< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Диференціювання крові плода і дорослої людини

Кров плода та дитини віком до одного року відрізняється від крові людей більш старшого віку. Відмінності зумовлені будовою деяких білків. Диференціювати білки, властиві дорослій людині, від таких, що характерні для плоду та новонародженого, можливо методами електрофорезу. У крові дорослих людей і дітей деякі ферменти виявляють відмінності в активності. Це може бути встановлено за допомогою біохімічних методів. Однак ці методики зважаючи на складність не знайшли поки ще свого застосування в повсякденній експертній практиці.

Можливості визначення частини тіла, з якої відбулося кровотеча

Клітини різних органів і тканин побудовані по-різному. І більше того, клітини одного типу тканин, але з різних органів можуть мати значні відмінності в будові. Наприклад, клітини слизової оболонки носа відрізняються від клітин слизової оболонки сечівника. У слідах крові можуть

бути виявлені домішки вмісту тих органів, з яких витікала кров, зокрема, при кровотечі з прямої кишки можуть бути виявлені домішки калу, при кровотечі з матки домішки слизу, характерної для цього органу. На цих двох положеннях заснована методика визначення частини тіла, з якої відбулася кровотеча. Вченими розробляються й інші методики цього плану, наприклад, на основі вивчення ферментативної активності.

Визначення давності утворення плям крові

Гемоглобін крові, що знаходиться в слідах, з часом зазнає трансформаційних змін – старіє. Зокрема, він у декілька етапів перетворюється з оксигемоглобіну в гематопорфірин. Кожна з форм гемоглобіну має власний спектр поглинання, на основі дослідження цих спектрів з'ясовується етап перетворення гемоглобіну, а отже і приблизна давність утворення сліду крові.

Звичайно, зовнішні умови збереження слідів крові, початковий стан самої крові і слідонесуча поверхня впливають на процес трансформаційних змін гемоглобіну, тому, визначення давнини утворення плями можливе лише орієнтовно. Для визначення давності слідів крові запропоновані методики на основі дослідження активності ферментів крові. Активність деяких ферментів іноді виявляється протягом 80-100 днів. Однак ці методики, як і більшість інших біохімічних методів, складні у виконанні й залежні від багатьох чинників, що знижує можливості їх використання.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >