< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Техніка накладання транспортних шин на різні ділянки тіла

Шипа на палець

Виготовляється з м'якого дроту (рис. 10.2). Палець зазвичай фіксується в положенні згинання в усіх міжфалангових суглобах. Шина, викладена ватою, моделюється відповідно до форми зігнутого пальця і прибинтовується спочатку до долонної поверхні і передпліччя, а потім до пальця.

Шина на палець

Рис. 10.2. Шина на палець

а) дротяна шина, б) шина обгорнута ватою. в) фіксація шини до пальця

Шина на передпліччя

При переломі обох кісток передпліччя або при переломі однієї його кістки достатньою є фіксація тільки до ліктьового суглоба. При цьому користуються фанерою, дощечкою, ширина якої відповідає ширині передпліччя, а довжина – відстані від основи пальців до ліктьового суглоба (рис. 10.3). Шину викладають рівним шаром вати. На передньому краї шини роблять валик з вати. Це дає кисті можливість помірного тильного згинання. Шина прибинтовується до передпліччя і в ряді випадків може бути використана для тривалої фіксації. Якщо необхідно фіксувати й ліктьовий суглоб, то, зазвичай, користуються зігнутою під прямим кутом дротяною шиною або скріпленими під прямим кутом двома фанерними шинами.

При відсутності стандартної шини користуються підручними засобами. як доказано на рис. 10.4

Іммобілізація передпліччя

Рис. 10.3. Іммобілізація передпліччя

Іммобілізація передпліччя підручними засобами

Рис. 10.4. Іммобілізація передпліччя підручними засобами

Шина на плече

При переломі плечової кісткі шина повинна починатися від внутрішнього краю лопатки здорової сторони і виступати за кінчики пальців. Шину необхідно зігнути під прямим кутом відповідно до ліктьового і плечового суглобів. Рука фіксується зігнутою в ліктьовому суглобі під прямим кутом. Для того, щоб шина не зміщувалась, руку додатково фіксують косинковою пов'язкою (рис. 10.5, 10.6).

Етапи моделювання драбинчастої шини

Рис. 10.5. Етапи моделювання драбинчастої шини

Етапи накладання шини при переломі плеча

Рис. 10.6. Етапи накладання шини при переломі плеча

Шина на гомілку. Для фіксації гомілки користуються дротяними шинами. Для цього шину вигинають відповідно до форми задньої поверхні ноги і зігнутої під прямим кутом ступні. Викладають ватою і прибинтовують до кінцівки. Шина повинна охоплювати кінцівку від нижньої третини стегна до кінчиків пальців ступні (рис. 10.7).

Шина на гомілку

Рис. 10.7. Шина на гомілку

Шина на стегно

При пошкодженні можна іммобілізувати двома довгими шинами. Для цього беруть одну шину, розмір якої відповідає відстані від пахової западини до п'ятки, і другу, розмір якої відповідає відстані від пахвинної ділянки до п'ятки. Обидві шини вистилають ватою і прибинтовують круговими турами на гомілці, стегні, животі, грудній клітці. Правильно накладена шина забезпечує надійну іммобілізацію кінцівки, запобігає виникненню болю та інших тяжких ускладнень, які можуть бути при переломі стегнової кістки (рис. 10.8).

Види імпровізованої іммобілізації при переломі стегна

Рис. 10.8. Види імпровізованої іммобілізації при переломі стегна

При переломах хребта постраждалого укладають на дерев'яному щиті в положенні на спині або на животі.

Для тимчасової іммобілізації шини дуже зручні. Однак слід пам'ятати, що металеві і дерев'яні шини, навіть у тому випадку, коли вони добре вистлані м'якою прокладкою, завжди можуть тиснути на яку-небудь частину тіла. Навіть незначна, але тривала незручність, викликає болі і пролежні, які важко лікувати.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >