< Попер   ЗМІСТ   Наст >

Шизофренія

Загальна характеристика захворювання

Шизофренія – поліморфний психічний розлад або група психічних розладів, пов'язаний з розпадом процесів мислення й емоційних реакцій. Шизофренічні розлади в цілому відрізняються характерними фундаментальними розладами мислення й сприйняття, а також неадекватним або зниженим афектом. Найчастішими проявами хвороби є слухові галюцинації, параноїдний синдром, або фантастична маячня та дезорганізованість мови й мислення на тлі значної соціальної дисфункції, порушенні працездатності.

Загальний ризик захворювання, за даними досліджень, становить 4-6‰. Чоловіки й жінки занедужують приблизно однаково часто, але в жінок є тенденція до більш пізнього початку хвороби.

У хворих шизофренією з великою ймовірністю діагностуються коморбидні розлади, у тому числі депресії й тривожні розлади; ризик алкоголізму й наркоманії становить близько 40%. Часті соціальні проблеми, такі як тривале безробіття, бідність і бездомність. Підвищений ризик самогубства й проблеми зі здоров'ям обумовлюють зниження тривалості життя, яке у хворих на 10-12 років коротше в порівнянні з людьми, що не страждають шизофренією.

Перебіг хвороби виявляє значне різноманіття її й жодним чином не пов'язане з неминучістю хронічного розвитку або прогресуючого наростання дефекту. У деяких випадках, частота яких варіює в різних культурах і популяціях, видужання може бути повним або майже повним. У випадках тяжкого варіанту перебігу захворювання, якщо хворий представляє ризик для себе й навколишніх, може знадобитися недобровільна госпіталізація, але в Західній Європі частота й строки перебування в клініці останнім часом знизилися.

 
< Попер   ЗМІСТ   Наст >