< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Профілактична дезінфекція і дезінвазія ставів та рибоводного інвентарю.

Ці заходи направлені на придушення і знищення, як збудників заразних хвороб, так і проміжних господарів, паразитів і ворогів риб. На ефективність цих робіт великий вплив роблять температура, концентрація дезінфектанта, його якість і спосіб внесення.

У рибоводних господарствах, як дезінфектанти зазвичай використовують негашене і хлорне вапно, формальдегід, а також застосовують термічну обробку: кип'ячення, обпалення над полум'ям. Необхідно звертати увагу на умови зберігання і якість дезінфектантів. Негашене вапно (СаО) повинне зберігатися в сухому приміщенні. Дезінфекцію ставів рекомендується проводити при температурі води не нижче 100С, оскільки чим вище температура розчину, тим сильніше його дія на мікроорганізми. Подрібнене негашене вапно, розсіяне по мокрому ложу ставка, з' єднується з водою, утворюючи вапняне молоко. Вапняне молоко витримують в ставку протягом 10 діб. Норма внесення негашеного вапна 25 ц/га.

Дезинфікуюча дія хлорного вапна основана на здатності в ході реакції виділяти хлор і вільний кисень, що володіють сильною бактерицидною дією. Хороше за якістю хлорне вапно містить від 25 до 30 % активного хлору. Хлорне вапно вносять по мокрому ложу тількищо спущеного ставка у вигляді сухого порошку. Норма внесення хлорного вапна 3-5 ц/га. Укоси гребель, гідроспоруди дезинфікують 10 %-ним розчином. Потужним і більш екологічним дезинфікуючим засобом є промороження і висушування ложа ставка. Для дезинфекції знарядь лову, рибоводного інвентаря застосовують також 2-4 %-ний розчин формаліну. Збудники паразитарних хвороб (іхтіофтиріуси, триходини, дактилогіруси, гідродактилюси), а також збудники інфекційних захворювань, наприклад Aeromonas hydrophyla, гинуть в 2 %-ному розчині формальдегіду через 10-15 хв. Живорибні машини і вагони для перевезення риби промивають водою від слизу і грязі, потім дезинфікують 20 %-ним розчином свіжого гашеного вапна. Після цього знову промивають чистою водою.

Для знезараження ставкової води, що поступає в інкубаційні цехи, використовують бактерицидні установки, забезпечені джерелом ультрафіолетової радіації. Окрім них для профілактики сапролегніозу ікру можна обробляти малахітовим зеленим, діамантовим зеленим тощо. У господарствах індустріального типу і установках замкнутого водопостачання проводять водопідготовку, що включає оптимізацію водного середовища, у тому числі і її знезараження.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >