНТЕНСИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В АКВАКУЛЬТУРІ

Історія розвитку аквакультури

Розвиток аквакультури, перш за все розведення прісноводих риб, налічує щонайменше 4 тис. років. Відомо, що в Китаї (3750 років тому) створювалися ставки для розведення риби, а дещо пізніше (1120 р. до н. е.) багато видів риб вирощувалися для товарного використання. У 599 р. до н. е. китаєць Чи Фан опублікував перший відомий нам посібник з розведення риб, а 500-600 років тому в цій країні в промислових масштабах вирощували порфиру, устриці, кефаль і інші морські об'єкти. Декілька пізніше рибництво почало розвиватися в Месопотамії, Давньому Єгипті, Римі, Греції і інших країнах.

Нині розведення прісноводих об'єктів перетворилося на значущу гілку рибного господарства, що забезпечує близько 4 млн. т. продукції. Історія розвитку морської аквакультури не така тривала і маловідома. Жителі узбережжя Середземного моря в період Римської імперії займалися розведенням кефалі в солонуватоводних лагунах, а жителі численних островів Тихого океану здавна використовували невеликі морські затоки і бухти для утримання і вирощування риб.

В середині XV ст. на Гавайських островах існували басейни для вирощування морських риб, які відмежовувалися від моря за допомогою протяжних валів і дамб. До 1900 р. збереглося 159 таких стародавніх споруд. Достатньо широкий розвиток марикультура отримала у народів, що живуть на берегах західної частини Тихого океану і перш за все Японії, Китаю, Кореї, Філіппін, Індонезії і ін. Вже в XVII ст. у Японії почали успішно розводити устриці і отримувати з підводних плантацій близько 50 тис. т. водоростей (головним чином порфіри) і декількох десятків тисяч тонн двостулкових молюсків (устриць, гребінців і ін.).

В даний час біля берегів Японії, Китаю, Кореї і Філіппінських островів у великих кількостях вирощують водорості. Особлива увага приділяється харчовим червоним водоростям, урожай яких складає близько 500 тис. т. Бурі водорості (ламінарія, ундарія і ін.), також використовувані для живлення, переважно вирощують на мілководдях Китаю (250 тис. т.), Японії (125 тис. т.) і КНДР (90 тис. т.). Молюсків інтенсивно вирощують в багатьох європейських країнах: США, Японії, Китаї, Південній Кореї і ін. Так, Іспанія щорічно отримує близько 160 тис. т. мідій зі своїх підводних ферм, Голландія і Франція - по 80-100 тис. т., Китай - більше 120 тис. т, а Італія - близько 25 тис. т. Ще більше вирощують устриці. У окремі роки Японія отримувала урожай устриць до 270 тис. т., а в США урожай устриць доходив до 400 тис. т.

Багато вирощується устриць біля берегів Південної Кореї (більше 100 тис. т.). До 120 тис. т. гребінця отримує Японія за рахунок культивування. У Японії, Китаї, країнах Латинської Америки, США і багатьох інших країнах вирощують креветок, отримуючи близько 70 тис. т. продукції в рік. Крім того, біля берегів Японії щорічно вирощують 25-30 тис. т. морських їжаків.

В даний час багато видів риб є об'єктами марикультури. Наприклад, в Японії щорічно отримують близько 150 тис. т. жовтохвоста (серіоли), а в солонуватих водах Філіппін, Індонезії і Тайваню вирощують десятки тисяч тонн молочної риби і тиляпії. Біля берегів Італії, Югославії і інших Середземноморських країн в лагунах вирощують таких цінних риб, як вугрі, спарові, кефаль і ін.

У Японії штучно отримують молодь корюшок і морських окунів, яку в підрощеному стані випускають в морі і тим самим підвищують чисельність цих видів в прибережній зоні. У Норвегії в невеликих прибережних бухтах вирощують молодь тріски, оселедця і камбали з подальшим випуском в морі. Вже багато років в Шотландії вирощують молодь камбал. Велике значення має штучне відтворення тихоокеанських лососів. Радянські, японські, американські і канадські рибоводи щорічно забезпечують близько 100 тис. т. додаткового улову. У Норвегії, Швеції, Данії і Фінляндії в морських водах щорічно вирощують більше 30 тис. т. товарної форелі і сьомги.

Історія розвитку морської аквакультури свідчить про те, що довгий час вона не отримувала належного розвитку, оскільки основна увага приділялася власне рибальству, а культивування морських об' єктів, що вимагають великих зусиль і наявності технічного оснащення, не отримувало необхідної підтримки. Масовими об'єктами морської аквакультури були переважно ті види, які забезпечували високий урожай, не потребуючи штучної годівлі (водорості, молюски, кефаль), або при нетривалій годівлі на перших етапах життя, а згодом харчуючись природними кормами (прохідні лососі, осетрові), а також ті види, які потребують годівлю протягом всього періоду вирощування до досягнення товарної маси (вугрі, жовтохвіст, форель, креветки і ін.).

У Росії, якщо не рахувати вельми скромних спроб вирощування устриць і кефалі в Чорному морі, морська аквакультура розвитку не отримала. Тільки після революції були початі роботи по виявленню перспективних об'єктів; розведення і вирощування. У широких масштабах почали проводити акліматизаційні роботи. Було здійснено переселення кефалі і кормових об'єктів в Каспійське море. У Каспійському і Азовському морях створюється кероване осетрове господарство, що включає розведення риб, вирощування і випуск молоді і організацію промислу. На Далекому Сході щорічно вирощують і випускають в море 900-1000 млн. мальків тихоокеанських лососів. Розробляються наукові принципи високоефективного керованого лососевого господарства. Створюються кефалеві господарства до причорномор'я і товарних господарств по вирощуванню форелі і інших лососевих риб на Балтійському морі. Успішно використовуються в марикультурі такі акліматизанти, як стальноголовий лосось і смугастий окунь. Проводяться роботи по вирощуванню тихоокеанських лососів в Каспійському морі і по їх вселенню в Біле море. Ведуться роботи по розведенню і вирощуванню устриць, мідій і гребінців в Чорному, Баренцевому і Японському морях. Здійснюються дослідження і експериментальні роботи по розведенню і вирощуванню трепанга в затоці Петра Великого. Добрі результати отримані при вирощуванні бурої водорості ламінарії (морської капусти) на Далекому Сході. Розробляються методи розведення і вирощування агароносної водорості анфельції в далекосхідних морях, створюються штучні нерестовища для охотського і біломорського оселедця і так далі. За останні роки спостерігається збільшення урожаю і числа об'єктів морської аквакультури. Це пояснюється обмеженими можливостями подальшого розвитку рибальства, створенням морських господарств, розширенням знань в області біологічних основ морської аквакультури, створенням спеціалізованих пристроїв, механізмів і приладів для роботи на підводних господарствах, розробкою біотехніки вирощування ряду кормових і промислових об'єктів. Так, об'єм світової продукції марікультури в 1980 р. перевищив на 2,5 млн. т. таку в 1970 р.

Забруднення водного середовища різними отруйними речовинами радіоактивними відходами, пестицидами, важкими металами,

промисловими і побутовими стоками і т.д. негативно впливає на морську флору і фауну. Об'єкти морської аквакультури приурочені переважно до прибережної зони, яка в першу чергу найбільш схильна до забруднень. Наприклад, в північній частині Тихого океану майже повністю загинула морська трава зостера, що була основним субстратом для нересту оселедця. По деяких оцінках вже тепер в результаті забруднення біопродуктивність океану знизилася більш ніж на 10%, і це зниження переважно торкнулося прибережних зон.

Вельми значущо впливають на біопродуктивність прибережних морських регіонів різні гідротехнічні споруди. Так, під впливом гідробудівництва водний режим Аральського, Каспійського і Азовського морів істотно змінився - зросла солоність; змінився характер весняного паводку. Все це привело до зниження чисельності традиційних для цього моря об'єктів. Зміна гідрологічного режиму Чорного моря супроводжується істотним погіршенням умов проживання мідій, устриць, шпрота і ін. Створення Асуанської дамби на р. Ніл привело до зміни екологічних умов в дельті цієї річки і прилеглих районах східної частини Середземного моря і зменшення їх рибопродуктивності. Такого роду приклади свідчать про велику чутливість об' єктів морської аквакультури до змін умов навколишнього середовища і про необхідність не тільки всесвітнього запобігання такого роду впливів, але і прогнозування можливості їх виникненні при проектуванні і створенні господарств морської аквакультури. Проте багато об'єктів марикультури сприяють очищенню вод від забруднення. Фільтраційні здібності молюсків призводять до зниження рівня забруднення води важкими металами, радіоактивними елементами і іншими шкідливими речовинами. Деякі водорості не тільки добре переносять підвищені рівні забруднення, але і інтенсивніше ростуть. Так, грацилярія відчуває себе краще у водах, забруднених побутовими і сільськогосподарськими скиданнями, а зелена водорость кладофора сприяє видаленню надлишку біогенів і перешкоджає, таким чином, евтрофікуванню лагун.

Аквакультура в Україні традиційно розвивалася, як переважно тепловодна полікультура на основі коропа і китайського комплексу рослиноїдних риб: білого і строкатого товстолобика, і білого Амура (молоддю тих же видів вже близько 40 років регулярно зарибнюються водосховища Дніпровського каскаду). З інших видів риб в колишні роки у відносно невеликих кількостях вирощувалися райдужна форель, канальний сом та бестер - швидкорослий гібрид білуги і стерляді, проте після початку економічної кризи культура цих видів була практично згорнута із-за різкого збільшення собівартості продукції і обвалу купівельної спроможності населення.

Після декількох років безперервного спаду виробництва продукції аквакультури дев'яностих років в даний час намітилася деяка тенденція до створення нових і реконструкції старих рибоводних підприємств.

Останнє пов'язане з тим, що в галузь починає приходити приватний капітал, так вона стає цікавою для тих представників ділових кіл, які прагнуть до створення виробництв на довготривалій основі і готові вкладати гроші в стабільно прибуткові підприємства.

В умовах економічного зростання, яке, хочеться вірити, незабаром наступить, відродження української аквакультури йтиме, як по шляху інтенсифікації традиційного тепловодного рибництва, так і по шляху впровадження технологій вирощування нового нетрадиційного виду риб і безхребетних. Останнє продиктоване світовими тенденціями скорочення об'ємів океанічного промислу, особливо вилову цінних видів риб (ФАО), що веде до звуження асортименту пропонованою на ринках багатьох країн рибної продукції.

Проте впровадження нового виду в аквакультуру в даний час стикається з певними проблемами, пов'язаними з усвідомленням світовою спільнотою загрози, яку можуть таїти в собі чужорідні види- вселенці. Найбільш яскравими прикладами негативного ефекту від неконтрольованого вселення чужорідних видів є випадки, що привели до витіснення аборигенних видів. Так, наприклад, натуралізація в Австралії здичавілого собаки привела до вимирання сумчастого вовка, а занесення в Чорне море черевоногого молюска рапана (Rapana tomassiana) - до практично повного вимирання тут устриць. До тяжких екологічних наслідків все ще може привести натуралізація у водоймищах Північної Америки двох видів дрейсени - Dreissena polymorpha і D.bugensis. Могутнє розповсюдження цих двостулкових у Великих Озерах і деяких річках створило реальну загрозу витіснення багатьох видів аборигенних молюсків, видова різноманітність яких тут у багато разів перевищує таке в Євразії, і серед яких досить високий ступінь ендемізму.

Виходячи з негативного досвіду натуралізації, світовою спільнотою був розроблений і прийнятий цілий ряд угод, направлених на захист і відновлення біорізноманітності. Це перш за все Конвенція ООН про біорізноманітність (Ріо-де-Жанейро, 1992 р.) і Пан-європейська Стратегія охорони біологічної і ландшафтної різноманітності (Софія, 1995 р.), а також „Порядок денний XXI сторіччя”, принципи якої найбільш повно відбиті в книзі „Caring for the Earth”. Ці документи висувають вимогу для країн-учасниць не допускати появу на своїй території чужорідних видів, і навіть по можливості сприяти їх знищенню.

Ще проблематичнішим виглядає поліпшення шляхом акліматизації структури промислових стад квазіприродних водоймищ, таких, як водосховища. Розуміючи, наскільки важко оспорювати положення міжнародних угод, тим більше вже підписаних і ратифікованих Україною, спробуємо сформулювати деякі базові принципи, слідуючи яким можна реально оцінити наслідки попадання чужорідних видів на дану територію (акваторію) у зв'язку з необхідністю ведення господарської діяльності, а не відкидати огульно будь-яку подібну спробу.

Стан світового рибного господарства в останні десятиріччя переконливо доводить, що рибні ресурси морів, океанів і внутрішніх водоймищ не можуть забезпечити зростаюче населення планети харчовою рибною продукцією.

Запаси найцінніших харчових об'єктів промислу знаходяться в критичному стані, а багато об'єктів вже втратили промислове значення. При цьому потреба в харчовій рибній продукції в більшості країн з кожним роком зростає. В цих умовах єдиним надійним джерелом збільшення об'ємів харчової рибопродукції є аквакультура. За даними ФАО, до 2030 року на аквакультуру чи рибництво буде припадати близько двох третин (62 %) світового виробництва рибної продукції. При цьому слід особливо відзначити, що весь цей об'єм доводиться на харчову продукцію, яка реалізується в основному в живому і охолодженому вигляді.

За оцінками ФАО, аквакультура - галузь виробництва продуктів харчування, що динамічно розвивається, і вже в найближче десятиріччя об'єми промислу і виробництва продукції аквакультури будуть однакові.

Умови для розвитку аквакультури в різних районах світу різні. В індустріально розвинутих країнах продукують в основному делікатесну продукцію, що забезпечує високі прибутки. В країнах, що розвиваються, основною задачею є виробництво додаткового тваринного білка. Звідси витікає, що в країнах, що розвиваються, найдоцільнішими об'єктами аквакультури є рослиноїдні або планктоноїдні види, оскільки вони дозволяють отримати найбільшу продукцію з одиниці площі або об'єму води за рахунок природних ресурсів.

Як правило, вартість продукції аквакультури вище вартості морепродуктів, здобутих промислом. Аквакультура не замінить рибальство, але цілком імовірно, що вона доповнюватиме його у міру виснаження природних запасів.

Біологічні ресурси Світового океану і прісноводих водоймищ в останні десятиріччя використовуються в риболовецькому відношенні дуже інтенсивно, що веде до зменшення їх запасів. Так, знизилася чисельність лососів, оселедців, тріски, морських окунів, камбал, крабів, лангустів і багатьох інших найважливіших об'єктів промислу. Об'єм вилову традиційних об'єктів лову наблизився до гранично допустимої величини і навіть проявив тенденцію до зниження, а сумарний вилов морських об'єктів останніми роками наростав за рахунок збільшення добування видів, запаси яких поки що недостатньо інтенсивно використовувалися (минтай, мойва, сардини, сардинелли, ставрида і ін.). Обширні прибережні райони океану в результаті встановлення 200- мильних економічних зон виявилися закритими для промислу багатьох держав. В результаті за останні роки світовий улов риб і безхребетних тварин зріс тільки на 12 млн т, тоді як за попередні двадцять років збільшення об'єму добичі склало більше 45 млн. т.

Використовуючи різні форми активної дії людини на океан і його організми з тим, щоб підвищити природну рибопродуктивність і створити морські плантації і ферми для вирощування гідробіонтів, можна значно збільшити об' єми продукції водоростей, безхребетних і риб.

В даний час визначилися різні форми цілеспрямованої дії людини на багатьох мешканців морів і океанів і на оточуюче їх середовище з тим, щоб одержувати більш високі урожаї. Створився новий напрям в рибному господарстві, значно більш багатогранніший, ніж рибництво в прісноводих водоймищах - морська аквакультура.

Перспективними є морські господарства з інтенсивною циркуляцією води, регульованим температурним і сольовим режимами, які дозволяють на невеликій площі одержувати високі урожаї.

В межах прибережної зони, переважно на піщаних і мулистих ґрунтах, створюють штучні підводні рифи - своєрідні укриття для риб, безхребетних і водоростей, сприяючі підвищенню продуктивності прибережних районів. Створюються штучні нерестовища для морських риб (оселедець, сайра, тунець, і ін.) та безхребетних, відтворювання яких обмежено недостатністю природних субстратів.

Аквакультура - розведення і товарне вирощування водних організмів в контрольованих умовах - може стати неоцінимим джерелом продуктів харчування для населення. Водні організми володіють не тільки високою продуктивністю, але і є джерелом цінного білка. Крім того, деякі водні організми можуть ефективніше засвоювати корм, ніж жуйні тварини, домашні птахи і навіть свині. До того ж риби- фільтратори і молюски харчуються мікрозоопланктоном, який безпосередньо в їжу людиною не вживається.

Аквакультура не обмежується тільки виробництвом продуктів харчування. Заводське відтворювання століттями забезпечувало любительське рибальство, поповнюючи природні запаси риб, і в майбутньому його роль зросте, особливо у зв'язку з погіршенням умов навколишнього середовища. Кормові організми культивують, як для спортивних цілей, так і з промисловою метою. В деяких країнах розведення декоративних риб і рослин є важливою галуззю господарства. Перли вирощують у відповідних видах молюсків, а срібного карася (Carassius auratus) і деякі інші види риб культивують в промислових масштабах, як об'єкти для різних досліджень.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >