< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Вчення Ісуса Христа

Це вчення – Новий Заповіт відновлює внутрішній зв'язок людини з Богом. Головною ідеєю нового релігійного вчення є ідея Царства Небесного, на досягнення якого мають спрямовуватися всі зусилля людини. В першу чергу, воно можливе через самовдосконалення: "Божеє Царство всередині вас!" (Лк.17:21). Відвідуючи різні землі Палестини – Іудею, Галілею, Самарію, – Ісус Христос говорив: "Покайтеся, бо наближається Царство Небесне!" (Мт. 4:17). А щоб увійти до цього Царства, необхідно повірити в Єдиного Бога і йти за Сином Божим, яким Ісус називав себе, та слідувати його настановам: "До Отця не приходить ніхто, якщо не через мене" (Ін. 14:6).

Людина має усвідомити минущість та тлінність матеріального: "Не складайте скарбів собі на землі... Складайте ж собі скарби на небі... Бо де скарб твій, – там буде і серце твоє!" (Мт. 6:19 – 21). Сподіваючись на спасіння, водночас "Не можете Богові й мамоні служити" (Лк. 16:13). Застерігається від прагнень накопичення матеріальних благ: "Яка ж користь людині, що здобуде увесь світ, а душу свою занапастить?" (Мк. 8:36). З цього висновок: до Царства Небесного увійдуть прості люди, здатні духовно оновитися, а не багаті й могутні: "Бо верблюдові легше пройти через голчине вушко, ніж багатому в Божеє Царство ввійти" (Лк. 18:25). Люди не мають перейматися тим, що їсти, що пити, у що зодягнутися. "Шукайте ж найперше Царства Божого й правди Його, – а все це вам додасться" (Мт. 6:33).

У Нагірній проповіді (на березі Тіверіадського озера) Ісус проголосив найвищу цінність людської простоти. "Блаженними", тобто благословенними, є "убогі", "ниці" – хто добровільно зрікся пристрастей, погорди, хто здатен на чистоту серця, мир. Покаяння та простота будуть шляхом до Царства Небесного, світу абсолютного, який лежить через самозаглиблення, через власне духовне надзусилля. Настановлюючи апостолів, Христос сказав: "...будьте відважні: Я світ переміг!" (Ін. 16:33). Віра у воскресіння Ісуса Христа з мертвих, яке довело його Божественність, стала наріжним каменем християнської віри.

На третій рік проповідницької діяльності він прибув до Єрусалиму на святкування Пасхи. Іудейська верхівка, звинувативши Ісуса Христа у тому, що він називався Сином Божим та царем іудейським, вирішила віддати його на суд синедріону (найвищий орган політичної та судової влади в Єрусалимі). В четвер, увечері, він, разом зі своїми учнями, здійснив обряд пасхальної вечері (Таємної) та, причастивши їх хлібом і вином, сказав: "Оце Моя заповідь, – щоб любили один одного ви, як Я вас полюбив!" (Ін.15:12). Заповідь любові є особливою тому, що вона стосується і ворогів наших. "Ви чули, що сказано: "Люби свого ближнього і ненавидь свого ворога". А Я вам кажу: Любіть ворогів своїх, благословляйте тих, хто вас проклинає" (Мт.5: 43 –44). І далі переконує: "Коли ж бо ви любите тих, хто вас любить, то яку нагороду ви маєте? Хіба не те саме і митники роблять?" (Мт. 5:46).

Зразок нечуваного ставлення до ворога, любові до нього Христос демонстрував, зносячи нестерпні муки розп'яття: "Отче! Відпусти їм, – бо не знають, що чинять вони!" (Лк. 23: 34). Це нова свідомість, яка потребує великих душевних зусиль, перемоги над самим собою. Це моральне оновлення, прагнення до ідеалу через духовне служіння та очищення, до чого й закликає І.Христос: "Будьте досконалі, як досконалий Отець ваш Небесний!" (Мт. 5:48). Це Заповіт тим, хто почує, хто увірує, прийме Бога через його Сина до свого серця (серце в біблійній традиції – осередок вищих форм душевного життя людини та її духовності). Син Божий сказав: "Я дорога і правда життя" (Ін.14:6).

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >