< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вплив освітленості, рівня води і водообміну.

Світло є одним з обов'язкових умов існування водних організмів. Освітлення впливає на обмін речовин, добовий режим активності, ритм живлення і ін. У природному середовищі риби мешкають при різному світловому режимі: у верхніх освітлених шарах горизонту, при смерковому освітленні і в повній темноті. Освітленість має велике значення для розвитку риб. У багатьох видів риб нормальний хід обміну речовин порушується, якщо розвиток проходить в невластивих їм світлових умовах. Так лососеві риби в природних умовах відкладають ікру в нерестові горби, де немає освітленості. У зв'язку з цим при інкубації ікри на рибоводних заводах необхідно підтримувати умови близькі до природних. Освітленість впливає на дозрівання статевих продуктів риб. У деяких видів при посиленому освітленні дозрівання відбувається раніше, ніж при нормальному світлі. У риб, нерест яких проходить при смерковому освітленні, яскраве світло, після стимулювання дозрівших статевих залоз, приводить до уповільнення завершальних етапів гаметогенезу. Сезонні зміни інтенсивності освітлення визначають хід статевого циклу у риб. У тропічних риб (тиляпія) розмноження відбувається протягом всього року, у риб помірних широт тільки в певний час, що пов'язане із змінами освітленості протягом року.

Рівень і швидкість течії води

Рівень і швидкість течії води також грають певну роль в житті риб. Швидкість течії залежить від рівня води в річці. При підвищенні рівня збільшується і швидкість течії. Навесні під час паводку, коли проходить нерест більшості видів риб, рівень води в річках порівняно високий. Вода в цей час розливається по всій заплаві. У цей період умови найбільш сприятливі для ембріонального і постембріонального розвитку. Тому при підрощуванні і вирощуванні молоді рівень води в рибоводній ємкості не повинен перевищувати 0,3—0,4 іноді 0,5 м.

Молодь риб зазвичай знаходиться на ділянках річки, що примикають до берега, де швидкість течії невелика. У міру росту молоді і зниження в річці швидкості течії, розширюється займана нею акваторія, і в кінці повені молодь можна зустріти і на інших ділянках річки. Скат молоді проходить одночасно із зниженням рівня води.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >