< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Формування євангельського образу Ісуса Христа

Існує дві основні концепції походження засновника християнства Ісуса Христа: міфологічна та історична.

Міфологічна школа стверджує, що образ І. Христа склався на основі легенд і міфів дохристиянських релігій. При цьому доводиться, що, з одного боку, Євангелія – не міфи, а цілеспрямований вимисел окремих осіб, які мали певні релігійні цілі, а з іншого – новозаповітні міфи виникли внаслідок тривалих очікувань Месії стародавніми євреями; джерелами цих міфів є пророцтва Старого Заповіту.

Історична концепція виходить з того, що Ісус Христос – історична особа, яку згодом було обожнено і навколо якої з'явилось багато міфів. Прибічники цієї теорії посилаються на конкретні твори римських істориків. Так, Светоній Гай Транквілл (70 – 140 р.р.), описуючи життя римських імператорів (цезарів), таке написав, зокрема, про Клавдія: "Він (Клавдій) вигнав із Рима іудеїв, які через Христа постійно чинили заворушення". Таціт (58 – 117 р.р.) у своїх "Анналах" (Історія Римської імперії), згадуючи про перші гоніння на християн за Нерона (64 р.), зазначає: "Христос був страчений за царювання Тиберія прокуратором Понтієм Пілатом". Иосиф Флавій в "Іудейській історії" теж розповідає про Ісуса Христа.

В Єванглеліях (гр. – блага вість) описується земне життя Ісуса Христа, особливо після прийняття ним хрещення. Очевидні суперечності у розповідях теологи подолали тим, що усунули 36 Євангелій (було 40), залишивши лише чотири, тексти яких найбільш узгоджені між собою.

Слово "Христос" з грецької перекладається як "Помазаник", що відповідає єврейському – "Месія". Ім'я "Ісус" ( від єврейського "Єгошуа") – "Спаситель". Ісус Христос народився, згідно з ученням християн, від Святого Духа та Діви Марії, якій архангел Гавриїл повідомив: "Радій, Благодатна! Господь з тобою; благословенна ти між жінками... народиш Сина і даси Йому ім'я: Ісус" (Лк. 1: 28, 31). Це сталося вірогідно не пізніше 4-го року до н.е. (початок сучасного літочислення ведеться від народження І.Христа) в іудейському містечку Віфлеємі, що на південь від Єрусалиму, хоча рідним містом його вважається Назарет Галілейський. На сороковий день в Єрусалимському храмі відбулося ритуальне посвячення його Богу.

Дізнавшись про народження Бога (а це повідомили східні волхви), іудейський цар Ірод наказав знищити у Віфлеємі всіх новонароджених хлопчиків. Тому Йосип та Марія змушені були втекти з маленьким Ісусом до Єгипту, звідки повернулися лише після смерті Ірода, оселившись у своєму містечку Назареті, де Ісус прожив до 30-и років. Залишивши сім'ю, він отримав у водах Йордану хрещення проповідником Іоаном Предтечею, який ще раніше передрікав прихід Месії.

Згодом Ісус Христос розпочав свою трирічну проповідницьку діяльність. Про нього йшла слава як про чудотворця, який лікує хворих, воскрешає мертвих, перетворює воду на вино. Спочатку у нього було дванадцять учнів (апостолів), згодом їх стало сімдесят. Шануючи давню релігійну традицію Старого Заповіту, він твердив: "Не подумайте, ніби Я руйнувати Закон... прийшов, – Я не руйнувати прийшов, але виконати" (Мт. 5:17).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >