< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Визначення за плямами крові кількості рідкої крові, якою вони утворені

У разі встановлення обставин скоєння злочину в деяких випадках необхідно за плямами крові визначити, якою кількістю крові, що вилилась з тіла людини, ці плями утворені. З цією метою використовують дані про те, що 1000 мл рідкої крові містять приблизно 211 г сухого залишку. Визначивши кількість сухої крові в плямах, визначають кількість рідкої крові. Ці розрахунки не можуть бути дуже точними, так як ступінь висихання крові в кожному конкретному випадку різна, та й підрахувати її вагу можна лише орієнтовно.

Визначення вагітності за слідами крові

Після 8-10-го дня вагітності в крові жінок з'являється гормон, який відносно добре зберігається в плямах крові і може бути виявлений там. За його наявності й визначають факт вагітності жінки. Крім того, в крові жінок приблизно через місяць після виникнення вагітності з'являється специфічний фермент – окситоциназа. Він міститься в крові до пологів і зникає з крові протягом місяця після них. Цей фермент добре виявляється у плямах сухої крові навіть через 2-3 місяці після їх утворення. На підставі його виявлення можна встановлювати факт походження крові від вагітної жінки або від жінки, яка нещодавно народила.

Визначення походження крові від живої людини або від трупа

Після заподіяння людині пошкоджень виникає кровотеча з ран. Різниця між кров'ю живої людини і людини, яка померла кілька хвилин тому, немає. Тому, сказати, що ось ця пляма утворилася, поки чоловік був ще живий, а ось це, коли він вже помер, неможливо. Тільки після 1-2 годин після смерті кров трупа зазнає змін і набуває характеристики, властиві крові мертвої людини. Зокрема, вважається, що з тканин у кров потрапляють ферменти, які в ній за життя не зустрічаються. Ці ферменти можуть бути виявлені в слідах крові і за ними можливо судити про те, що досліджувана кров стікала з трут людини, смерть якого настала більше 1-2 годин тому. Але така методика рідко застосовується на практиці. Можливо, це зумовлене тим, що випадки, в яких необхідно диференціювати походження крові від живої чи мертвої людини, вкрай рідкісні в практичній діяльності.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >