< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Технологія вирощування коропа в полікультурі з сомовими рибами.

Спільне вирощування мирних і хижих риб показало високу рибоводну ефективність даного методу. Кращі рибоводні результати отримані при вирощуванні дволіток звичайного (європейського) сома в полікультурі з коропом і білим амуром. При їх спільному вирощуванні на природній кормовій базі не спостерігалося явної конкуренції в харчуванні, так вони освоювали різні трофічні ніші.

При задовільному гідрохімічних режимі сом може нагулюватися в невеликих за площею ставах і навіть ямах, каналах і кар'єрах. Він теплолюбний, харчується малоцінною рибою, жабами, пуголовками; утилізуючи малоцінну рибу, він одночасно підвищує і продуктивність основного об'єкта полікультури - коропа. Для господарств з нагульними площами в 100-200 га потрібно 10-30 тис.екз. однорічок сома і 2-4 пари плідників, що нерестяться безпосередньо в нагульних ставах, що дозволяє отримувати від 100 до 200 ц. товарного сома при мінімумі матеріальних витрат. Дуже ефективно сома використовують в нагульних ставках для утилізації дрібної малоцінної риби, яка є конкурентом в харчуванні інших цінних видів ставових риб. Сом переходить на споживання дрібної смітної риби вже при масі 100-150 г. Щільність посадки європейського сома у стави при масі 0,1-2 кг повинна становити від 100 до 50 екз/га.

Для товарного вирощування європейського сома можна використовувати стави, основним призначенням яких є вирощування коропа і рослиноїдних риб. Щоб уникнути поїдання сомами цінних видів риб, однорічок сома вирощують з дворічками коропових риб. Щільність посадки однорічок сома становить 60-120 екз./га. Вихід дволіток восени - 95 %.

В умовах південних областей в якості об'єкта полікультури перспективно використання канального сома.

Цьоголіток канального сома вирощують в невеликих (до 10 га) ставах. Щільність посадки личинок дорівнює 50-75 тис.екз./га. Середня маса цьоголіток - 15-20 г., рибопродуктивність становить 7,5 ц/га. Допускається вирощування їх в полікультурі з цьоголітками білого товстолоба з розрахунку 30-40 тис./га. Товарних дволіток і триліток канального сома вирощують в полікультурі з білим і строкатим товстолобами і великоротим буффало.

3.2. Інтенсивні технології при вирощуванні сомових.

Сом звичайний, або європейський сом (Silurus glanis Linnaeus, 1758), - крупна прісноводна риба без луски, родини сомових, ряду сомоподібних. Сом, як теплолюбний вид є об'єктом індустріальної аквакультури при вирощуванні в садках або басейнах. Живиться смітною рибою, відходами від рибообробки, жабами, пуголовками, водяними комахами (рис. 3.2.1.).

Сом звичайний - Silurus glanis L

Рис. 3.2.1. Сом звичайний - Silurus glanis L.

Швидкоростуча риба. Відрізняється смачним м'ясом. Статевої зрілості він досягає на 3-4-у році життя. Для рибництва найбільш придатні плідники, що вирощені в ставах. Перед нерестом плідників посилено годують дрібною рибою. Оптимальною вважається маса плідників 5-10 кг. Для природного нересту використовують зимувальні або маточні ставки. Як субстрат використовують кореневища верби. Нерест проходить навесні або на початку літа при температурі 20-220С.

Нерест парний. Відносна плодючість складає 9-18 тис. ікринок на 1 кг маси самки. Ікра клейка, діаметром 2-3 мм. Тривалість ембріонального розвитку 60-80 градусо-днів. Личинки, що вилупилися, мають довжину 6,8-7,2 мм. Перехід на активне живлення починається в 5-7 діб. Підрощують личинок сома в малькових ставах при щільності посадки 250-300 тис.екз./га. За 30 діб підрощування молодь досягає маси 2-5 г. Після підрощування молодь сома вирощують спільно з іншими рибами, наприклад коропом, до маси 20-30 г.

З початку викльову молодь переводять в басейни. Щільність посадки її в басейни в перші два тижні підрощування становить 60-120 тис.екз./м3. Після закінчення підрощування молодь має масу 20-25 міліграм і її можна пересаджувати в стави. При подальшому підрощуванні молоді щільність посадки зменшують до 30-60 тис.екз/м3. Через 3 тижні молодь досягає маси 1-2 г. Кормом для них є зоопланктон. Потім починають давати рибу. При підрощуванні можливе використання сухого корму.

Окрім природного нересту при відтворенні сома використовують також і штучне запліднення. Для штучного відтворення найбільш перспективними є плідники сома у віці від 5 до 9 років. Відносно невелика вага (до 10 кг) таких особин не створює незручностей для роботи в процесі рибоводних операцій. Відловлювати виробників необхідно в березні-квітні при температурі води 100С, ремонтних риб - в літній період для отримання потомства на наступний рік.

Перед початком отримання статевих продуктів від плідників сома в садки при температурі води 18-200С висаджують плідників з розрахунку 1 риба на 1-2 м2. Перед отриманням статевих продуктів проводиться анестезія риб.

Для стимуляції статевих продуктів застосовують метод гормональної ін'єкції: при температурі води 23-240С самкам вводять гіпофіз з розрахунку 4-4,5 мг на 1 кг маси тіла, самцям - 3-4 мг гіпофіза на 1 рибу. Ікру можна отримувати у приспаних самок. Сперма трохи рідкувата, молочно-білого кольору.

Для овуляції потрібно 20-22 год.

Ікру необхідно відбирати невеликими порціями по 100-200 г. і відразу осіменити її отриманою спермою в об'ємі 2-3 мл. У самців молока беруть за допомогою шприца. Для отримання більшої кількості сперми у самців розкривають черевце. Ікру і сперму ретельно перемішують, додаючи 0,65-% фізіологічний розчин в співвідношенні 10:1. Через 2 хвилини ікру поміщають в інкубаційний апарат (апарат Вейса або лотковий інкубатор). У нього поміщають 100-150 г ненабряклої ікри. В ході інкубації проводять обробку ікри малахітовим зеленим.

Слід пам'ятати, що ікра сома дуже чутлива до механічного впливу, тому дану операцію краще проводити за допомогою барботування (пропускання дрібних бульбашок повітря через знеклеюючий розчин) в апаратах Вейса або ВНІІПРХа. Необхідно враховувати, що за 8-10 год. перед вилупленням ікра знову розбухає і займає в апараті подвійний об'єм. Профілактичні заходи слід проводити регулярно, мертву ікру, яка опустилася на дно апарату Вейса, необхідно відбирати за допомогою сифона або груші.

Після вилуплення предличинок з апарату відбирають за допомогою сифона у садок розміром 30*40*60 см при витраті води 2-4 л./хв поміщають 10-20 тис. предличинок, де їх утримують 4-5 діб (в цей час їх вік становить 7-19 діб). При переході личинок на активне живлення їх переносять в басейни або лотки.

Кращим посадковим матеріалом для підрощування в садках є молодь сома з середньою масою тіла вище 10 г. Отримання таких риб можливо в ході підрощування в басейнах і годівлі високобілковими гранульованими комбікормами. Личинки і молодь сома характеризуються високою сприйнятливістю до бактеріальних інфекцій і паразитарних хвороб, що вимагає частого застосування профілактичних і лікувальних процедур. Ризик захворювань сома можна зменшити, якщо підтримувати високу температуру води (вище 280С) під час підрощування. Така температура, з одного боку, забезпечує високий темп росту риб, а з іншого боку, лімітує або ж унеможливлює розмноження деяких небезпечних для сома хвороботворних найпростіших. Головною перевагою вирощування сома в замкнутих установках є можливість управління умовами підрощування (підтримання високих температур води), контролювання поїдання корму, а також спостереження за станом здоров'я риб.

Дуже суттєвим фактором, що впливає на успішні результати підрощування сома в замкнутій системі, є максимальне затемнення басейнів. Для личинок і молоді інтенсивність освітлення повинна складати менше 0,01 люкса, а для великих риб - менше 0,1 люкса.

При вирощуванні сома в установках замкнутого водопостачання можна виділити три етапи:

  • - підрощування личинок до стадії ювенальної молоді;
  • - підрощування ювенальної молоді до стадії підрощеної молоді;
  • - вирощування підрощеної молоді до отримання товарної риби.

На першому етапі метою підрощування личинок є отримання

молоді з середньою масою тіла 1 г. Личинок, що вилупилися

витримують, як правило, в приймачах, де відбувається резорбція вмісту жовткових мішечків, після чого їх починають годувати комбікормом. Личинок можна утримувати і підрощувати також у спеціальних кошах, в цьому випадку зменшуються витрати праці і втрати риб під час підрощування. Щільність посадки на першому етапі не повинна перевищувати 20 тис.екз./м2.

Після вилуплення личинок температуру води підвищують до 300С і підтримують на цьому рівні. Насичення води киснем складає більше 80 %. Годівлю личинок починають на 4—5-у добу після вилуплення, годують в основному живими кормами (личинками комах і черв'яками).

Протягом перших 3—5 днів після вилуплення личинки сома уникають світла і концентруються в найбільш затемнених місцях, в момент, коли у них з'являється здатність приймати екзогенну їжу, вони розсіюються по всьому басейну, плаваючи в пошуках корму.

На даному етапі підрощування найкраще використовувати сухі гранульовані комбікорми із вмістом більш 50 %, а жиру — менше 20 %. Личинки сома не вимагають згодовування натурального корму, але встановлено, що їх ріст на змішаному раціоні (гранульований комбікорм + морожений зоопланктон) відбувається значно швидше. Найкращі результати можуть бути досягнуті при застосуванні цілодобової годівлі за допомогою автоматичних годівниць. Спочатку добовий раціон, що складається з сухого корму, повинен становити близько 30 % від маси тіла риб. Личинки сома на першому тижні підрощування споживають корм головним чином біля стінок басейнів, тому дуже важливо в цей період добре їх затемнити. На початку годівлі середня маса тіла личинок сома дорівнює 14—16 мг, після 14—16 днів підрощування молодь досягає маси тіла 1 г, а виживаність становить 70—85 %.

Молодь сома при оптимальних умовах росте дуже швидко і добре засвоює сухий комбікорм. Після досягнення маси 1 г. проводять сортування молоді на дві групи.

Щільність посадки на цьому етапі підрощування становить 3 тис.екз./м2, температура води становить 26—280С. Приблизно на 60-й день підрощування необхідно розрядити щільність посадки до 500—1000 екз./м2. Після 100—120 днів після вилуплення личинок молодь досягає середньої маси тіла 100 г, після чого проводиться сортування. Виживаність на етапі від 1 до 10 г. залежить головним чином від того, як сом перенесе інвазію паразитів. У сприятливих умовах вона може перевищити 90 %, і подібна картина спостерігається на наступному етапі підрощування, тобто від 10 г. до 100 г.

На останньому етапі вирощування молоді сома планується отримувати товарну рибу з середньою масою 1,2—1,5 кг. Відсортовану по величині молодь сома поміщають в басейни при щільності посадки 100—200 екз./м2. Годівля риб проводиться гранульованими комбікормами (вміст білка більше 45 %, жиру — менше 16 %). Весь виробничий цикл від личинок до товарної риби при оптимальних умовах підрощування може тривати 7—8 місяців. Особини з середньою масою тіла 1,1 кг відмічаються на 215-й день годівлі, а кінцева біомаса може доходити до 150 кг./м2.

Європейський сом через його сприйнятливість і високу чутливість до ектопаразитів завжди вважався складним видом для тривалого вирощування. Це пояснюється відсутністю луски на тілі, через що шкіра сома уразлива для ектопаразитів. Тому під час підрощування дуже важливо підтримування оптимальні умови і постійний контроль за станом здоров'я риб.

Особливо небезпечним є період між 4-ою і 7-ою добою, коли можуть з'явитися особини з ушкодженнями хвостової частини тіла (білі плями і рани від укусів). Відбувається це, вірогідно, тому що саме в цей час на щелепах риб з'являються вже виразні зуби, які стирчать навіть зовні рота. У другій небезпечний період (між 11-ою і 14-ою добою підрощування) у риб відзначаються роздуті зяброві кришки, це пов'язано з розмноженням бактерій у воді. Профілактичні ванни, що проводяться з використанням хлораміну (10 г./м3), попереджають розвиток цих симптомів і обмежують втрати.

Зазвичай європейський сом з масою тіла більше 5 г. часто піддається інвазиям іхтіофтиріозу. Дуже важливо виявити присутність паразитів якомога раніше. Тільки в такому випадку, застосовуючи рекомендовані лікувальні ванни, можна розраховувати на більш м'яке протікання хвороби і риб вдасться швидко вилікувати. Тому спостереження за станом здоров'я риб слід проводити регулярно, принаймні два рази на тиждень. Цього паразита найлегше помітити при яскравому освітленні на рибах, що споживають корм при стінках басейнів. Особливо ретельний огляд повинен бути проведений у разі загибелі риб або якщо помічені ослаблені особини. Після ефективного лікування у риб зберігається опірність до його реінвазії на період часу в кілька тижнів. Зазвичай чергові спалахи мають слабовираженний характер і легше піддаються лікуванню.

Розроблена технологія підрощування дозволяє культивувати цей вид в замкнутій системі. Однак з економічної точки зору краще зосередитися тільки на виробництві посадкового матеріалу, призначеного для подальшого підрощування в ставках або в садках. Багаторічний досвід показує, що оптимальним варіантом є екземпляри вагою 10 г.

Товарних сомів вирощують в основному як додаткову рибу при щільності посадки 50-100 екз./га. Середня маса дворічного сома коливається від 700 до 1100 г.

Канальний сом. Цінність канального сома як об'єкту рибництва визначається його хорошим ростом, здатністю пристосовуватися до різних умов вирощування, у тому числі до високої щільності посадки, а також відмінними смаковими якостями. Природний ареал розповсюдження канального сома - східні та центральні райони США, зокрема басейн р. Міссісіпі. З 1972 року акліматизований у південних районах колишнього СРСР. Також був акліматизований у Європі. Це об'єкт не лише промислу, але і аматорського і спортивного рибальства.

Канальний сом (Ictalurus punctatus) - теплолюбива риба (рис. 3.2.2.). Температурний оптимум складає 25-300С, що обмежує можливість його вирощування. Великі перспективи має вирощування канального сома в умовах індустріальних господарств.

Канальний сом - Ictalurus punctatus

Рис. 3.2.2. Канальний сом - Ictalurus punctatus

Канальний сом є перспективним об'єктом індустріальної аквакультури. Основні методи підвищення ефективності вирощування канального сома - вирощування в ставках і басейнах. До недоліків ставового вирощування відносяться складність контролю і повна залежність від умов зовнішнього середовища. При нестійкій погоді

нерест канального сома вкрай розтягнутий. З пізніх личинок практично неможливо виростити повноцінних цьоголіток.

Вирощування ремонтного матеріалу і витримування плідників. При вирощуванні племінного матеріалу в ставах рекомендується наступна маса: цьоголітки - 30-50 г, дволітки - 400-500, трилітки - 1000-1200, чотирьохлітки - 1500-2000 г.

Ремонтний матеріал і плідників можна вирощувати разом з племінним матеріалом товстолобів і буффало. Щільність посадки личинок при вирощуванні племінних цьоголіток не повинна перевищувати 20 тис. екз./га., одноліток - не більше 1000 екз./га., риб старших вікових груп - 500-700 екз./га.

Основний відбір в маточне стадо проводять серед плідників, що вперше дозріли. Визначальною ознакою є вираженість статевих ознак. Відбір на ранніх стадіях розвитку не проводять, а обмежується вибраковуванням тих, що відстали в рості, травмованих і спотворених особин. У канального сома самці стають більшими за самок вже на першому році життя, тому відбір найкрупніших особин на стадо без врахування цієї обставини може призвести до диспропорції в співвідношенні статті.

Канальний сом дозріває у віці 2-3 років, але для отримання потомства доцільніше використовувати рибу у віці 4-5 років. Плідників в маточному стаді використовують до 11-12 років. Співвідношення самців і самок становить 1:1. Оскільки з дуже крупними особинами важко працювати, для відтворення використовують особин масою не більше 5-6 кг.

При визначенні розміру матточного стада необхідно враховувати, що частина самок може виявитися не готовою до нересту або дати не цілком доброякісну ікру. Тому слід мати резерв самок не менше 50 %. Через травматизацію в період нерестової кампанії відхід плідників складає близько 10-15 %. Цей показник і визначає величину щорічного поповнення маточного стада.

Плодючість канального сома невелика. Так, від молодих самок можна отримати до 10 тис. личинок, а від самок більш старшого віку - до 20 тис. личинок, що перейшли на активне живлення.

До початку нерестової кампанії плідників витримують в зимувальних ставах. Годівля - найважливіший процес в розведенні канального сома, оскільки він впливає на терміни нересту, кількість і розміри ікри, агресивність самців, загальний стан плідників і їх статевих продуктів. При низьких температурах плідників годують лише в теплі дні. Як тільки температура підніметься вище 130С, корм дають з розрахунку 2-3 % загальної маси риби. Потрібно, аби основну частину раціону складали корми тваринного походження.

Весною плідників пересаджують із зимувальних ставів в стаки для переднерестового витримування або висаджують в нерестові стави. При цьому проводять відбір за статевою ознакою і ступінню готовності до нересту. За дві доби до вилову припиняють годувлю риби, аби точніше визначити ступінь розвитку гонад.

Визначення статі у плідників канального сома не викликає особливих затруднень. Самці, як правило, більші, відрізняються від самок темним забарвленням, коротшою і ширшою головою. Характерною відмінною ознакою є наявність у самців урогенітального сосочку, який є щільним випинанням тканини, розташованим позаду анального отвору. Самки мають добре виражене м'яке черевце, а статевий отвір у них запалий. Під час відбору (бонітування) самок залежно від ступені готовності до нересту ділять на 3 групи, а самців - на 2.

У самок в першу групу відбирають особини, що найбільш підготовлених до нересту і мають добре виражене м'яке черевце. У другу групу потрапляють самки з аналогічними, але менш яскраво вираженими ознаками. Використовують їх в другу чергу. Самок, віднесених до третьої групи, з погано вираженими статевими ознаками, для відтворення не використовують. Самців, що добре підготовлені до нересту і мають чітко виражені статеві ознаки, відносять до першої групи і використовують у відтворенні. До другої групи відносять самців, не готових до нересту.

Для переднерестового витримування придатні ставки площею 0,10,2 га, глибиною 1,5-2,0 м. Самців і самок розсаджують по окремих ставах при щільності посадки не більше 1000 екз./га.

Нерест канального сома. У природних водоймищах нерест канального сома відбувається при температурі 20-230С. Терміни проведення робіт по отриманню потомства багато в чому залежать від методу проведення нересту. Відомо 3 методи: ставовий, садковий і акваріумний.

Ставовий метод найбільш простий. У невеликих за площею і порівняно глибоких (середня глибина 1,5—1,8 м) ставках встановлюють штучні нерестові гнізда (молочні бідони, дерев'яні або металеві бочки, каністри та ін.), які за допомогою дерев'яних колів прикріплюють горизонтально на відстані 5-7 м від берега отвором до центру ставу на глибині 50-70 см. У ставок висаджують самців і самок за співвідношенням 1:1 (до 100 пар на 1 га). Оскільки нерест канального сома розтягнутий, гнізда можна використовувати неодноразово. Одне нерестове гніздо встановлюють з розрахунку на 2 пари. Перед нерестом між самцями можуть виникати бійки, які інколи закінчуються серйозними травмами, а інколи і загибеллю одного з суперників. Коли пара визначилася, вона вибирає гніздо.

Після посадки риб на нерест гнізда перевіряються 2-3 рази в тиждень, що дозволяє визначити результати нересту. При перевірці слід бути обережним, оскільки під час нерестового та інкубаційного періодів самець часто стає агресивним і може навіть вкусити людину, яка необережно суне руку в гніздо, що охороняється.

Під час нересту самка відкладає декілька шарів клейкої ікри, а самець запліднює кожний шар окремо. Весь процес може тривати до 12 год. Після закінчення нересту самець відганяє самку і піклується про потомство.

Вільних ембріонів забирають з гнізд і поміщають в проточні лотки або ванни, де їх витримують до переходу на активне живлення. Для вилучення ембріонів бідон виносять на берег і вміст переливають у відра.

Ставовий метод, не дивлячись на певну простоту, має ряд недоліків, основним з яких є залежність від погодних умов. Складний також і контроль за проходженням нересту.

Садковий метод заснований на використанні садків, виготовлених з дерева, дротяної сітки або відгороджених ділянок ставу. Розміри садків можуть бути від 1,2*2,4 до 1,8*3,6 м, глибина - до 1 м. Садки обладнують нерестовими гніздами і в кожне гніздо висаджують по парі плідників. Цей метод спрощує контроль за ходом нересту, дозволяє використовувати спеціально підібрані пари і швидко відсадити риб, що віднерестилися.

Акваріумний, або басейновий, метод найбільш досконалий, оскільки забезпечує максимальний контроль за всіма етапами нересту і дозволяє підтримувати оптимальні температурний і гідрохімічний режими. Для проведення нересту використовують акваріуми місткістю 200 л, звичайні ванни або басейни. У них підтримують температуру 25300С і забезпечують вміст кисню не менше 5 мг/л. В басейнах встановлюють водообмін із розрахунку 10-14 л/хв.

При нересті в акваріумах плідникам проводять ін'єкції хоріонічного гонадотропіну, що дозволяє проконтролювати терміни нересту і отримати одновікову і однорозмірну молодь, вберегти її від виїдання батьками.

Нерестові пари підбирають таким чином, щоб самець був дещо більше самки. Якщо одна з риб недостатньо підготовлена до нересту, виникає ситуація, при якій готова до нересту особина (самець чи самка) веде себе по відношенню до непідготовленого до розмноження партнера агресивно, за короткий термін може завдати йому серйозних травм. Необхідно постійно стежити за ходом нересту і в разі виникнення конфліктної ситуації відловити з ванни непідготовлену до нересту рибу і сформувати нову пару.

При басейновому вирощуванні застосовується гормональна стимуляція дозрівання плідників, що дозволяє прискорити початок нересту приблизно на два тижні. Для стимуляції плідників використовують гіпофізи сазана, ляща, рослиноїдних риб, звичайного сома, а також хоріогонічний гонадотропін.

Самкам роблять дробні (триразові) ін'єкції. Інтервали між першою і другою ін'єкцією 12-24 год., між другою і третьою - не більше 12 год. Самцям роблять одну ін'єкцію одночасно з третьої ін'єкцією самкам. Найбільш результативно введення наростаючої кількості гормону. При роботі з самками масою 1,5-4 кг. ефективні такі дозування гіпофізу: 1-а ін'єкція - 1,5-3 мг. на рибу; 2-а ін'єкція - 3-6 мг. на рибу; третя ін'єкція - 10 мг/кг маси риби. Для самців цілком достатньо ввести 5-10 мг гіпофізу на рибу.

Для зниження інтенсивності запальних процесів, пов'язаних з травматизацією, при кожній ін'єкції вводять по 100 тис.М.О. пеніциліну, розведеного у фізіологічному розчині, на якому готується суспензія гіпофізу або розчин хоріогонічного гонадотропіну.

Для канального сома характерна складна поведінка, він агресивний при охороні території. При скупченому утриманні в преднерестовий період між статевозрілими рибами відбуваються жорстокі сутички, в яких соми нерідко завдають серйозні, нерідко смертельні травми. Бійки спостерігають при спільному утриманні самців і самок, тому до третьої ін'єкції самки і самці утримуються роздільно (у ваннах або садках- нерестовиках для рослиноїдних риб). Після третьої ін'єкції роблять підбір пар, риб поміщають у ванни або акваріуми, які необхідно закривати добре закріпленими кришками, так як під час нересту риба поводиться неспокійно і може вистрибувати.

Нерест починається зазвичай через 16-20 годин після третьої ін'єкції і триває кілька годин. Після закінчення нересту самок відловлюють і висаджують на річний нагул, самці залишаються у ваннах і охороняють ікру. При використанні добре підготовлених до нересту плідників, ікру відкладають не менше 80 % пар.

Зазвичай самці добре справляються з турботою про потомство. У кладках, де ікра має високий відсоток запліднення, відходу в процесі інкубації майже не спостерігається. У той же час нерідкі випадки, коли самці знищують (поїдають) кладки, причому з ікрою, яка нормально розвивається. Явище це іноді пояснюється впливом абіотичних факторів (різкі коливання температури, шум і т.д.). Однак факти знищення самцями кладок спостерігаються і при наявності цілком сприятливих абіотичних умов. Швидше за все, таке аномальна поведінка самців пояснюється поганим фізіологічним станом, яка є наслідком неповноцінної годівлі.

Тривалість ембріонального розвитку канального сома в залежності від температури коливається від 5 (при 28-300С) до 10 діб (при 21-240С). Після завершення вилуплення ембріонів самців відловлюють з ванн і висаджують у стави на літній нагул або ж залишають для повторного нересту з іншими самками.

Витримування вільних ембріонів. Вільних ембріонів поміщають в склопластикові лотки при щільності посадки 50-70 тис.екз./м3. Перехід на зовнішнє живлення відбувається при сприятливій температурі на 3-4-у добу після вилуплення, цей момент збігається з наповненням плавального міхура повітрям. Вихід личинок після витримування в лотках - до 90 %. Витрата води складає 0,01 л/с на 1 тис.екз.

Допускається витримувати личинок в рибоводних місткостях місткістю 0,2 м3 при витраті води 0,16-0,23 л/с. Щільність посадки личинок на витримування становить 150 тис.екз/м3.

Підрощування личинок канального сома також доцільно проводити в контрольованих умовах - в склопластикових лотках об'ємом 1,5 м3 (4,55^0,75x0,57 м). На подачі і скиді води встановлюють фільтри з капронового сита № 17-19 (на початку етапу) і № 7 (наприкінці етапу). Витрата води дорівнює 15-20 л/хв., або 0,02-0,03 л/с на 1 тис.екз., рівень води становить 0,4 м, щільність посадки - до 30 тис.екз/м3, тривалість підрощування - до 10 діб, оптимальна температура води 27-290С, виживаність 80 %.

При досягненні личинками маси 100 мг щільність посадки знижують до 5 тис.екз/м3 і продовжують підрощувати до маси 1 г. Тривалість вирощування молоді від маси 100 мг. до 1 г. становить 40-45 діб, виживаність 90 %.

Вирощування молоді. Цьоголіток канального сома вирощують в невеликих за площею ставах, куди вносять органічні добрива з розрахунку до 10 т/га. Стави наповнюють водою за 5-7 діб до посадки личинок. Щільність посадки складає 50-75 тис/га. Середня маса цьоголіток 15-20 г. Рибопродуктивність становить до 750 кг.

Цьоголіток канального сома вирощують в монокультурі. Допускається вирощування їх в полікультурі з цьоголітками білого товстолобика.

При вирощуванні молоді канального сома особливу увагу слід звертати на годівлю риби. Використовують корми, що застосовуються при вирощуванні цьоголіток форелі. У перший період корми задають за поїданням, потім з розрахунку не більше 5-6 % маси риби.

Вирощування дволіток. Для їх вирощування використовують стави площею до 10 га з добре спланованим ложем.

Основним методом інтенсифікації є годівля. Природна кормова база має другорядне значення. Енергетична цінність повинна складати не менше 2257 кДж/кг, мінімальна кількість білку - 32-33 %. Обов'язковим є введення в раціон рибної муки.

Щільність посадки одноліток складає до 5 тис/га.

Рибопродуктивність при цьому досягає 1,5-2,0 т/га, середня маса дволіток - 400-500 г.

За несприятливих погодних умов і використання дрібного посадкового матеріалу частина дволіток може не досягти товарної маси. У таких випадках доцільно вирощувати триліток канального сома. Щільність посадки дволіток масою 100-150 г повинна складати до 4 тис/га. Рибопродуктивність при такому варіанті вирощування наближається до 3 т/га. Середня маса досягає 800-1000 г.

Товарних дволіток і триліток можна вирощувати в полікультурі з білим і строкатим товстолобиками і з великоротим буфало, що дозволить збільшити рибопродуктивність до 4 т/га.

Басейновий і садковий методи вирощування канального сома. Вирощування і витримування племінного матеріалу проводять в садках розміром 12-24 м2. Глибина занурення -2 м. Племінний матеріал відбирають з товарних дволіток. Щільність посадки дволіток становить 85-100 екз./м2, старших вікових груп ремонтного матеріалу - 50, плідників - 20-30 екз./м2. Для боротьби з обростанням в садках підсаджують дволіток коропа (5-10 екз./м2), а в літній період і тиляпию (20 екз./м2). Використовують гранульовані комбікорми, а також пастоподібні корми: фарш з риби або суміш, що складається з 80 % селезінки і 20 % рибної муки, в обох випадках додають 1 % форелевого преміксу. Пастоподібні корми складають 20-30 % раціону. У переднерестовий період кількість пастоподібного корму збільшують до 40-50 %. В період літнього вирощування раціон складає 4-5 % від маси риби.

Сигналом готовності риб до нересту є їх агресивність. Радикальним засобом, що дозволяє в короткий термін заспокоїти плідників, є збільшення щільності посадки в садках в 5-10 разів. Хорошим методом вважається також перенесення садків в ту частину водойми, де температура води на 3-40С нижча. У садках застосовують ті ж методи розведення канального сома, що і в ставах.

Сприятливий температурний режим забезпечується подачою підігрітої води з водойми-охолоджувача. Кладки ікри можна залишати в нерестових гніздах до вилуплення ембріонів або переносити на інкубацію в апарати "Дніпро" або "Амур".

Личинок підрощують в склопластикових лотках при щільності посадки до 30 тис./м3. Тривалість підрощування складає 10 діб. Кінцева маса підрощених личинок звичайний близько 100 міліграм. Годують їх в залежності від з'їдання корму - 10-12 раз на добу. Як корм використовують живий зоопланктон, пастоподібний корм (селезінку). При досягненні личинками маси 100 міліграм щільність посадки знижують до 5 тис/м3 і продовжують підрощувати до маси 1 г. Тривалість підрощування складає 40-45 діб. У цей період відсоток живого корму може бути зменшений до 20 %, а основними компонентами раціону стають стартовий і пастоподібний корми. Молодь масою більше 1 г переносять в садки.

Вирощування цьоголіток в садках проводять в 2 етапи: перший - вирощування молоді від 1 до 5 г, другий - від 5 до 15-20 г. Щільність посадки на першому етапі 2,5 тис./м2, на другому - 1 тис./м2. Величина раціону на першому етапі становить 6-10 %, на другому - 5-6 %. Тривалість першого етапу вирощування коливається в межах 30-45 діб, а другою триває до закінчення вегетаційного періоду.

Для вирощування цьоголіток можна використовувати басейни і сітчасті садки. Оптимальна площа басейну до 20 м2, рівень води в басейнах 0,8-1 м. Щільність посадки на початковому етапі становить 3 тис.екз/м3, по досягненні молоддю маси 5 г. проводять сортування і щільність посадки знижують до 0,8 тис.екз./м3. Виживаність цьоголіток становить 80-85 %. Тривалість вирощування цьоголіток близько 120 діб при оптимальній температурі води 27-290С.

При використанні садкового методу вирощування цьоголіток канального сома глибина водойми в місці установки садків повинна бути не менше 3 м. Оптимальна швидкість течії води в садках 4-18 м/с, допустима - 20 м/с. Глибина садків дорівнює 2,5-3 м, а глибина зануреної частини садка - 2 м. Відстань від дна садка до дна водойми - не менше 1 м.

На першому етапі молодь (від 1 до 5 г.) вирощують в садках площею 4-12 м2, виготовлених з делі з вічком 3-5 мм. Щільність посадки молоді масою 1 г - до 2,5 тис.екз./м2. Вихід цьоголіток масою 5 г становить 60 %. Тривалість вирощування за сприятливих умов - 30-45 діб.

На другому етапі цьоголіток пересаджують в садки площею до 20 м2, виготовлених з делі з вічком 8-12 мм. Щільність посадки становить 1 тис.екз./м2. Тривалість вирощування при оптимальній температурі і застосуванні сухих комбікормів - 2-2,5 міс. Виживання молоді становить 80 %.

Вирощування цьоголіток в садках, особливо перший етап - найбільш складний процес. На перших етапах вирощування в садках молодь часто вражається іхтіофтіріозом, що нерідко супроводжується їх масовою загибеллю. Оскільки збудник постійно присутній у водоймі, заходи боротьби ускладнені. Найбільш ефективним є вирощування цьоголіток канального сома в замкнутих циркуляційних системах.

Зимівлю цьоголіток можна здійснювати в садках і басейнах. Рекомендована площа басейнів - 20-200 м2, рівень води - 1 м, витрата води - 0,02 л/с на 1 кг. маси риби. Оптимальна площа садків для зимового утримання - 12 м2. Швидкість течії в місці установки садків не більше 0,5 м/с. Глибина занурення садків у воду - 2 м.

Температура, сприятлива для годівлі риб - 80С і вище. Щільність посадки цьоголіток на зимівлю - 1 тис.екз./м2. Виживаність однорічок - 90 %. Тривалість зимового утримання - 4-6 місяців. Приріст за зимівлю становить до 15-20 %.

Вирощування товарної риби в тепловодних господарствах можна здійснювати в басейнах і садках. Середня маса однорічок - 20-50 г. Тривалість вирощування 6-7 місяців.

Для годівлі дволіток використовують продукційний форелевий комбікорм. Разом з сухими кормами застосовують і пастоподібні (селезінка, фарш зі свіжої і мороженої риби з додаванням 1% преміксу) в кількості 10-20 % раціону. Годують рибу 2 рази в день. Раціон складає 4-5 % від маси риби.

При вирощуванні в басейнах слід використовувати рибоводні ємності площею до 200 м , рівень води дорівнює 1 м, щільність посадки однорічок - 250-300 екз./м2, витрата води - 0,02-0,04 л/с на 1 кг маси. Виживаність дволіток від однорічок становить 85 %. Маса дволіток - 450-600 г.

При садковому методі вирощування використовують сітчасті садки площею 12-24 м2, розмір вічка - 12-20 мм. Глибина водойми в місці установки садків не менше 3 м, швидкість течії не більше 0,2-0,3 м/с. Щільність посадки однорічок - 200-250 екз./м2. При трівалості вирощування близько 6 міс. дволітки досягають маси 35-450 г. Вихід продукції складає 90-120 кг/м2. Виживаність дволіток від однорічок складає 80 %. Оптимальна температура 25-280С.

Посадку однорічок у садки проводять в березні-квітні. При використанні дрібних однорічок істотно знижується і маса дволіток.

Вирощування в установках замкнутого водопостачання. Технологія круглорічного вирощування канального сома в установках замкнутого водопостачання (рис. 3.2.3. та 3.2.4.) включає наступні етапи: вирощування і експлуатація плідників, отримання ікри, вирощування молоді, посадкового матеріалу, товарної риби.

При розробці методів формування і експлуатації маточного стада основну увагу звертають на переміщення термінів нересту в зручні для подальшого вирощування посадкового матеріалу. Показана можливість двократного проведення нересту сома. Відбір плідників на різних етапах вирощування слід проводити з врахуванням статті.

Дозрівання самців канального сома відбувається у віці 10 міс, самок - 1,6-2,0 років.

, 3.2.4. Вирощування сома в установці замкнутого водопостачання

Рис. 3.2.3, 3.2.4. Вирощування сома в установці замкнутого водопостачання

В установках замкнутого водопостачання (УЗВ) можливе вирощування молоді канального сома з більшою інтенсивністю в порівнянні з вирощуванням в садках (табл. 3.2.1.).

Таблиця 3.2.1. Щільність посадки канального сома при вирощуванні в УЗВ і садках

Етап вирощування

Щільність посадки, тис.екз/м2

УЗВ

садки

Маса, г:

- до 100

80-100

30

- 1

16-30

5

- 5

10

2,6

- 20

1-3

1

Тривалість між етапами складає 20-25 діб. Після закінчення кожного етапу рибу сортують, що забезпечує вищі результати вирощування.

При товарному вирощуванні встановлено, що при початковій масі 30-35 г і кінцевій масі 450-500 г тривалість вирощування складає 180 діб. Щільність посадки 350 екз./м2.

Застосування спеціалізованих кормів при вирощуванні канального сома. Якість кормів має вирішальне значення при вирощуванні товарної риби. Незбалансованість кормів негативно позначається на швидкості росту, а використання неповноцінного за складом корму не тільки сповільнює ріст, а й погіршує фізіологічний стан риби, викликаючи авітаміноз, анемію та інші захворювання.

Створення повноцінних стартових і продукційних комбікормів і біотехніки вирощування об'єктів аквакультури необхідно проводити з урахуванням всіх біологічних особливостей виду.

Канальний сом пред'являє до кормів високі вимоги. Вміст протеїну має бути не нижче 30 % (більше 15 % - тваринного походження).

Для вирощування різних вікових груп канального сома можна використовувати корми "Аллер Аква" (Aller Aqua, Данія (табл. 3.2.1.)) за спеціально розробленою для даного виду кормовою програмою (рис.

3.2.5.).

Годівлю личинок сома до 0,3 г. необхідно проводити в поєднанні з живим кормом. Стартові корми "Аллер Аква" слід застосовувати тільки в оптимальних умовах вирощування, в ємностях з нормальним водообміном і регулярною перевіркою вмісту кисню у воді. З трьох типів рекомендованих продукційних кормів Aller 37/12 і Aller 45/15 є тонучими кормами, Aller ЕХО - плаваючим кормом. Для годівлі канального і європейського сома рекомендуються тонучі продукційні корми Aller 45/15 і Aller 37/12, для годівлі африканського сома можна використовувати як тонучий корм Aller 37/12, так і плаваючий корм Aller ЕХО.

Таблиця 3.2.1. Програма годівлі канального сома

Середня маса риби, г

Розмір корму

Найменування корму (протеїн/жир)

0,1-0,3

Крупка 0

Futura

64/9

0,3-1,0

Крупка 1

Futura

64/12

Aller Performa 56/11

1,0-5,0

Крупка 2-3-4

Futura

64/12

Aller Performa 56/15

5-30

Гранули 2 мм.

Thalassa

50/15

Aller

45/15

EXO

45/7

30-100

Гранули XS

Aller

45/15

Aller

37/12

EXO

45/7

100-400

Гранули S

Aller

45/15

Aller

37/12

EXO

45/7

>400

Гранули M

Aller

45/15

Aller

37/12

EXO

45/7

Кормова таблиця для сомових риб

Рис. 3.2.5. Кормова таблиця для сомових риб

Вирощування гібридів канального сома. У перспективі великого значення набуває схрещування сомових. Гібрид Ictalurus punctatus (Rafinesque, 1818) х Pylodictis olivaris (Rafinesque, 1818), наприклад, відрізняється дуже швидким ростом; гібриди Ictalurus punctatus х Ictalurus furcatus (Valenciennes, 1840) володіють позитивним гетерозисним ефектом, а також якостями, перспективними для комерційного рибництва (швидкий ріст, високий ступінь засвоювання кормів, легко переносить низький рівень вмісту кисню).

Кларієвий (африканський) сом (Clarias gariepinus) - це традиційний об'єкт аквакультури в країнах, що знаходяться на території його природного ареалу (рис. 3.2.6.). До Європи кларієвий сом завезений порівняно недавно, перпективний об'єкт індустріального рибництва.

Кларієвий сом - Clarias Gariepinus

Рис. 3.2.6. Кларієвий сом - Clarias Gariepinus

Для відтворення переважно використовують дрібних особин масою 1-2 кг. З ними легко працювати при проведенні ін'єкцій і отриманні ікри. Оптимальна температура для витримування плідників 24-260С. Для годівлі плідників необхідно використовувати добре збалансовані корми з вмістом протеїну близько 45 %.

Успіх штучного розмноження залежить від ступення зрілості гонад. Відібраних самок для розмноження розрізняють по збільшеному м'якому черевцю, а також набряклому генітальному отвору, забарвленому в червонуватий або рожевий колір. Для стимуляції овуляції використовують різні препарати. Частіше застосовують ацетоновані гіпофізи коропа (4 мг/кг. маси тіла), гіпофізи сома (1 гіпофіз на самку). Перед ін'єкцією самок зважують і сортують на групи по масі риб. Це дозволяє проводити ін'єкції одним об'ємом суспензії гіпофізу, що спрощує роботу. Залежно від температури води овуляція настає через 10-14 год. Ікру зціджують звичайним способом.

Статеві продукти у самців кларієвого сома беруть тільки оперативним шляхом, оскільки спроби зціджування сперми не дають очікуваних результатів, можливо, через наявність сім'яних гульок. У зв'язку з цим самців ін'єктують одноразово з метою підвищення активності сперматозоїдів. Ін'єктування самців проводять одночасно з роздільною ін'єкцією для самок і вводять їм половину загальної дози, призначеної для самок. Молоки отримують з гонад убитих самців

(активність сперматозоїдів - 24 години при температурі 40С). Для осіменіння молоки подрібнюють і протирають через сито, в цей момент проводять їх візуальну оцінку. Використовують сперму тільки хорошої якості, яка має білий колір, однорідну, густу консистенцію.

Оптимальна температура для дозрівання самок становить 25-260С. Перед тим як отримати статеві продукти від самок, їх присипляють за допомогою анестетика Ргорiscin (доза - 1 мл/л. води). Ікру від кожної самки відбирають в окрему тару (рис. 3.2.7.), зважують і запліднюють сумішшю молок від 4-5 самців.

Отримання ікри від самки кларієвого сома

Рис. 3.2.7. Отримання ікри від самки кларієвого сома

Самок після взяття ікри занурюють у розчин КМnО4 (0.5 г/100 л. води) на 1:00. Після додавання молок ікру ретельно перемішують, потім доливають невелику кількість води і знову перемішують (рис. 3.2.8.). Після запліднення ікру промивають у розчині таніну (7-10 г./10 л. води) протягом 20-30 секунд для знеклеєння. Потім суміш ікри і молок переливають в апарат Вейса, де при температурі 280С протягом 24-26 годин проходить інкубація.

Запліднення ікри

Рис. 3.2.8. Запліднення ікри

Знеклеєна ікра інкубується в апаратах Вейса або в лотках на рамках, обшитих сіткою з вічками по 0,5 мм. (рис. 3.2.9.). Ікру на лотках необхідно розміщувати тонким шаром.

Інкубація ікри

Рис. 3.2.9. Інкубація ікри

В інкубаційному апараті місткістю 80-100 л. можна інкубувати 100-150 г ікри. Для нормального розвитку ікри і отримання здорових передличинок в нього повинна подаватися вода з високим вмістом кисню (більше 6 мг/л). При температурі 25-270С вилуплення відбувається через 24-29 год. після запліднення. Витрата води в апаратах Вейса становить 2-3 л / хв., витрата води в лотках - 5-10 л/хв.

Витримування личинок до моменту розсмоктування жовткового мішка відбувається в круглих басейнах або лотках, в повній темряві. Дуже важливо стежити за станом лотків, і на другий-третій день після розсмоктування у риби жовткового мішка слід прибрати з дна зацвілу ікру. Ознакою розсмоктування жовткового мішка є активний рух личинок.

Вирощування личинок (1-й етап) триває 2-3 тижні. За цей період личинки досягають маси 400-500 мг. Основною умовою при витримуванні личинок в басейнах є слабка освітленість. Перші 2-4 дня личинок годують живою декапсулірованною артемією або трубочником (Tubifex), після 4-5 днів можна поступово переходити до годівлю сухими стартовими кормами, які повинні містити не менше 50-55 % білка і не більше 14 % жиру. Денний раціон корму повинен становити 12-15 % біомаси риб, годівлю риб можна здійснювати ручним або автоматичним (автоматична годівниця) способами.

Особливістю личинок кларіевого сома є канібалізм, який проявляється вже після декількох днів вирощування (існують два типи канібалізму: канібалізм I типу - поїдання особин менше 45 мм, канібалізм II типу - поїдання особин від 45 до 80 мм).

На третьому тижні вирощування проводять сортування личинок (середня маса личинок становить 300-500 мг.). Сортування викликає стрес у личинок, тому її проводять дуже акуратно.

Після сортування рибу необхідно занурити в розчин антибіотика (окситетрациклін 50 г./1000 л.) на годину.

Другий етап (вирощування мальків) триває 3-5 тижнів. Його необхідно почати з наповнення басейнів відсортованими за розміром вирощеними личинками з масою 300-500 мг.

Щільність посадки риби в басейни залежить від ряду факторів: кінцевої питомої масои молоді, об'єму басейну, терміну вирощування молоді без сортування, циклу виробництва.

Невід'ємною частиною другого етапу є годівля молоді. Оптимальна кількість корму має становити 4,5-5 % біомаси риб. Годувати молодь можна вручну або використовувати автоматичні годівниці.

Третій етап вирощування сома триває від 50 до 60 днів в басейнах ємністю 3000-5000 л. Риби вже мають середню масу 130-200 г.

Температура води в басейнах повинна бути на рівні 25-270С. Годівлю здійснюють плаваючими кормами в обсязі 3-5 % залежно від маси тіла, вручну або за допомогою конвеєрних або коливальних годівниць.

Останній, четвертий етап вирощування триває 30-50 днів. Середня маса риб 800-1200 г. Вирощування проводять у басейнах об'ємом 5-10 м3 при щільності посадки 0,8-1,5 риби/л, що дозволяє отримати 400-500 кг. риби з 1 м3. Годівлю здійснюють плаваючими кормами (2-3 % від біомаси риб) кожні 5-6 годин.

Однією з особливостей кларієвого сома є наявність додаткового надзябрового органу дихання, за допомогою якого він використовує кисень повітря. Додаткове повітряне живлення дозволяє цим рибам протягом багатьох годин жити поза водоймою або у воді з низьким вмістом кисню.

Живляться соми в природних умовах в основному водяними комахами, рибами і молюсками. Помітного статевого диморфізму у кларієвих сомів немає, за винятком того, що урогенітальна папілла у самців невелика, а у самок витягнута. Середня довжина риб при статевому дозріванні значно варіює - від 260 до 750 мм. До кінця першого року життя частина риб досягає статевої зрілості. У штучних умовах соми дозрівають вже в 6-місячному віці.

У тропіках кларієві соми зазвичай розмножуються один раз в сезон, в період дощів. У цехах рибоводних заводів з контрольованим температурним режимом соми втрачають сезонну періодичність репродуктивного циклу і здатні дозрівати цілий рік.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >